Perakendede ilk 10 değişti

14 Ocak 2014 Salı

Dünyanın en büyük 250 perakende şirketinin gelirleri 4,3 trilyon dolara ulaşırken, faaliyetlerinde küçülmeye giden şirket sayısının artması dünyanın en büyük 10 perakendeci sıralamasını değiştirdi. Perakendenin küresel güçleri listesinde Türkiye’yi bu yıl da geçtiğimiz senelerde olduğu gibi BİM temsil etti

perakendede-ilk-10-degisti

Denetim, vergi, kurumsal finansman, kurumsal risk ve yönetim danışmanlığı hizmetlerinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Deloitte, Stores Media işbirliğiyle hazırladığı 2014 Yılı Perakende Sektörünün Küresel Güçleri raporunu yayınladı. Rapora göre, dünyanın en büyük 250 perakende şirketinin gelirlerinin ortalaması 17 milyar dolar olarak belirlendi. Bu yıl 17’ncisi yayınlanan bu rapor kapsamında, ilk defa dünyanın en büyük 50 e-perakende şirketlerine de yer verildi ve bu şirketlerin 39’u dünyanın önde gelen 250 perakende şirketleri arasına girdi.

Deloitte Türkiye Tüketim Endüstrisi Lideri Özgür Yalta “Gelişmekte olan ülkelerin son yıllarda umut vaat eden perakende pazarları arasına girdiklerini görüyoruz. Latin Amerikalı perakende şirketleri yüzde 15 perakende gelir artışı ile başı çekerken,  Afrika/Orta Doğu bölgesindeki perakendeciler ise hemen arkasından geliyor. Perakendecilerin stratejilerini, otomobil ve elektronik cihazlardan kişisel bakım ürünlerine kadar birçok tüketim ürünü için çok fazla talep gösteren gelişmekte olan ülkelerdeki, orta sınıf tüketicilerin ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde başarı ile şekillendirdiklerini görüyoruz. Türkiye’de ise perakende sektörünün büyüklüğü 2013’te yüzde 3,7 oranında büyüyerek 311 milyar dolara ulaştı. Alt segmentlere baktığımızda ise gıda perakendeciliğinde büyüme yavaşlarken, indirim perakendeciliğinde pazar paylarının hızla yükseldiğini görüyoruz” dedi.

Deloitte Küresel Baş Ekonomisti Dr.Ira Kalish küresel perakende sektörünün geçtiğimiz yıla zor bir başlangıç yaptığını belirterek, dünyanın önde gelen perakendecilerinin, artan zorluklara rağmen gelişim göstermiş olmasının hepimiz adına cesaret verici olduğunu ekledi. Ayrıca listede yer alan 250 şirketin yüzde 80’inin (199 şirket) küresel gelirlerini arttırmış olmasının da ekonomiyi canlandırdığını ve ayrıca bu raporun şaşırtıcı şekilde önde gelen bazı perakendecilerin, bu dönemde daha kârlı olabilmek ve içinde bulundukları zorlu dönemi atlatabilmek için küçülme yoluna gittiklerini de gösterdiğini belirtti.

Faaliyetlerinde küçülmeye giden şirketler, dünyanın ilk on perakendeci listesini değiştiriyor
Şirketlerin faaliyetlerinde küçülmeye gitmesi, dünya sıralamasında ilk onda yer alan perakendecilerin son mali dönemde değişmesine neden oldu. Rapora göre 2012 mali yılında, dünyanın bu en büyük 10 perakende şirketinin yüzde 4,2 büyüme kaydederken, diğer 250 şirketin ortalama büyümesinin (yüzde 4,9) altında kalması dikkatleri çekti. Dünyanın en büyük 10 perakende şirketi listesinde olan Wal-Mart birinci sırada yer alırken, geçtiğimiz yıl ikinci sırada yer alan Carrefour’un, Temmuz 2011 yılında Dia’nın ana şirketten ayrılmasının bir sonucu olarak bu yıl dördüncü sırada yer aldı.  Listede ikinci sırada yer alan Tesco’nun ise,  bu başarısına rağmen Fresh & Easy zincirini ABD'de elinden çıkarmasından etkilendiği kaydedildi.

Avrupa ekonomisinin yabancı piyasalara bağımlılığı artıyor
2012 mali döneminde gelişmekte olan ülkelerde faaliyette bulunan perakende şirketleri yoğun tüketici talebinin etkisini görmeye devam etti. Olgun piyasalardaki perakende şirketlerinin karşılaştığı dalgalanmaların aksine, gelişmekte olan ülkelerdeki perakendeciler agresif organik büyümelerine devam etti. Gelişmekte olan ülkelerin perakende şirketleri- en büyük 250 içinde yer alan 4 Rus şirketi, 7 Afrika/Orta Doğu perakende şirketinin 6’sı ve Latin Amerika’da faaliyet gösteren 9 perakende şirketinin 6’sı 2012 mali döneminde dünyanın en hızlı büyüyen 50 perakende şirketinin yarısından fazlasını (26 şirket) oluşturdu.

Rapora göre, Avrupalı perakendeciler ise bölgedeki ekonomik durgunluk sebebiyle zorlu yıl daha geçirdi. Avrupa, Eurozone kredi krizi ile başa çıkmak için getirilen ve birçok Avrupa ülkesinde düşük büyüme oranı ve yüksek işsizlik oranı ile sonuçlanan tasarruf tedbirleri yüzünden tekrar ekonomik durgunluğa girdi. Almanya ve özellikle İngiltere’de faaliyet gösteren perakende şirketleri Avrupa’nın en iyi 250 perakende şirketi arasında en kötü performansı sergileyenler oldu. Japonya’dakiler haricinde Asya/Pasifik bölgesindeki perakende şirketleri ise çok iyi kar açıkladı; ancak bu kazançlar son iki senede olduğu gibi iki basamaklı değil. Japon perakende şirketleri zorlu geçen 2011 mali dönemini geride bırakarak toparlanmış olmalarına rağmen bu araştırmaya dâhil olan diğer ülke ve bölgelerin yine de gerisinde kaldıkları gözlendi.

ABD’de ise 2011 mali döneminde en iyi 250 perakende şirketlerinin büyüme oranı yüzde 6,3’ten yüzde 4,3’e geriledi. Kuzey Amerika bölgesi genelinde, özellikle Kanada’da ise, gelir artışı Alimentation Couche-Tard sayesinde ivme kazandı.  2012 yılında gerçekleşen önemli bir şirket alımı sayesinde, Couche-Tard şu anda Kanada’nın en büyük perakendecisi oldu.

Türkiye perakende sektörü 2013 yılında yüzde 3,7 oranında büyüdü
Türkiye perakende sektörünün büyüklüğü ise 2013’te yüzde 3,7 oranında büyüyerek 311 milyar dolara ulaştı. Alt segmentlere baktığımızda gıda perakendeciliğinde büyüme yavaşlarken, indirim perakendeciliğinde pazar payları hızla yükseldi. Gıda dışı perakendede ise 2013’ün ilk yarısında yakalanan büyüme ivmesi, üçüncü çeyrekte yakalanamasa da dördüncü çeyrekte toparlanma gösterdi. 2013 yılının ikinci yarısından itibaren hâkim olan tedirgin havanın 2014’te de devam edeceği öngörülüyor. Geçmiş dönemde sektörün alışageldiği büyümenin 2014’te yavaşlayacağını ve Türkiye perakende sektörünün yüzde 1,3’lük büyüme ile 314 milyar dolara ulaşacağı bekleniyor.

Dünya sıralamasında ilk 250’de olan perakende şirketleri e-perakendecilik sıralamasında başı çekiyor
2012 mali döneminde, e-50 şirketleri için e-ticaretin toplam perakende gelirleri içindeki payı- ortalamada yaklaşık şirket gelirlerinin üçte bir oranı ile (tamamen e-ticaret kanalında faaliyet gösteren perakendeciler de dahil), önemli bir kısmını oluşturdu. E-perakende sıralamasında e-50’nin büyük çoğunluğu (42 şirket) çok kanallı perakendeciler iken, mağazası olmayan ya da sadece internet üzerinden işlem yapan yalnızca 8 perakende şirketinin olduğu göze çarpıyor. E-50 perakendecilerin çoğunun merkezi Amerikan (28) ve Avrupalı (27) şirketler olurken, yalnızca 5’i gelişmekte olan pazarlarda faaliyet gösteren şirketlerden oluşuyor.

Rapor kapsamında, e-ticaret işlemleri ayrıca en iyi 250 perakendecinin geneli için de analiz edildi. En iyi 250 şirketin 2012 mali dönem satışlarının yüzde 7.7’sini online e-ticaret işlemleri oluşuyor. Bölgesel bakış açısıyla, e-ticaret’in toplam gelire katkısı Kuzey Amerika perakendecileri için en yüksek ve Avrupa perakendecileri için ise en düşük seviyede oldu. Internet üzerinden yapılan satışlar, en hızlı Asya/Pasifik perakendecileri arasında büyürken, en yavaş Kuzey Amerikalı perakendeciler arasında geliştiği gözlemleniyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri