FMCG sektörü 2015’te yüzde 13 büyüme yakaladı

29 Ocak 2016 Cuma

Hızlı tüketim ürünleri (FMCG) pazarı, Nielsen’in ShopperTrends raporuna göre 2015'te yüzde 13 büyüdü

fmcg-sektoru-2015te-yuzde-13-buyume-yakaladi

Ünlü araştırma şirketi Nielsen'in ShopperTrends raporuna göre Türkiye'de hızlı tüketim ürünleri perakende pazarı (sigara ve alkol hariç), Ocak - Ekim 2015 tarihleri arasında yüzde 13 oranında bir ciro büyümesi kaydetti. Yüzde 13'lük büyümenin ise 9 puanının fiyat artışlarından, 4 puanının ise hacim artışından kaynaklandığı ifade edildi. Ciro artışında salça, buzlu çay, dondurma, çay ve kuruyemiş; hacim artışında ise buzlu çay, cilt bakım ürünleri, dondurulmuş gıda, dondurma ve hazır kahve kategorileri öne çıkıyor.


Tüketicinin fiyat farkındalığı düştü, promosyon duyarlılığı yükseldi. Yüzde 13'lük büyümede önemli bir faktör olan fiyat artışlarıyla ilgili bu durumun tüketiciye yansıması ise daha çok fiyat farkındalığının düşüşü şeklinde gerçekleşiyor. Nielsen ShopperTrends 2015 Araştırması sonuçlarına göre tüketicilerin fiyat farkındalıkları geçen yıla kıyasla 9 puanlık bir düşüş kaydederek yüzde 63 seviyesinde gözlemleniyor. Nielsen Türkiye Genel Müdürü Roberto Pedretti'ye göre burada fiyat artışlarının etkisi büyük.


Roberto Pedretti “Fiyat artışları, tüketicide 'kısıtlı bütçem var' algısını güçlendiriyor ve promosyona olan duyarlılığı besliyor. Alışveriş yapanların yüzde 69'u promosyona duyarlı olduklarını ifade ediyorlar. Bu arada geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2015 yılında da en çok tercih edilen promosyonların fiyat indirimi olduğunu tespit ettik.” dedi. Yapılan araştırmada Avrupa tüketicisinin yüzde 53 fiyat farkındalığı ile Türk tüketicisinin altında yer aldığı görülüyor. Öte yandan, promosyon duyarlılığı yüzde 72 seviyesinde olan Avrupa tüketicisinin, Türk tüketicisine kıyasla promosyonlara daha duyarlı olduğu da ortaya çıkıyor. 400 metrekare altı marketler yaygınlaşıyor. Hızlı tüketim ürünleri perakende pazarındaki büyümenin kanal detayında ise yine çarpıcı sonuçlar göze çarpıyor. Araştırmalar hipermarketlerin yüzde 4, büyük süpermarketlerin yüzde 11, süpermarketlerin yüzde 9, küçük süpermarketlerin yüzde 18 ve geleneksel satış noktalarının yüzde 14 büyüdüğünü gösteriyor. Global ölçekte de baktığımızda küçük formatların ciro büyümesinin büyük formatların üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. Sigara ve alkol hariç hızlı tüketim ürünleri ciro satış verilerine göre 400 metrekare altı marketler, yılın gelinen bölümünde en çok büyüyen kanal olarak öne çıkıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri