Electro World Türkiye Genel Müdürü Bahadır Özbek

01 Kasım 2012 Perşembe

Avrupa’nın önde gelen elektronik ürünler perakendecisi Electro World, 5 yılda 20 kentte 31 mağazaya ve toplam 60 bin metrekareyi aşan satış alanına ulaştı. Electro World Türkiye Genel Müdürü Bahadır Özbek, “Bizler perakendeciyiz. Önemli olan maraton koşucusu gibi uzun vadede başarıya ulaşmaktır” diyor. Electro World’ün Türkiye’den çıkma söylentilerine cevabı ise çok net: Rekor büyümeler elde eden bir pazardan çıkılır mı? Fakat “illa biz çıkalım” diyen olursa; yerli olsun yabancı olsun biz satın veya devir almaya çok sıcak bakıyoruz

electro-world-turkiye-genel-muduru-bahadir-ozbek

Fulya B. ÖZTÜRK

Electro World, Avrupa’nın önde gelen elektronik ürünler perakendecisi. Türkiye’de faaliyete başladığından bugüne nasıl bir gelişim grafiği sergilendi?
Electro World Türkiye olarak çok güçlü bir altyapıya sahibiz. 28 ülkede yıllık 8 milyar sterlini aşan ciroya sahip elektronik perakende devi İngiliz Dixons Retail ve Esas Holding / Odesa ortaklığıyla tüketici elektroniği pazarında 2007 yılından beri faaliyet gösteriyoruz. Kurulduğumuz aşamadan bugüne her zaman pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik.

Electro World, Türkiye’de olmaktan memnun mu? Beklentilerinin ne kadarını karşılayabildi?
Genç nüfusu, büyüyen yapısı, modern teknolojiye olan yakınlığı ve yerel dinamikleri ile Türkiye, 5’inci yılımızda Electro World olarak bizi haklı çıkardı. Yatırım için ne kadar doğru bir potansiyele sahip ülke olduğunu bize kanıtlayan Türkiye, elektronik perakendede geçtiğimiz yıl inanılmaz bir büyümeye imza attı. Hem küresel hem de yerel ekonomik dengeler zaman zaman tüketicilerin ve bizlerin aleyhine gelişmelere sebep olsa da bu altyapı ile olumsuz addedilebilecek gelişmelerden bu 5 yıl boyunca neredeyse hiç etkilenmediğimizi söyleyebiliriz.

Türkiye genelinde kaç mağazanız ile hizmet veriyorsunuz?
2012 yılına yani Türkiye pazarındaki 5’inci yılımıza hızlı girdik. 2012 başından bugüne kadar Erzurum, Gebze, Kütahya, Adıyaman, Antakya, Fethiye mağaza açılışlarımızı gerçekleştirdik. En son açılan mağazamız ise Mardin oldu. 19 Temmuz’da Trabzon mağazamızı, 26 Temmuz’da ise Antalya mağazamızı açtık. 5 yıl gibi çok kısa bir zamanda 20 kentte 31 mağazaya ve 60 bin metrekareyi aşan satış alanına ulaştık. Toplam çalışan sayımız ise bin 500 kişi civarına ulaştı.

Ayda 1.5 milyon ziyaretçi

Mağaza yatırımlarınızda AVM’leri tercih etmenizin nedenleri nelerdir? AVM’lerin hangi özelliklerini caddelere göre avantajlı buluyorsunuz?
Hiç şüphesiz AVM’lerin performansı daha etkileyici. Fakat artık daha düzgün ve iyi şekilde organize edilmiş alışveriş ve yaşam merkezilerini tercih etmeye çalışıyoruz. Marka karması olmasının yanı sıra aileyi çeken âdeta bir eğlence ve yaşam merkezi formatına bürünmüş, az kata yayılmış AVYM’lerde tüketiciye daha iyi bir atmosfer sunulduğu kanısındayız.

Mağaza yatırımlarınızda özellikle aradığınız metrekareler nedir? Başka kriterler var mı “olmazsa olmaz”?
Büyük ve verimli metrekareler elbette bizim için çok önemli. Mağaza sayısı en çok olan uluslararası elektronik market zinciriyiz. Popüler mekânlarda mağaza anlayışımıza uygun tek kat veya iki katlı büyük metrekare yerler bulmakta zorlanıyoruz. 5 veya 6 katlı departmanstore anlayışı bize pek uygun değil. Electro World Türkiye olarak kurumsal formatımız buna müsait değil. Nişantaşı veya Bağdat Caddesi gibi lokasyonlarda yer almak istemiyoruz.

Bir mağazanızda ortalama kaç ürün çeşidi bulunuyor?
Türkiye pazarına giriş için 2006 yılında düğmeye bastık. 2007 yılında ilk mağazamızı açtık. O günden bugüne 25 bin adetten fazla ürün çeşidini “Bir Gün Değil, Her Gün Düşük Fiyat” sloganıyla 35 milyondan fazla ziyaretçinin beğenisine sunduk. Gelinen bu nokta mağazalarımızı ayda 1.5 milyon müşterinin ziyaret ettiğine işaret ediyor.

Sadık müşteri yaratmak konusunda ne gibi çalışmalarınız bulunuyor?
Bizler perakendeciyiz. Netice itibariyle herkes aynı ürünü satıyor. Burada önemli olan tıpkı bir maraton koşucusu gibi uzun vadede başarıya ulaşmaktır. Açıldığınız ilk gün tüketicilerin sizi bağrına basması diye bir şey yok. Başarıya giden yol, sadakat yaratınca ve memnuniyet sağlayınca gerçekleşiyor. Biz 5 yılda Electro World olarak tüketiciye 360 derece hizmet sunmaya çalıştık. “Düşük Fiyat Garantisi”nin yanı sıra “Ücretsiz Eve Teslim”, arızalı üründe 30 günde değişim, “Süper Destek” gibi paketler geliştirdik. Arızalanan ürünün tüm elektronik ömrü boyunca servis takibini bedelsiz olarak yapıyoruz.

2012 sonunda 30 kentte 45 mağaza

Hem elektronik ürünler konusundaki bilgiler hem de müşteriye yaklaşım açısından çalışanların eğitimi son derece önemli. Çalışanlarınızın eğitimi için neler yapıyorsunuz?
Electro World, çalışanlarını bir aile üyesi gibi görmekte ve bu çerçevede onlara uzun dönemli bir kariyer planı çiziyor. Bugün genel merkezimizde çalışan arkadaşlarımızdan bir kısmı, mağazalarımızda kasa sorumlusu veya satış temsilcisi olarak göreve başlamış ve daha sonra terfi etmiş çalışanlarımızdan oluşuyor. Azimli ve başarılı bir satış temsilcisi, Electro World bünyesinde çizdiğimiz kariyer planlaması doğrultusunda, yaklaşık 3 yıllık bir sürede mağaza müdürü, bölge ya da kategori sorumlusu gibi üst düzey pozisyonlara yükselebilir. Sürekli eğitim programları ile desteklenen içten terfi sistemi ile birlikte, çalışanlarımıza sektörümüzün en iyi imkânlarını sunuyoruz. Çalışanlarımıza Avrupa’nın lider elektronik perakende zincirinin bir üyesi olma saygınlığı ve deneyimini kazandırırken, onlara şirket kültürümüze göre en iyi sosyal hakları sunuyor, yüksek standartlarda bir yaşam sürdürebilecekleri maaş politikası yürütüyoruz. Aynı zamanda şirket içi motivasyonlarını da her zaman yüksek tutacak aktiviteler düzenliyoruz.

2012 yılı sonuna dek açmayı planladığınız mağaza hedefiniz var mı?
Electro World Türkiye olarak tüm bu veriler ışığında 2012 mali yılımız sonuna (2013 Mayıs) kadar mağaza sayısını 45’e, satış alanını 80 bin metrekareye, istihdamımızı ise 2 bin 500’e çıkarmış olacağız. Bugün hizmet veren 31 mağazamızdan 16’sını franchise iş modeli ile işletiyoruz. 2012 yılının sonuna kadar bu 31 mağazaya 4 kendi mağazamız 10 franchise olmak üzere 14 mağaza daha ilave ederek Electro World'ün 30 kentte 45 mağaza ile tüketiciye hizmet vermesini sağlamış olacağız.

Electro World’ün Türkiye’den çıkacağı söylentileri dönem dönem dolaşıyor. Son olarak bu konuya da açıklık getirebilir miyiz? Electro World’ün Türkiye’den çıkması olası mı?
Evet, bizce de sektörden birileri gidecek. Biz arkadaşlarla saydık tam 39 defa söylenmiş. 40’ıncıyı da biz söylüyoruz. Biliyorsunuz bir şeyi 40 defa söylerseniz olurmuş! Bunları birileri gidecek diyenlere sormak lazım. Bu kadar yatırımdan ve istihdamdan bahsettikten sonra sizce gidecekmiş gibi gözüküyor muyuz? Rekor büyümeler elde eden bir pazardan çıkılır mı? Fakat “illa biz çıkalım” diyen olursa; yerli olsun yabancı olsun biz satın veya devir almaya çok sıcak bakıyoruz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri