Laud Media perakendeye ‘ses’ getirdi

16 Temmuz 2013 Salı

Perakende mağazaları, havaalanları ve hastane gibi büyük alanlar için ses, görüntü, sinyal dağılımı hizmeti veren Norveçli Laud Media, çözüm ortağı Üçge Elektronik ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla Türkiye’de kısa sürede adından söz ettirmeye başladı. Laud Media Avrupa Satış Direktörü Odd Roar Olsen, kurdukları ses sistemleriyle büyük alanlarda yaşanan ses karmaşıklığına son verdiklerini söylerken, Laud Media ürünlerini entegrasyon bakımından Lego’ya benzetti

laud-media-perakendeye-ses-getirdi

Murat KÜÇÜK

Laud Media perakendeciler için önemli bir teknoloji sağlayıcısı görevini üstleniyor. Tanıyabilir miyiz Laud Media’yı?
Laud Media, 2005 yılında CNN, TRT, Al-Jazera, BBC gibi kanallara yayın sistemleri geliştiren bir ekip tarafından kurulan bir Norveç firması. Firmamız elektronik marketlerde, video ve ses sinyal dağıtımı ihtiyacı olduğunu fark ederek broadcasting sektöründe kullanılan sistemlerle aynı kalitede ürünler geliştirerek iş dünyasındaki yerini aldı. Laud Media’nın ürün yelpazesi Avrupa çapında elektronik perakendeciler için TV duvarlarına sinyal dağıtımı ile başladıktan sonra ses ve video dağıtımları ile genişledi. Şu an Laud Media olarak perakendeciler için tüm fonksiyonlarıyla tamamlanmış eksiksiz sistemler kurabiliyoruz. Laud Media ürünleri 13 ülkede binden fazla mağazada hizmet veriyor.

Kullandığınız sistemler nelerdir? Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Çok farklı ürün, sistem ve yazılımlarımız bulunuyor. Ama buradaki asıl konu tüm ürün, sistem ve yazılımlarımızın birlikte kullanılabilmesi. Bunu Lego gibi düşünebiliriz. Laud Media HDMI dağıtım sistemi 1,4 standartlarında 3D destekli sıkıştırılmamış HD (1080p) olarak tasarlandı. Dünyadaki en iyi HDMI sistemlerinden biri. Müşterilere kıyaslama sansı tanımakta ve daha kaliteli ve pahalı ürünleri alamaya teşvik ediyor. Laud Media HDMI sistemi pazardaki en uzun ömürlü dağıtım sistemi. Laud Media Digital Singage Sistemi, medya player ve yazılımdan oluşuyor. Kendi yazılımımız olan CMS içerik control yazılımı sayesinde resimlerinizi, sunumlarınızı ve videolarınızı yayınlayabiliyorsunuz. Küçük bir ekranla başlayabilir ve ihtiyacınıza göre sınırlama olmaksızın ekran sayınızı artırabilir sisteminizi büyütebilirsiniz. Laud Media, Digital Singage çözümlerinde küçük ekrandan başlayarak büyük TV duvarlarına kadar birçok çözümler sağlayabiliyor. Kurmuş olduğumuz sistemlerimiz yerel ağ veya internet üzerinden yönetilebiliyor. Medya player ise ihtiyaç durumunda kablosuz kullanılabiliyor. Headphone/loudspeaker system ise firmaların ürünlerini müşterilerine deneme ve sunma imkânı tanıyor. Böylelikle müşteriler ürünleri deneyerek ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak satışlarını kolaylıkla artırabilir. Müşteriler kolaylıkla cihazlarını sisteme bağlayarak istedikleri şarkı ve ses ile kulaklık ve spekerları test imkânı buluyor. Ayrıca mevcut sistemde atanmış şarkılar üzerinden de almak istedikleri ürünleri kıyaslama yapabilirler. Sistem kendi başına satış personeli gibi çalışıyor. Ekstra satış personeline ihtiyaç duymaksızın müşterilerin yapmış oldukları seçimlerde kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyoruz. Public audio system ile de düşünün ki hava alanındasınız ve kapı numaranız değişti. Mutlaka herkesin başına gelmiştir. Değişen kapı numaranızı yapılan anonsu zorlukla anlayabilirsiniz. Bunun kullanılan sistemin kalitesinin düşük olmasından kaynaklı olduğunu düşünebilirsiniz. Asıl neden ise doğa kanunlarıdır. Ses farklı mesafelerden aynı anda hareket eder ve size farklı zamanlarda ulaşır. İnsan kulağı 25 metre mesafeden gelen sesleri ayrı ayrı duyar. Bu yüzden havaalanında anons yapıldığında 30-40 adet farklı ses duyarsız. Aslında aynı sestir fakat farklı zamanlarda size ulaştığı için boğuk bir ses duyarsınız ve anlamanız güçleşir. Genel ses sistemlerin en büyük sorunu budur. Alan ne kadar büyük ise temiz ses almak o kadar zordur. Genel ses sistemlerinin yapısına bakıldığında son 20-30 yıldır hiç değişmediğini görürsünüz. Laud Media yepyeni bir sistem tasarladı. En güzel yanına değinecek olursak Laud Media genel ses sistemi diğer genel ses sistemlerinden daha pahalıya geliyor. Bunun nedeni ise normal genel ses sisteminde 60 adet speaker’a, büyük amfilere ve rack kabine ihtiyaç duyarken Laud Media’nın sistemi 20 spaeker ve sistemin içerisine yerleştirilmiş amfi kullanarak bunun üstesinden geliyor.

Üçge’nin deneyimleri tercihte etkili oldu

Türkiye’deki çalışmalarınızda son durum nedir? Kimlerle çözüm ortaklığı yürütüyorsunuz?
Perakende sektöründe kendimize çözüm ortağı ararken bizimle aynı deneyimlere sahip Üçge Grup’la tanıştık. Kendilerine sistemlerimizi Türkiye pazarına getirme teklifinde bulunduk. Üçge bizim için çok önemli olan kaliteli satış ve servis ekiplerine sahip. Laud Media müşterinin kullanmış oldukları ürünlerle ilgili sürekli memnun olmasını istiyoruz. Üçge’den de bu elektriği fazlasıyla alıyoruz.

Dünya ve Türkiye’deki referanslarınızı bizimler paylaşır mısınız?
İlk yıllarımızda tüm müşterilerimize cevap verebilecek kadar hızlı büyüme imkânımız olmadı. Türkiye’deki en büyük müşterimiz Electroworld oldu. Ama günümüze bakıldığında tüm müşterilerimize cevap verebileceğimiz bir noktaya geldik. Şu an için ürünlerimiz 13 ülkede kurulu ve çalışıyor. Türkiye’deki faaliyetlerimize 6 ay önce başladık. En büyük referanslarımız Electroworld ve Beğendik. Electroworld 6 yıl önce kurulduğu sırada Laud Media, component dağıtım sistemini kullanmaya başladı. Şu an HDMI dağıtımını kullanıyor, 6 yıl süresince hiçbir sorun yaşamaksızın sistemlerimizi kullanmış olmaları sanırım gayet güzel bir referans. 2005 yılında Norveç’te kurulmuş ilk sistemlerimiz hala sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Laud Media sinyal dağıtım sistemleri pazardaki en uzun ömürlü sistemlerdir.

Kısa ve uzun dönem Türkiye hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Ana hedefimiz perakende sektöründeki yeniliklerle ve yenilikleri nasıl karşılayacakları ile ilgili olarak pazarı eğitmek istiyoruz. Bunun nedeni ise sonuç olarak bakmak gerekirse perakende de işiniz satış yapmak ve bunun için en iyi materyalleri kullanmak ve müşterilerinizi ona göre etkilemek gerekiyor. Uzun zamanlı planımıza değinecek olursak Üçge ile birlikte Türkiye’de de Avrupa’da olduğu gibi başarıla imza atmak. En iyi ürün, en iyi çözüm, mutlu müşteriler. Sonrasında ise çözüm ortağımız Üçge ile birlikte İstanbul merkez olacak şekilde komşu ülkelere açılmak ve ürünlerimizi onlar için uygun hale getirmek istiyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri