En fazla eleman arayan sektör belli oldu

20 Ekim 2014 Pazartesi

Yenibiris.com eylül ayı istihdam raporunu açıkladı. Perakendecilik-Toptancılık, yaz aylarının birincisi Turizm-Otelcilik sektörünü az farkla geçerek eylül ayında en fazla eleman aranan sektör oldu

en-fazla-eleman-arayan-sektor-belli-oldu

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, işverenlerin ilanları ve iş arayanların başvuruları doğrultusunda, eylül ayını kapsayan istihdam raporunu açıkladı. Rapora göre Perakendecilik-Toptancılık, eylül ayında en fazla iş ilanı veren sektör oldu.

Perakende firmaları, alımlarının büyük bir kısmını mağazalarında “Satış Danışmanı” pozisyonunda gerçekleştiriyor. Bu durum eylül ayında da değişmedi. Kasiyerler, sektörde en çok ihtiyaç duyulan diğer kişiler oldu. Bu sektörün hemen ardından, garson arayışı ile Turizm-Otelcilik sektörü geldi.

Lojistik sektörü atakta
Ağustos ayında en fazla iş ilanı veren sektörler arasında 11’inci sırada yer alan Lojistik-Taşımacılık, yazın bitmesiyle eleman arayışını neredeyse iki katına çıkararak 5’inci sıraya yükseldi. Yaz boyu yeni eğitim-öğretim yılına hazırlandığı için alımlarını sürdüren Eğitim sektörü, az farkla, 3’üncü sıradan 4’üncü sıraya inerek yerini Yapı-inşaat sektörüne bıraktı. Hizmet sektörü, eylülde de 7’nci sıradaki yerini korudu.

Eylül ayında en çok ilan yayınlanan ilk 5 pozisyon şöyle:
1-Satış Temsilcisi
2-Garson
3-Kasiyer
4-Satış Danışmanı
5-Muhasebe Elemanı

İstanbul liderliğini koruyor
İstanbul, Yenibiris.com verilerine göre eylül ayında yine hem en çok ilan yayınlanan hem de en çok başvuru yapılan il olma özelliğini korudu. Ardından Ankara ve Antalya geldi. Bu üç ilden sonra en fazla başvuru, yurtdışındaki işlere yapıldı.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, eylül ayı istihdam verileri ile ilgili olarak, “İşe alım açısından Perakende, Yapı-İnşaat ve Eğitim sektörlerinin ilk sıralardaki yerini koruduğunu görüyoruz. Turizm sektörü tatil sezonunun sona ermesine rağmen alımlarını sürdürüyor. Hizmet sektörü de her dönem olduğu istihdam yaratıyor. Eylülde dikkat çeken sektörler, eleman arayışının yazın biraz yavaşladığını gözlemlediğimiz lojistik ve bilişim oldu. Bütün özel sektörler genelinde satış danışmanı/temsilcisi ve muhasebe elemanı, firmaların her zaman aradığı kişilerin başında geliyor” değerlendirmesini yaptı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri