Ve beklenen rapor açıklandı

24 Ağustos 2015 Pazartesi

Türkiye perakendesinin her yönüyle ele alındığı ve sektöre resmen bir check-up yapan Amerikan Tarım Bakanlığı Yabancı Tarım Servisi’nin (Foreign Agricultural Service – FAS) “Gıda Perakendesi” raporu yayınlandı

ve-beklenen-rapor-aciklandi

Perakende.org özel haberi – Çeviri: Oğuzhan Emre Avcı

 

Amerikan Tarım Bakanlığı Yabancı Tarım Servisi, (Foreign Agricultural Service – FAS) Türkiye perakendesi üzerine derin araştırmalar yaparak sektöre dair ne varsa tüm yönlerini gözler önüne serdi. Sektörün gelecekte nasıl bir ivme izleyeceğinden büyümek ve mağazalaşmak aşamalarına, coğrafi şartların sektöre etkisinden ülkenin ekonomik gidişatının sektöre getireceklerine kadar her yönden sektöre yol haritası çizen rapor, FAS’ta yayınlandıktan sonra ilk kez Türkçeye çevrilerek Perakende.org’da sizlerle buluşuyor. Sektöre dışarıdan bir gözle ama yine kendi içimizdeki değerlerle bakan FAS’ın bu çok özel raporuna yayın dizisi halinde Perakende.org’dan ulaşabilirsiniz…

 

Kimberly Sawatzki tarafından onaylanan, Meliha Atalaysun ve Sophie Friedman tarafından hazırlanan raporun giriş mahiyetindeki özeti şu şekilde:


Raporun özeti
Artan harcanabilir gelir seviyesi ve güçlü tüketici talepleri ile Türk gıda perakende sektörü 2014 yılında, 121 milyar dolara ulaştı. Gıda perakendesi, toplam perakende sektörü içinde yüzde 60’lık bir paya sahip ve 2015-2018 yılları arasında yıllık yüzde 8’lik büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.2014 yılında gıda fiyatlarının yükselmesin sebep olan şiddetli kuraklığın ardından 2015 yılında şiddetli yağmurlar gerçekleşti. Gıda sektöründeki discount zincirlerin egemenliği hala devam ediyor. Bu yüzden özel etiketli ürünlerin markalı ürünlere karşı payları ve discount mağazaların sayıları hala yüksek hızla artıyor. Bazı mağazacılar kar marjları düşük olduğu için büyümeyi yeni mağaza açmaktansa birleşme ve devralmalarla daha etkili ve düşük maliyetli şekilde gerçekleştiriyor.


İdari özet
Türkiye’de alışveriş merkezi tarihi dünyadaki ilk karışık pazar olan ve hala İstanbul’daki en büyük alışveriş merkezi olan 550 yıllık dünyaca ünlü Kapalıçarşı’ya dayanır. Uzun bir yol kat edildikten sonra, Türkiye’deki modern alışveriş merkezi sayısı son 10 yılda oldukça arttı ve 2014 yılında sayısı 333’e ulaşan alışveriş merkezleri; 60 miyar TL gelir üretti. Bu modern alışveriş merkezleri şu anda; 1 milyon metrekarelik kiralık alan ve 1.6 milyon ziyaretçi sayısı ile 45 milyar dolarlık yerli yatırım ve 14 milyar dolarlık yabancı yatırımları kapsıyor. Türkiye, Avrupa’da 7’nci sırada olan ve Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Portekiz gibi ülkelerin toplam pazarlarından büyük perakende piyasasına sahip.

Türk ekonomisi 2014 yılında yüzde 2.9 büyüdü ve 2015 yılında da benzer bir büyüme oranı bekleniyor. Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılası 2013 yılında 823 milyar dolarken 2014 yılında 800 milyar dolara düştü. Doların Türk lirası karşısında değer kazanması ithal ürünlerin fiyatının yükselmesini tetikledi. Türkiye’nin gıda ithalatı 2013 yılına göre 2014 yılında yüzde 11.2 oranında artsa da gıda ihracatı yalnızca yüzde 6 oranında bir artış gösterdi. Gıda fiyatları 2014 yılının Şubat ayından 2015 yılının Şubat ayına yüzde 7.5 oranında enflasyon gördü.

Ekonomik dalgalanmalara rağmen, Türkiye yaklaşık 78 milyon nüfusa sahip ve bu nüfusun neredeyse yarısı yüksek tüketim potansiyeline sahip 30 yaş ve altındaki genç nüfus. Bu güçlü tüketici talebi sayesinde perakende sektörü, Türk ekonomisi içinde en hızlı büyüyen sektör konumunda.Perakende sektörü gelecek 5 yılda, ülkenin genel ekonomik performansının üstünde bir gelişim göstermesi öngörülüyor ve aynı süre içerisinde gıda perakende sektörünün de yıllık yüzde 8 oranında bir büyüme göstermesi bekleniyor.
Türkiye hızlı bir şekilde şehirleşiyor ve şehirleşme oranı yüzde 75 oranına ulaştı. İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerde yaşayan insan sayısı her yıl ortalama yüzde 10 oranında artıyor. Bu sebeple de toplam perakende sektörünün üçte biri bu şehirlerde yer alıyor.

Gıda perakendesi, toplam perakende sektöründe yüzde 60’lık bir yer kaplıyor. Yüksek şehirleşme oranı, genç nüfus ve yükselen gelir seviyesi ile Türk gıda endüstrisi yeni eğilimlerle gelişmeye devam ediyor. Sektörde en çok tüketilen ürünlerse şöyle: Ekmek, şeker, meyveler, bakliyatgiller, süt ürünleri ve taze meyveler.

Alışveriş yapılacak yerin ev ve iş yerlerine olan mesafesi, ürünlerin fiyatları ve kalitesi ortalama bir Türk tüketicisinin alışveriş tercihlerini etkileyen en önemli faktörler arasında. Bu eğilimle birlikte lider süpermarket zincirleri elverişli lokasyonlarda ve discount fiyatlarla sayıca az ürünlü küçük mağaza yatırımlarını yükseltti. 2014 yılında yükselen fiyatlarla beraber artan Türk tüketicisinin fiyat duyarlılığı modern satış zincirlerinin sık sık promosyon uygulamalarında ve büyük discount zincir mağazalarına olan talebin artmasında pozitif bir etki yarattı.

Çok hızlı büyüyen bir sektör olmasına rağmen yoğun fiyat rekabetinden dolayı yabancı şirketlerin yerel discount pazarına girmekte tereddütlü olmaları bu alanın tamamen yerli girişimcilere ayrılmış olması sonucunu doğuruyor.

Büyük bir araştırma şirketinin yaptığı çalışmada, toplam tüketim ürünlerindeki süpermarketlerin payı son 10 yılda yüzde 57 oranında artış göstermiştir. Bununla birlikte bakkal ve küçük esnafların payı ise yüzde 33 oranında azalmıştır.

Perakende sektöründe süregelen önemli birleşmeler ve devralmalar var. Sektörün ilk 4 büyük perakendecisinin toplam payının tüm sektördeki toplam payın yüzde 20’sini geçmemesi sektörün ağırlığının tek bir tarafta değil parçalar halinde dağıldığını gösteriyor. Hem ulusal hem bölgesel perakendecilerin gelişmeye devam etmesi ve yoğun rekabetin varlığı bu durumu ortaya çıkarıyor. Discount zincirlerin aktif büyüme stratejisi izlemelerinde olduğu gibi, sektör genel olarak da bir sağlamlığa dayalıdır.

 

3 ana bölümden oluşan raporun tüm detaylarının yer aldığı yazın dizisinin ilki yarın Perakende.org’da yer alacak. 

 

Raporun orijinal haline şu linkten ulaşabilirsiniz: http://gain.fas.usda.gov/Recent\%20GAIN\%20Publications/Retail\%20Foods_Ankara_Turkey_7-15-2015.pdfGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri