Tüketiciler için markanın yerli olması önemli

06 Haziran 2014 Cuma

Türkiye’nin yerli sermaye ile kurulu en büyük araştırma şirketi Akademetre “Türkiye Tüketici Profili ve Bilinç Seviyesi Araştırması”nı gerçekleştirdi. Tüketicilerin alışveriş davranışlarına göre profilini görmek ve toplumun tüketici hakları konusunda bilinç seviyesini ölçümlemek amacıyla yapılan araştırma için, Türkiye’yi temsil eden 12 ilde, 18 yaş ve üzeri 1650 kişi ile görüşüldü

tuketiciler-icin-markanin-yerli-olmasi-onemli

“Türkiye Tüketici Profili ve Bilinç Seviyesi” araştırması kapsamında katılımcılara; yerli- yabancı marka tercihleri soruldu. İki ürünün fiyatının aynı olması durumunda tüketicilerin yüzde 7’si yabancı markaya yönelirken, yüzde 32,7’si yerli markayı tercih ediyor. Yüzde 60,4’ü içinse markanın yerli ya da yabancı olması fark etmiyor.

Yerli ürüne olan güven artışta
Türk tüketicisinin ürünün menşeine dikkat etmediğinin görüldüğü araştırmada yerli ürünlere olan güvenin arttığı sonucu çıkıyor. Kadınlarda yerli marka tercihi (yüzde 35,5) ise erkeklere oranla daha yüksek.

Ülkenin batısı yerli markaya güvenmiyor
Araştırmada yerli marka tercihinin Türkiye’nin batısından doğusuna doğru artmakta olduğu göze çarparken, ülkenin batısında yerli markaya hala güvensizlik söz konusu. Fark etmez diyenlerin oranı ise Ege ve İstanbul’da artmakta.

Ekonomiye katkı, yerli marka tercihinde en önemli motivasyon unsuru. Yabancı marka tercihinde ise ürün özellikleri ön planda.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri