Ete yeni bakış açısı

18 Ekim 2012 Perşembe

Et yemeyi tercih etmeyen, bazı öğünlerinde ete alternatif arayanlar düşünülerek hazırlanan Veggy, kullandığı üretim tekniği sayesinde “bitkisel köfte” tabirini menülerin içerisine aldı. Marka sahibi İnci Özcebeci, Türkiye’de “bitkisel et alternatifi ürünler” pazarını yaratmak istediklerini belirterek, yurt dışında hali hazırda var olan bu pazarda yer almayı hedeflediklerini söyledi

ete-yeni-bakis-acisi

Uğur TATLI

Bitkisel köfte, bitkisel döner, bitkisel sote… Bunlar kulağımıza yeni çalınan kelimeler. Bitkiyle köftenin birlikteliği nasıl oluyor?
Bitkisel kelimesi öncelikle sebzeleri çağrıştırıyor olsa da aslında Veggy ürünleri bitkisel proteinler ile hazırlanan ve et hissi veren ürünler. Besin değerleri açısından etle benzerlikleri var. Protein oranları etten yüksek; bitkisel kaynaklı beslenenlerde eksikliği görüldüğü iddia edilen demir ve B12 vitaminini yüksek oranlarda ihtiva ediyor. Ürünler, bitkisel protein içeriyor ve hayvansal madde, koruyucu ve katkı maddesi kullanılmadan hazırlanıyor.

Veggy’nin diğer dondurulmuş ürünlerden ayrıldığı noktalar neler? Üretimde ne tür farklılıklar gerçekleştiriyorsunuz?
Veggy ürünlerini çiğ ve dondurulmuş olarak değil, “pişmiş hazır yemek” olarak tüketiciye sunuyoruz. İçerisinde koruyucu olmamasına rağmen, üretim tekniği sayesinde +4 derecede 6 ay raf ömrünü koruyor.

“Ete alternatif arayan herkes Veggy’yi tüketebilir”

Peki, hangi tip tüketici profiline hitap ediyorsunuz? Bir tüketici Veggy’yi neden tercih etmeli?
Veggy’i öncelikle vegan (hayvansal hiçbir ürün yemeyen ve giymeyen) ve vejetaryenleri düşünerek hazırladık. Ama sadece hayvansal gıdalardan sakınanlar değil, bazı öğünlerinde et yemek istemeyenler, ete alternatif arayanlar da Veggy ürünlerini zevkle yiyebilir. Ürünlerimizi hazırlarken herkesin damak tadına uygun olmasına özen gösterdik, çünkü biliyoruz ki çoğu vejetaryen, vejetaryen olmayan aileleri ile yaşıyor. Bununla beraber ürünlerimiz sadece zeytinyağı içerdiğinden kolesterol problemi olanlar için de ideal.

Ürün çeşitliliğinizden de bahseder misiniz?
Şu an itibarıyla; bitkisel şnitzel, bitkisel köfte, bitkisel döner ve bitkisel sote olmak üzere toplam 4 çeşit ürünümüz bulunuyor.

Veggy, vejetaryenlerde eksikliği görülen B12 vitamini açısından da alternatif bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu eksikliği hangi besinlerle gideriyorsunuz?
Ürünlerimizde, yalnızca Amerika’da üretilen özel bir maya kullanıyoruz. Bu maya hem B12, hem de diğer B vitaminleri açısından çok zengin.

Bu tip özellikli ürünler, tüketiciler nezdinde genelde “pahalı” olarak nitelendirilir. Fiyat konumlandırmasını nasıl yaptınız?
Ürünlerimizi çok kaliteli ve dolayısıyla pahalı olan özel malzemeler ile hazırlıyoruz. Ana malzemelerinden biri Tofu. Tofu soyadan imal edilen ama peynire benzer bir yöntemle yapıldığından oldukça pahalı olan bir hammadde. Diğer ana malzemelerimiz ise Amerika ve Avrupa’dan ithal hammaddeler. Haliyle reçete maliyetlerimiz çok yüksek ama bunu tüketiciye minimumda yansıtmaya gayret gösteriyoruz.

Hedefte yurt dışı var

Veggy’ye hangi satış kanallarından ulaşılabilir? Hangi marketlerde varsınız?
Hedef kitlemize uygun satış noktalarımızı belirleme aşamasındayız. Başlangıç olarak İstanbul’da bazı gurme marketlerde satışa başladık. 

Veggy, kısa ve uzun vadede neler hedefliyor?
Kısa vadede öncelikli hedefimiz Türkiye’de “bitkisel et alternatifi ürünler” pazarını yaratmak. Bunu yaparken ürün çeşitliliğimizi de artırmayı planlıyoruz. Reçetelerini hazırlamış olduğumuz sosis, burger köftesi ve dilimli ürünlerimizi kısa vadede tüketiciye sunmayı arzu ediyoruz. Uzun vadede ise, ürünlerimizi sadece organik hammaddeler ile hazırlayıp yurt dışında halihazırda var olan bu pazarda yer almayı hedefliyoruz.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri