Ekonominin zirvesinde teknoloji ve trendler tartışıldı

25 Mart 2016 Cuma

Perakende.org Uludağ Ekonomi Zirvesinden haber aktarımlarına devam ediyor. Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin Samsung sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Teknoloji & Trendler’ oturumunda moderatörlüğü Denizbank Genel Müdür Hakan Ateş üstlendi

ekonominin-zirvesinde-teknoloji-ve-trendler-tartisildi

Girişimci Süreyya Ciliv, Microsoft UK Genel Müdürü Tamer Özmen, Girişimci, Teknoloji Yatırımcısı ve Fütürist NicklasBergmanve Intel Türkiye Ortadoğu Afrika Başkanı Çiğdem Ertem’in konuşmacı olarak katıldığı panelde, teknolojinin kullanım alanları, ileride karşılaşılabilecek gelişmeler ve şirketlerin gelişmelere uyum için nasıl bir yol izlemesi gerektiği tartışıldı. Paneldeki konuşmasına Koç Holding’in merhum Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’u kaybetmekten duyduğu üzüntüyü ifade ederek başlayan Süreyya Ciliv, doğru işi doğru zamanda ve mümkün olduğu kadar erken seçmek gerektiğini belirtti. Ciliv, “Erken kalkıp yol almak lazım.” dedi.


“Değişime uymayanlar yok olacak”
Dünya nüfusu 7 milyar kişiyken 50 milyar bilgisayar ve cihazın kullanımda olduğu bilgisini paylaşan Ciliv, bunun sebebini ise otomobillerden hayvanlara ve insan vücuduna kadar pek çok alanda bilgisayar ve sensör gibi küçük cihazların kullanılıyor olmasıyla açıkladı. Bilgisayar ve serverların eskiden de olduğunu fakat şimdi her yerden her zaman ulaşılabilir bir duruma geldiğini belirten Ciliv, “Bütün bu olaylar bir araya geliyor ve insanlar için muazzam bir kaynak yaratıyor. Bu değişim bütün sektörleri etkiliyor. Biz bunu - 2014’te söyledik, 2015’te söyledik, 2016’nın ocak ayı sonunda Davos’ta bunu 4. Endüstriyel Devrim olarak açıkladık. Finansı, medyayı, üretimi yani her türlü sektörü etkiliyor. O yüzden bu değişime uymayanlar geride kalacak demiyorum, yok olacak.” ifadelerini kullandı.


Paneli dinleyen herkesin değişimin geldiğinden haberdar olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Intel Türkiye Ortadoğu Afrika Başkanı Çiğdem Ertem, “Bunun kaçınılamaz olduğunun farkındayız. Bundan korkmamak lazım... Burada önemli olan birkaç şey var. Birincisi farklı iş modelleri... Aslında teknoloji var. Şirketler teknolojiyle değil iş modeliyle bir anda ezber bozuyor. Dolayısıyla iş modellerini teknolojiyi kullanarak iyi düşünmek lazım… O yüzden iş modellerine hep kafa yormak ve müşterilerimizi düşünmek çok önemli. İkincisi, nereden yardım alacağız? Bigdata’dan… Yeterince söylemedik, anlatmadık bence. Verileri analiz etmek ve oradaki patentleri almak çok çok önemli… Bize çok farklı şeyler söylüyor. Aslında bigdata dediğimiz, bir yandan da küçük data. Çünkü oradaki küçücük şeyler bize değişik bilgiler verecek, fark yaratacak. Ancak herkesin, benim işimden nasıl data çıkıyor, ben onu nasıl daha fazla entegre ederim nasıl bilgiler çıkarırım, bilgiler alırım diye çok ciddi düşünmesiyle olur.” diye konuştu.


Ertem: “Üçüncüsü ise eğitimdir. Bir taraftan şirketlerin hem insan güçlerine yatırım yapması bir taraftan da insanlarımızı icat çıkaran bir noktaya getirmemiz gerekiyor.”dedi.


Microsoft UK Genel Müdürü Tamer Özmen Londra’da şirketlerin dijital dönüşüm konusunda paniklemiş durumda olduklarını söyledi. Özmen: “Şirketlerin en önemli ajandası dijital transformasyon ve business modellerini yıkıp yeniden yapmak.” dedi. Dünyada dijitalleşme açısından yaşanan gelişmeleri çarpıcı örnekler üzerinden anlatan ve çok yeni iş tanımlarının ortaya çıkmaya başladığını vurgulayan Tamer Özmen: “Yönetim kurulları tamamıyla dijital transformasyona yatırım yapıyorlar.” diye konuştu.


Teknoloji tüm sektörlerin ortak paydası
Teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiğini ve nereye varacağını bilmediklerini söyleyen Girişimci, Teknoloji Yatırımcısı ve Futurist Nicklas Bergman: “Bir şirket olduğunuzda, pazarlama ile uğraştığınızda, satış ve üretim yaptığınızda, işin IT’nin ötesine geçmesi gerekiyor. Son 15-20 yılda bir teknoloji yatırımcısı olarak biraz daha farklı alanlara bakmaya çalıştım. Özellikle bankacılık teknolojileri, nano teknoloji, nöronlar, insan beyninin çalışmasına yardımcı olacak biyo-teknoloji ürünleri ile ilgilendim. Tüm bu sektörlerin ortak paydaları teknoloji olduğu için bir araya getirmenin mümkün olduğunu gördüm.” şeklinde konuştu.


Oturumun moderatörlüğünü yapan ve teknoloji hakkındaki paylaşımlarıyla dikkat çeken Denizbank Genel Müdür Hakan Ateş ise, Fortune 500’de olan şirketlerin üçte ikisine yakınının artık olmadığını ve bunların toplamda yüzde 52’sinin iflas ettiğini ifade etti. Bundan 15-20 yıl önce dev teknoloji şirketlerinin ya küçük boyutlara sahip olduğunu yahut hiç olmadığını belirten Ateş, şunları söyledi: “Bizim şu anda hükümet bütçesinden geliştirme bütçesi ayrılıyor. Fakat 7-7,5 milyar dolarlarla olacak gibi değil bu iş. Özel sektörün, bütün şirketlerin de bu savaşımın ortasında olması gerekiyor.”


Daha güncel ve hızlı takip için Twitter adresimizi ziyaret edebilirsiniz: http://twitter.com/perakendeorgGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri