Türkiye’nin milli marka kadrosu belli oldu

07 Temmuz 2015 Salı

DORinsight ve Marketing Türkiye tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Markalar Milli Takımı"nı belirleyen "Türkiye'nin Küresel Marka Adayları Araştırması" sonuçları açıklandı

turkiyenin-milli-marka-kadrosu-belli-oldu

Araştırmaya göre geçtiğimiz yıl 11’inci sıradan “Türkiye’nin Markalar Milli Takımı”na giren Simit Sarayı, bu yıl yedi basamak yükselerek Türk halkının  global alanda Türkiye’yi temsil etmesini istediği ilk dört marka arasına girdi.

"Türkiye'nin Markalar Milli Takımı"nda ilk dörtte yer almaktan büyük gurur duyduklarını belirten Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Abdullah Kavukcu, “Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi Simit Sarayı olarak dünya markası olma yolunda tüm gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl ki araştırmada geçtiğimiz yıla  oranla yedi basamak yükselerek dördüncü sırada listede yer almamız, Türk halkının bu yolda bizi desteklediğinin en büyük kanıtı. Markamıza olan güven ve destekleri için herkese teşekkür ederiz. Simidi ve diğer geleneksel tatlarımızı dünyaya tanıtarak, Türkiye’den bir dünya markası çıkarma ve diğer markalara öncü olma hedefimiz doğrultusunda hız kesmeden ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Önüzmüzdeki yıllara inanç tam
Ankete katılanlara sorulan "Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'nin küresel bir marka çıkarabileceğine inanıyorum" ifadesine ne derecede katılıyorsunuz?" sorusuna yüzde 36 "kesinlikle katılıyorum", yüzde 34 "katılıyorum", yüzde 20 "ne katılıyorum ne katılmıyorum", yüzde 7 “katılmıyorum”, yüzde 3 “kesinlikle katılmıyorum” yanıtını verdi. Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’nin uluslararası bir marka çıkarabileceğine olan inancın yüzde 70 düzeyinde olduğu görülürken, erkek katılımcılarda kadın katılımcılara kıyasla bu oranın anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu dikkat çekiyor (yüzde 75).

İlk 11 belli
Araştırma kapsamında katılımcılara aralarında Koç Holding, Turkcell, THY ve Mavi’nin de dâhil olduğu Türkiye'nin en güçlü 50 markası listesi gösterilerek, küresel marka olmaya en yakın gördükleri markalar arasından, herhangi bir limit olmadan seçim yapmaları istendi. Ardından seçtikleri markalar arasından küresel marka olmaya en yakın gördükleri tek bir markayı seçmeleri istendi. Araştırma sonucu 50 marka içerisinde küresel olmaya en yakın bulunan 11 marka; THY, Turkcell, Koç Holding, Simit Sarayı, Vestel, Arçelik, Ülker, Mavi, Efes Pilsen, LC Waikiki ve  Abdi İbrahim olarak sıralandı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri