Esas Holding, gıdada yeni yatırım hazırlığında

01 Ağustos 2012 Çarşamba

Gıda alanında bu yılsonunda yüzde 5 ortalama büyüme ile 400 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefleyen Esas Holding, yeni yatırımlara hazırlanıyor

esas-holding-gidada-yeni-yatirim-hazirliginda

Yaklaşık 12 yıl önce Şevket Sabancı ve ailesi tarafından sermaye yatırım grubu olarak kurulan Esas Holding, gıda alanında yeni bir yatırım dalgasına hazırlanıyor. Halen Peyman markası ile kuruyemiş, Esaslı ile et ve Bonservis ile ev dışı tüketim alanlarına yoğunlaşan holding, yatırım ajandasına yeni projeler ekledi. Geçtiğimiz dönemlerde Fransız ortağı Bongrain ile ayrılık kararı alarak peynir sektöründeki faaliyetlerini durduran Esas Holding, şimdi yeni markası Shepherd ile sektöre dönüş yapıyor. Eylül ayında satış faaliyetlerine başlayacak olan şirket, gurme marketlere ve butik şarküterilere ithal ve yerli ürün tedarik edecek. Toplam 4 milyon TL’lik yatırım ile hayata geçen şirket aynı zamanda üretim de yapacak. Son dönemlerin popüler yatırım alanı olan çiftlik kurma projesini de yatırım ajandasına ekleyen holding, Bonservis için de birkaç yıl sonra yabancı bir ortak ile yola devam edebileceğinin sinyalini verdi.

Kuruluşundan bugüne, sağlık, perakende, hizmet, gayrimenkul ve havacılık alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapan Esas Holding, gıda alanındaki faaliyetlerini ise organik tarımdan ete, kuruyemişten ev dışı tüketim alanına kadar faaliyetlerini geniş bir yelpazeye yaydı. Unilever, Ülker, Doğan Online’daki yönetim deneyimlerinin ardından Esas Holding’de gıda grubunda dümene geçen Babür Çelebi de holdingin bu alana büyük önem verdiğini ve yatırım için geniş bir bütçe olanağı sunduğuna dikkat çekti.

Bu yıl için ekonomideki ‘temkinli iyimserlik’ havasına uygun olarak gıda alanında ortalama yüzde 5’lik büyüme hedeflediklerini söyleyen Çelebi, yılı 400 milyon TL’lik ciro ile kapatmayı hedeflediklerini açıkladı.

Peynir işine kendi sermayesi ile dönüyor
Kuruluş amacıma uygun olarak genellikle büyüme fırsatı taşıyan şirketlere yatırım yapan Esas Holding, stratejik bir kararla ortaya bir sermaye koyarak, daha önce faaliyette olduğu peynir işine geri dönüyor. Burada birinci sınıf tüketiciye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Çelebi, planlarını şöyle anlattı: “Peynir işine tekrar bir giriş olacak.  Shepherd markası ile bir şirket kurduk. Burada kısmen üretim ve ithalat olacak. Bunları hem perakende de hem de üst düzey otellere eylül ayından itibaren satacağız. İthalat için bir ortaklık düşünmüyoruz. Birinci sınıf iş yapan, ürün arzulayan kişi ve kurumlar için böyle bir yapı kuralım dedik. 10-12 çeşitle başlıyoruz işe. Şirket kuruldu elemanlar alındı. Bu işe toplamda 4 milyon TL yatırım yaptık. İthalat ise Fransa ve İtalya ağırlıklı olarak yapılacak.”

Çelebi, büyük holdinglerin yatırım ajandasına ön sıralara çıkan çiftlik kurma projesine de açık olduklarını söyledi. Esaslı markası ile ileri işlenmiş et ürünlerindeki faaliyetlerini hatırlatan Çelebi, üretim ayağına daha fazla hakim olabilmek için bu yatırımı düşünebileceklerini aktardı. Çelebi, grubun lokomotif markalarından Bonservis’in de ev dışı tüketim alanında önemli bir başarıya

imza attığını ve yabancı pek çok şirketin de dikkatini çektiğini dile getirdi. Bu alanda kendilerine de ortaklık teklifleri geldiğini söyleyen Çelebi, önümüzdeki yıllarda böyle bir ortaklığa sıcak baktıklarını da sözlerine ekledi.

Amaç gıdada büyümek, başka markaları da almak
Esaslı-Bonfit: “Esaslı grup, ileri işlenmiş şarküteri ürünleri üreten bir şirket. Antalya’daki bu fabrikayı 2008 yılında aldık. Halen işimizin yüzde 60’ı İstanbul’da... Burada Esaslı markası ile satış yapıyoruz. İki tip satış yapıyoruz. Esaslı markası ile otellere aracılara çalışıyoruz, ikinci yaptığımız iş de private label çalışıyoruz. Amacımız gıda işini büyütmek buralara başka markaları da getirmek. Grubun yapısı da yatırım sermayesi bazlı çalıştığımız için bütün fırsatlara açığız bakıyoruz.”

Çekirdek yiyen Türk milleti neredeyse Peyman oraya gidiyor
Peyman:
“Paketli kuruyemiş toplam pazarın yüzde 30’unu oluşturuyor. Bu alanda ambalajlı pazara doğru bir dönüşüm var. Kuruyemiş alanında özellikle Irak odaklı bir ihracatımız var. Toplam ihracatımız, yaklaşık 50 milyon dolar. Bunun dışında Türklerin bulunduğu Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Almanya, Avusturya, Belçika gibi... Çekirdek yiyen Türk milleti neredeyse, Peyman oraya gidiyor.”

“Kuvvetle muhtemel bir ortaklık göreceğiz”
Bonservis:
“Ev dışı tüketim sektörü çok büyük bir sektör... Bu sektörü tanımlamamız da ev dışında üretilen her şey şeklinde. Bu pazar büyümeye devam ediyor. Fakat çok organize değil. Biz 5 yılda bu sektörün bugünden çok farklı olacağını düşünüyoruz. Çünkü dünyadaki tüm örneklerin hepsi de bizim geçtiğimiz yollardan geçmişler. Şu anda 5 bin müşterimiz var. Bizim çalıştığımız gruplar, catering şirketleri, turistik tesisler, büyük otel zincirleri, restoranlar, bizden daha küçük toptancılar ve ihaleler var. Yurtdışından girmek isteyen firmalar var. Oralarda tam organize olmuş şirketler var. Bir iki yıldır müthiş yatırım var. Herkes Türkiye pazarına girmek istiyor. Bugüne kadar burun kıvıran ABD ve Avrupalı şirketler, 70 milyonluk Türkiye pazarını nereden nasıl penetre edebilirim bu pazarı diye bakıyor. Biz de seçeneklere bakıyoruz, değerlendiriyoruz, doğru dengeler oluşursa neden olmasın. Kuvvetle muhtemel bir ortaklı göreceğiz.”

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri