Alfacod, perakendeye yön veriyor

28 Şubat 2013 Perşembe

Perakende sektörüne uçta uca çözümler sunan, barkodlu sistemler ve mobil uygulamalar üzerine proje ve çözümler üreten Alfacod; Honeywall, Toshiba, Psion, Datalogic gibi önemli markaların Türkiye’deki çözüm ortaklığını yapıyor. Alfacod Genel Müdürü Cenk Yurtsever, “Alfacod çatısı altında belirli bir kaliteyi perakende sektörüyle buluşturma amacındayız” diyor

alfacod-perakendeye-yon-veriyor

Uğur TATLI

Öncelikle Alfacod’u tanıyabilir miyiz? Hangi amaçlarla yola çıktınız, gelişim sürecinizi bizimle paylaşır mısınız?
Alfacod, çeşitli sektörlere uçtan uca teknolojik çözümler sunan, barkodlu sistemler ve mobil uygulamalar üzerine proje ve çözüm üreten bir teknoloji firması. Honeywall, Toshiba, Psion, Datalogic ve Bizerba gibi dünyaca ünlü markaların çözüm ortağıyız. Projelendirme noktasında verilen danışmanlık hizmetiyle ihtiyaca yönelik en doğru çözüme ve ürüne karar verilmesi noktasında da Alfacod olarak rol alıyoruz. Bu bağlamda kalite-fiyat dengesini önemsiyor ve firmaya katkı sağlayacak teknolojik alt yapıyı maliyet anlamında ulaşılabilir konuma taşıyoruz.

Hangi sektörlerle çalışıyorsunuz?
Gıda perakendesi başta olmak üzere, lojistik, tekstil, otomotiv sektörüne çözümler sunuyoruz. Saha uygulamaları, depo takip sistemleri, üretim otomasyonları ve mobil uygulamalar konusunda sektörlere hizmet veriyoruz.

Alfacod olarak perakende sektörüne yönelik sunduğunuz hizmetler neler?
Perakende, barkodu Türkiye’de ilk kullanan, ürün çeşidi fazla, mağaza sayısı çok olan ve milyonlarca tüketiciye hitap eden bir sektör... Bu bilgiler ışığında perakendenin teknolojiyi en iyi şekilde kullanması gerekiyor. Alfacod olarak firmalara teknoloji parkurlarını daha iyileştirmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Teknolojik anlamda geride kalmış ürünleri olan, doğru ürünü konumlandırmayan firmaların ürünlerini son teknoloji dünya markalarıyla değiştiriyoruz. Ayrıca şirketimizin yazılım çözümü yapan iş ortakları da var. Bu iş ortaklarımızı yanımıza alarak firmaların iş akışlarında entegrasyon anlamında yanlışlıklar varsa onları da düzeltiyoruz. Bir diğer önemli hizmetimiz ise ihtiyaca yönelik ürünleri marka bağımsız olarak müşterilerimize sunmamız. Bünyemizde olmayan fakat şirketin ihtiyacına yönelik ürünleri de Türkiye içinde yer alan iş ortaklarımızdan tedarik edebiliyoruz. Bu bağlamda şirketlere danışmanlık hizmeti de veriyoruz.

Hata minimuma iniyor

Bu ürünler perakendenin hangi iş süreçlerini kolaylaştırıyor?
Perakendede süreç depodan başlıyor. Gelen ürünler mal-kabul işleminden geçtikten sonra barkodlanarak el terminalleri tarafından okunuyor. Daha sonra depoya gelen ürünler, yine el terminalleri, dokunmatik paneller kullanılarak bir program mimarisi üzerinden mağazalara sevk ediliyor. Ürünün, mağazaya el terminalleri üzerinden girişi yapıldıktan sonra pos kasalardan, barkod okuyuculardan geçirerek müşteriye satışı gerçekleştiriliyor. Ayrıca ara dönemlerde de mağazadaki stokların sayılarak sisteme işlenmesi sağlanıyor. Tüm bu süreçler daha önceki sistemlerle kıyaslandığında perakende noktasına hatalı sevkiyatın yapılmasını önlüyor, anlık bilgi akışı ve doğru karar verebilme imkânı tanıyor. Bir başka deyişle firma için zamanı doğru kullanarak, kaybı en aza indiriyor.

Alfacod’un Türkiye’deki perakende sektörüne bakışı nasıl?
Sektöre, teknoloji kullanımı açısından bakacak olursak belirli bir yol aldığını görüyoruz. Türkiye’deki 10 marketin 6’sında teknoloji belirli bir ölçeğe kadar kullanılıyor. Genel olarak incelediğimizde perakende, rekabetin kıran kırana olduğu, yerel zincirlerin güçlendiği ve ulusallara karşı rekabet ettiği bir sektör görüntüsü çiziyor. Bu ortamda rakiplerinden farklılaşan, müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmaların bir adım önde olacağını düşünüyoruz. Bir adım öne çıkarken de en önemsenmesi gereken değerin teknoloji olduğu düşüncesindeyiz.

Radio Requency IDentification (RFID) teknolojisi son yıllarda sıkça kullanılmaya başladı. RFID teknolojisini perakende zincirleri ne ölçüde kullanılıyor?
RFID sayesinde daha fazla bilgiye aynı etiket üzerinden erişiliyor. Aynı ortamdaki birçok ürünle ilgili bilgiye, fiziki temas olmadan bir anten veya RFID okuyuculu bir el terminali sayesinde ulaşılıyor. Ayrıca, mağazanın kapısına RFID antenler koyarak, RFID etiketi olan ürünlerin giriş ve çıkışları takip edilebiliyor. RFID, maliyet açısından satılan ürünler paralelinde düşüldüğünde perakende zincirlerinde çok fazla kullanılan bir sistem değil. Perakende zincirleri daha çok değeri yüksek olan bazı spesifik ürünlerde RFID teknolojisini kullanıyor.

Alfacod’un gelecek döneme dair planlarıyla ilgili neler söylersiniz?
Alfacod çatısı altında belirli bir kaliteyi perakende sektörüyle buluşturma amacındayız. Kaliteli hizmet sunan, gerçek anlamda uçtan uca çözüm sağlayan, müşterinin yanında, sistemini geliştirmek isteyen firmaların birinci öncelikli arayacakları firma olmayı hedefliyoruz.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri