Et ve süt piyasasına ESK balansı

26 Eylül 2014 Cuma

Son bir yıldır sürekli yükselen et fiyatlarına çözüm bulmak için uzun süredir çalışmalar yapan resmi makamlar çözümü Et ve Süt Kurumu’nda (ESK) buldu. ESK, kırmızı et, balık, kümes hayvanları, süt ve süt ürünlerini alıp satabilecek, gerektiğinde ithal veya ihraç edebilecek

et-ve-sut-piyasasina-esk-balansi

Türkiye, ihtiyaç halinde et ve süt piyasasına doğrudan müdahale edecek kuruma, resmen kavuştu. Et ve Balık Kurumu’nun geçen yıl nisan ayında ismi Et ve Süt Kurumu (ESK) olarak değiştirilirken, yeni kurumun ana statüsü dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı ve ESK regülasyon görevini yerine getirecek yetkileri almış oldu.
Et fiyatlarının aşırı yükseldiği dönemde fiyatları kontrol amacıyla hayvan ithalatıyla görevlendirilen ve 2010'dan itibaren et piyasasında regülasyon görevini yerine getiren ESK, dünden itibaren ana statüsünün yayınlanmasıyla birlikte artık süt ve balık piyasasına da müdahale edebilecek. Yeni kurum, özellikle sözleşmeli sütçülük uygulamasını yaygınlaştırarak piyasada arz güvenliğinin sağlayacak. Piyasada arzın fazla olduğu dönemde, süt üreticisinin fiyat düşüşünden etkilenmemesi için alım yönünde müdahale edecek olan ESK, tam tersi arz eksikliği döneminde de stoklarını piyasaya sürerek, sanayici ve tüketicinin fiyat yüksekliğinden etkilenmemesini sağlayacak.

725 milyon lira ayrıldı
Dün yayımlanan ana statüye göre iktisadi devlet teşekkülü statüsüyle kurulan ESK’nın sermayesi 725 milyon lira olarak belirlendi. ESK’nın kuruluş gerekçesi şöyle yer aldı: “Devletin genel hayvancılık politikası çerçevesinde, hayvancılık sektöründe düzenleyici ve destekleyici bir rol üstlenmesini temin etmek, piyasa ekonomisi kuralları içerisinde sektörde tam rekabet koşullarının tesisine katkıda bulunarak kârlılık ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda kamu yararını da gözeterek faaliyetlerini sürdürmek.” ESK, işletmecilik gerekleri dışında kalan ve ilave mali yük getirecek görevleri, tarımsal destekleme bütçesinden ayrılacak kaynakla yerine getirecek.

Hüseyin Gökçe’nin 26.09.2014 tarihinde Dünya gazetesi internet portalında yayınlanan haberinden alınmıştır.
 


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri