Esenlik’ten dev atılım

20 Eylül 2014 Cumartesi

Malatya’da başlayan büyümesini Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta sürdüren Esenlik süpermarketleri kurduğu yeni markalarıyla hedeflerini büyüttü. Nergis ile et ve et ürünleri, Epak ile temizlik ürünleri üreten Esenlik’in büyük hedefler koyduğunu belirten Genel Müdür Hulusi Boyraz, şirketin planlarını ve devam eden “Bayim olur musun?” fuarını Perakende.org’a değerlendirdi

esenlikten-dev-atilim

Murat KÜÇÜK

Son dönemlerde önemi atılımlar yapan Esenlik süpermarketlerinde hangi gelişmeler yaşanıyor?

Esenlik, bilindiği gibi uzun yıllardır gıda sektöründe olan bir firma. Gün geçtikçe büyüme çizgimizi daha yükseğe çekiyoruz. Perakendede bölgesel bir marka olmaya doğru gidiyoruz. Malatya’nın haricinde Kahramanmaraş ve Adıyaman’da da büyümemizi sürdürüyoruz. Çevre illerde de yatırımlar yapmayı planlıyoruz.

Esenlik, Epak ve Nergis markalarıyla kendi markalarını üretmeye başladı. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Bölgesel güç olduktan ve şube sayımız arttıktan sonra bazı mamulleri kendimiz üretme ihtiyacı hissettik. Ayrıca Esenlik’in tedarikçi bazlı sıkıntılar yaşamaması için de üretim yapmamız gerekiyordu. Bilindiği gibi bölgemiz tarım ve hayvancılık alanında bir üretim merkezi konumunda bulunuyor. Biz bu üretim merkezinin avantajlarını kullanarak bölgemizin kalkınmasına öncülük edebileceğimizi düşündük. Bu bağlamda et ve et ürünleri için Nergis’i, temizlik ürünleri için de Epak’ı kurduk.

Nergis’in iddiası ve hedefleri nedir? Hangi ürünleri piyasaya sunuyor?

Nergis markamızı kurmadan önce de Esenlik’in et işleme tesisleri vardı. İnsanlar sattığımız etlere güveniyor ve memnuniyetlerini dile getiriyordu. Biz de ürünü farklı bir marka altında tüm Türkiye’ye üretebileceğimizi düşündük. Böylece Nergis markamızı kurmuş olduk. Geleneklere bağlı olarak üretiyor, kaliteden vazgeçmiyoruz. Bizim kamusal bir yanımız olduğu için iyi ürünleri halkımıza sunmamız gerektiğini biliyoruz. ‘Kötüsünü üreteceğimize üretmeyelim daha iyi’ mantığıyla hareket ediyoruz. Et, salam sucuk, kavurma, kuru bakliyat, baharat, tereyağı gibi ürünler Nergis markası ile raflarda yerini alıyor. Şimdilik et ve ürünleri Nergis markasının ismi altında satılıyor fakat gelecek günlerin ne getireceğini bilemeyiz. Farklı ürünleri de Nergis markası altında piyasaya sürebiliriz. Nergis ismini üreteceğimiz tüm yenilebilir ve içilebilir ürünlerde kullanacağız. Bu ismi markalaştırıp önce Türkiye’ye sonra çevre ülkelere açılacağız. Meyve konsantre fabrikası kurma projemiz var. Meyve suyu üretimine de girmeyi istiyoruz.

Temizlik maddelerini ürettiğiniz Epak daha zor bir alanda yarışacak. Düşünceleriniz öğrenebilir miyiz?

İki yıl önce bir temizlik maddeleri firması kurduk. Sıvı kimya alanında lojistik çok önemlidir. Bölgede olmayan firmalar için Malatya’ya ürün getirmek ciddi bir maliyet. Lojistik maliyetleri ürünü anlamsız hale getiriyor. Biz ürettiğimiz temizlik maddelerini Esenlik marketlerine Esenlik ismiyle veriyoruz. Diğer tüm perakendecilere de Epak ismiyle veriyoruz. Ürünü; bakkallara, marketlere, temizlik malzemecilerine, yurt içi ve yurt dışına ulaştırmayı düşünüyoruz. Esenlik, artık daha büyük bir potansiyele gözünü dikti. Kimyevi maddeler et ve ürünlerine göre daha çok teknoloji gerektiriyor. Bu anlamda buraya daha çok yatırım yapmamız gerekecek. Mevcut durumumuzdan ve satışlarımızdan memnunuz. Bu durum bize daha çok yatırım yapmamız gerektiğini gösteriyor. Epak kullananlar çok memnun olduklarını bize söylüyor. Yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Hem üretici hem perakendeci olmanın sıkıntılı bir durum olduğu biliniyor. Siz böyle bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?

Hem üretici hem perakendeci olmak normal şartlarda zor bir durum. Fakat biz Esenlik olarak sadece 3 şehirde marketçilik yapıyoruz. Ama Türkiye’nin 81 vilayeti var. Farklı bir marka yarattık. Bu ayrı bir stratejinin ürünü.  Esenlik Süpermarketleri de Epak ve Nergis’in birer müşterisidir. Ürünleri Esenlik’e hangi kar marjı ile veriyorsak diğer marketlere de aynı kar marjıyla veriyoruz. Epak ve Nergis tüm Türkiye’ye hitap ederken Esenlik bir bölgeye hitap ediyor.

“Bayim olur musun?” fuarından memnun musunuz? İsteklerinize cevap veriyor mu?

Fuardan memnunuz. Çünkü biz bu fuar çok büyük hedefler koyarak gelmedik. Ürünlerimizi tanıtmak için geldik. Kendimize bir ayna tutmak eksiklerimizi de görmek için burada olduk. Bunun bize dönüşünü düşünmeden ürünlerimizi tanıtmak için buradayız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri