Elvan Gıda Ar-Ge merkezi kurdu

09 Nisan 2013 Salı

Üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden Elvan Gıda, 2023 yılında 1 milyar dolarlık ihracat hedefi için Ar-Ge merkezi açtı. Geçen yıl grup şirketleriyle birlikte yaklaşık olarak 150 milyon dolarlık ihracat yapan firma, ihracatını bu yatırımla 7 kat artırmayı planlıyor. Şirket, yurtiçinde de pazar payını büyütmeyi hedefliyor

elvan-gida-ar-ge-merkezi-kurdu

Temeli 1952’de Zeytinburnu’ndaki küçük bir şekerci dükkânında atılan Elvan Gıda, hedef büyüttü. Geçen yılı Grup şirketleriyle birlikte 150 milyon dolar ihracatla kapatan çikolata ve şekerleme devi, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracatta katkı sağlamayı hedefliyor. Elvan Gıda Genel Müdürü Hidayet Kadiroğlu, 2023 yılına kadar 1 milyar dolar ihracat yapan global firmalar kulübüne girmeyi hedeflediklerini, bu amaca yönelik olarak yüksek katma değerli ürünlere odaklandıklarını söyledi.

Türkiye gıda sanayiinde ilk Ar-Ge merkezini kurarak sektöre de yeni bir ufuk kazandırdıklarını kaydeden Kadiroğlu, “60’a yakın mühendisin çalıştığı Ar-Ge merkezinde, tüm grup şirketlerine ait markaların rekabet gücünü artıracak yeni ürün, makine ekipman, proses ve teknolojiler araştırılıp hayata geçiriliyor. Çikolata, tüm şekerlemeler, gofret, unlu mamuller, süt, bu kategorilere ait üretim teknolojileri konularında ürün geliştirme çalışmaları yapılıyor. Yeni geliştirilen ürünler profesyonel panel ekipleri, çocuk duyusal panel ekipleri ve tüketici testleri ile değerlendiriliyor. Merkezde; Türkiye’den ve dünyadan sektörel kuruluşlarla, enstitü ve üniversitelerle ortak çalışmalar yürütülüyor, ikili görüşmelerde bulunuluyor” dedi.

Elvan Gıda Genel Müdürü Hidayet Kadiroğlu, 1 milyar dolarlık ihracat hedefini sadece hacim artışıyla değil, katma değerin yükseltilmesiyle gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti. Şu anda Türkiye’den ihraç edilen malın kilosunun yaklaşık 1,7 dolardan satıldığı bilgisini veren Kadiroğlu, “Turquality programına dahil firmaların ortalaması ise 2,15 dolar. Elvan Gıda’da kilo bedeli ise yaklaşık 2,5’ler seviyesinde. Bu yolda daha sistematik yürümek için Turquality programına başvurduk, şu anda denetim sürecindeyiz. Kısa bir süre sonra bu süreci de başarıyla tamamlayıp Turquality kapsamına girmiş olacağız. Böylelikle ürün niteliği yanında marka değerimizi de yükseltmiş olacağız” diye konuştu.

"Dünyanın en iyi 93’üncü şekerleme firmasıyız"
Kadiroğlu, yurt içinde 5, yurt dışındaysa 3 fabrikayla üretim yaptıklarını söyledi. 61 yıldır üretim ve ihracat yaptıklarını anlatan Kadiroğlu, Elvan Gıda’nın, Candy Industry tarafından hazırlanan ve dünyanın en iyi şekerleme firmalarını sıralayan ‘Global 100’ listesine 93’üncü sırada yer aldıklarını belirtti. Üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden şirket, yurtiçinde de pazar payını büyütmeyi hedefliyor.

Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının ortalamasının yüzde 0,8, firmalarında ise bu oranın yüzde 2,1 olduğu bilgisini veren Kadiroğlu’na göre bu oran en yenilikçi ülkeler olan ABD, G.Kore  ve Japonya’da yüzde 2,8-3,3 seviyelerinde. Türkiye’de yılda 1 kere yapılan inovasyon zirvesinin firma bünyesinde aylık yapıldığı bilgisini veren Elvan Gıda Genel Müdürü, “Akıl küpü-Öneri sistemi’ ile şirketin her çalışanı sürece dahil edildi. Üniversite ve enstitülerden geldiği gibi mutfaktaki çaycımızdan da görüşler, öneriler ‘Ar-Ge Fikir Havuzu’muzda toplanıyor. Her bir fikir, 60’a yakın yüksek mühendis ve mühendisten oluşan Ar-Ge ekibimiz tarafından değerlendiriliyor, sonuca götürülüyor” diye konuştu.

Kaynak: Mustafa Yağmurlu / ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri