Günlük 2,5 saat, aylık 655 TL AVM'lerde harcanıyor

24 Kasım 2015 Salı

Türkiye’nin en büyük izinli veri tabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın yaptığı “AVM Araştırması” raporuna göre tüketiciler, gidecekleri AVM’leri mağaza çeşitliliğine ve ikamet ettikleri bölgeye olan yakınlıklarına göre seçiyor. Haftada 1-2 kere ziyaret edilen AVM’lerde ortalama olarak 2,5 saate yakın zaman geçiriliyor

gunluk-25-saat-aylik-655-tl-avmlerde-harcaniyor

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın 10 bin 573 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği AVM araştırması, tüketicilerin AVM’ler ile olan ilişkilerine ışık tutan şaşırtıcı sonuçlara ulaştı.


Araştırmaya göre; tüketicilerin yüzde 72’si haftada 1 ile 3 kere AVM’lere gidiyorlar. Ayda bir kere de olsa AVM’ye gidenlerin oranı yüzde 22 olarak raporun sonuçlarına yansıyor. Daha seyrek aralıklar ile giden tüketicilerin oranı ise toplamda yüzde 5 olarak belirleniyor. Araştırma sonuçlarında tüketicilerin ortalama AVM’ye gidiş frekansı, haftalık 1,31 ziyaret olarak istatistiklere yansıyor.


Ziyaretçiler AVM’lerde daha çok 1-3 saatini harcıyor
AVM’lere giden tüketiciler çok yüksek bir oranla zamanlarının 1-3 saatini AVM içerisinde geçiriyor. AVM’lerde 1 saatten az kalan tüketicilerin oranı yüzde 12 olarak belirtilirken, 4-6 saat arasında AVM’lerde vakit geçiren tüketicilerin oranı ise yaklaşık bir şekilde yüzde 15 olarak sonuçlara yansıyor. 7 saatten uzun süre AVM’lerde kalanların oranı ise yüzde 1.


Mağaza çeşitliliği ziyaretçinin en önemli tercihi
Tüketicilerin büyük çoğunluğu gittikleri alışveriş merkezini seçerken mağaza çeşitliliğine yüzde 74 oranda önem gösteriyor. Ayrıca araştırma katılımcılarının yüzde 46’sı evlerine yakın olmasının bir alışveriş merkezini tercih ederken önemli olduğunu vurguluyor. Tüketicilerin yüzde 29’u AVM’nin yerini beğendikleri için, yüzde 18’i ise ilgilendikleri bir etkinlik olduğu için AVM’ye gitmeyi tercih ediyorlar.


Gün içinde tüketicileri yüzde 39’u 100 TL harcıyor
AVM’lere giden tüketiciler, gün içerisinde çoğunlukla 50 ve 200 TL arasında para harcıyorlar. Gün içinde 51-100 TL harcadığını bildiren tüketicilerin oranı yüzde 39, 101 ve 200 TL arası harcama yaptığını belirten tüketicilerin oranı ise yüzde 31 olarak görülüyor. 50 TL altında harcama yapan tüketiciler yüzde 11, 201 TL üzeri harcama yapanlar ise yüzde 19 oranlarına sahip.


Ziyaretin asıl sebebi alışveriş yapmak
Tüketicilerin alışveriş merkezlerine gitme sebeplerinin en başında, yüzde 91 oran ile alışveriş yapmak geliyor. AVM’lere yemek ve sinema için giden tüketicilerin oranları yüzde 50 olarak belirleniyor. Özel etkinlikler için AVM’lere gitmeyi tercih edenler ise yüzde 22 oran ile araştırma sonuçlarına yansıyor.


Tüketicilere alışveriş merkezlerinde ne gibi etkinlikler görmek istedikleri sorulduğunda ise daha eşit bir dağılım ile karşılaşılıyor. Sevgililer Günü, Yılbaşı, Kadınlar Günü gibi özel gün etkinliklerini tercih eden tüketicilerin oranı yüzde 62 olarak görülüyor. İmza günleri yapılmasını isteyen tüketicilerin oranı yüzde 51, konserler düzenlenmesini isteyen kullanıcıların oranı ise yüzde 44 olarak ölçümleniyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri