Perakende sektörünün eleman arayışı bitmiyor

10 Aralık 2014 Çarşamba

Yenibiris.com kasım ayı istihdam raporuna göre perakendecilik-toptancılık sektörü ekim ayına göre eleman arayışını daha da artırdı. Tekstil, en fazla eleman aranan sektörler listesinde 10’uncu sıradan 2’nciliğe yükseldi

perakende-sektorunun-eleman-arayisi-bitmiyor

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, işletmelerin iş ilanları ve iş arayanların başvuruları doğrultusunda, kasım ayı istihdam raporunu hazırladı. Rapora göre geçtiğimiz ay en çok eleman aranan sektör, ekimde olduğu gibi yine perakendecilik-toptancılık oldu. Çalışan sayısı 3,5 milyonu geçen sektörde iş ilanları yüzde 5 oranında arttı. Sektördeki firmaların en çok aradığı kişiler ise mağaza satış danışmanları. Bankacılık-finans, iş arayanlar arasında en popüler sektör olma özelliğini geçen ay da korudu.

Tekstil 8 basamak birden atladı
En çok iş ilanı verilen sektörler sıralamasında ekim ayında 10’uncu olan tekstil, eleman arayışını iki katına çıkartarak 2’nci sıraya yükseldi. Sektörde en çok tekstil mühendisine ihtiyaç duyuldu. Tekstil firmalarının büyük bir kısmı tekstil mühendislerinde en 2 yıl deneyim ararken, önemli bir kısmı da kurum içinde yetiştirmek üzere yeni mezun gençlere yönelik ilan verdiler. İşe alımlarda tekstilin dışında diğer sektörlerde ciddi bir farklılık olmadı.

Kasım ayında bütün sektörler genelinde satış temsilcileri en çok ihtiyaç duyulan kişiler olurken, ekim ayına göre muhasebe elemanı, sekreter ve mağaza müdürü ilanlarının artış gösterdiği görüldü.

Bankacılığa ilgi daha da arttı
Her dönemde en çok çalışılmak istenen sektör olan bankacılık-finansa başvurular kasım ayında yüzde 4 oranında artış gösterdi. “Gişe yetkilisi”, sektörde en fazla alım yapılan pozisyonların başında geliyor. En fazla başvuru yapılan diğer sektörler ise eğitim, perakendecilik-toptancılık, hizmet ve turizm-otelcilik oldu. En çok iş ilanı verilen illerde İstanbul’dan sonra gelen Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa sıralaması değişmedi. 

Kasım ayı istihdam verileriyle ilgili olarak Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, “Perakende, eleman ihtiyacının düzenli olarak artmaya devam ettiği, istikrarlı büyümesini sürdüren bir sektör. Benzer artışı, iş arayanların bu sektöre yaptığı başvurularda da görüyoruz. Perakende şirketleri, bu dönemde de çoğu satış bölümleri için 12 binden fazla kişi arıyor” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri