Ergün Güler`in Yorumuyla, Son 1 Hafta

04 Kasım 2007 Pazar

Bu haftaya kısaca bir göz atalım, neler yaşadık?Ne demişler; (retail is detail) perakende detaydır. Biz de bu haftanın detaylarına bakıp sektörün nereye doğru yol aldığını görmeye çalışalım.

Sanıyorum ki en önemli gelişme, Makromarket ve Uyum`un birleşme kararını açıklamalarıydı. Bu gelişmeyi şimdilik okurlarımızla paylaşmadığımız İzmir`deki yeni oluşumlar takip edecek. Önümüzdeki günlerde sektör daha da hareketlenecek gibi görünüyor. Haftanın ikinci gelişmesi, herkesin ne zaman açılacak diye sabırsızlıkla beklediği İstinyePark`ın Cuma günü sektördeki yerini almasıydı. İlginç tasarımı ve alışveriş kültürü ile çıtayı yükselten bu alışveriş merkezini ziyaret etmenizi öneriyorum. Bunların dışında, Boyner`in olası bir satış için üretim ve mağazalarını ayırıyor olması haberi de haftanın önemli detaylarından birisiydi. Uluslararası yatırımcıların ilgisinin hiç olmadığı kadar yoğun olduğu bu dönemde, Boyner`in ayırma operasyonu perakende zincirlerine örnek olabilir. Geçtiğimiz hafta, Migros`un Ramstore`ları Enka Grubu`na sattığı haberinin ardından, bu hafta Enka`nın Ramstore`ları satacağı bilgisi, önümüzdeki dönemde Migros`un satışında nasıl bir yol izlenebileceği ile ilgili fikir vermesi açısından önemliydi. Bununla birlikte, Rekabet Kurulu`ndan gelen açıklama Migros`un satışının beklendiği kadar kolay olamayacağını gösterirken, kulislerde konuşulan Carrefour`a satışın tamamladığı bilgisi çelişki yaratıyor. Gelen bilgiye göre, Carrefour yeni yapılanma için hem iç atamaları durdurmuş hem de yeni kadrolar oluşturmaya başlamış. Kiler ve diğer grupların, Migros`a biz de talibiz açıklaması yapmış olmalarına rağmen, uzak ihtimal olarak görüyorum. Gelişmeleri önümüzdeki günlerde birlikte izleyeceğiz. Teknoloji marketleri pazarının kızışması, yeni yaklaşımları da beraberinde getiriyor. Electro World`un Bursa`da mağaza açması, Media Markt`ın pazara girmesi, bu alandaki rekabetin beklentilerimizin üzerine çıkacağının işaretleri gibi görünüyor. Teknolojix`in Hiperucuz-Outlet Mağazalar açıyor olması da bunun ilk işaretleri olarak kabul edilebilir. Bu alana dikkat! Haftanın son gelişmesi, ekibimiz tarafından hazırlanan PEBEV Perakende Kataloğu`nun vizyonunu Sektörün Ortak Hafızası Olmak yönünde belirlemesiydi. Böylelikle perakende sektörü, kurumlarıyla ve kişileriyle tanımlanacak bir platforma kavuşmuş oldu. Tüm okurlarımıza harika bir haftasonu diliyorum. Molalarınız aktif olsun. Ergün Güler (eg@perakende.org)


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri