Ethem Kurt: Rakibimiz yok

21 Mayıs 2013 Salı

Yeni büyüyen işletmelerle tecrübelerini paylaşan Nazlı Gıda Başkanı Ethem Kurt, markalaşma sürecini satranç oynamaya benzeterek "Çok düşünüp az ilerlemek gerekiyor" dedi. Türkiye'de toz içecek sektöründe faaliyet gösteren başka marka kalmadığını söyleyen Kurt, rakipleri bu alandan çekildiği için tek başlarına kaldıklarını söyledi

ethem-kurt-rakibimiz-yok

1993 yılında içecek sektörüne giren, 2004'te Nazo markası için yaptığı reklam kampanyasıyla ismini duyuran Nazlı Gıda, 2013'te hedef büyüttü. Nazlı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Kurt, 2012 yılında 16 milyon lira ciro elde ettiklerini, bu yıl ise bu rakamı yüzde 80 artıracaklarını söyledi.

Tanıtıma 3 milyon dolar
Markalaşmayı satranç oynamaya benzeten Ethem Kurt, "Çok düşünüp az ilerlemek lazım. Temkinli ilerlemesek bu yıl hedeflediğimiz ciroya çok daha önceden ulaşırdık. Biz artık Nazo'nun tesadüfi değil bir emek bir çalışma sonrasında ortaya çıkan bir marka olduğunu göstermek istiyoruz" dedi.

Çikolata, şekerleme, cips ve toz içecek alanlarında 350 barkodun üzerinde ürün çeşitleri bulunduğunu ifade eden Kurt, bu yıl markanın pazarlaması için 3 milyon dolarlık yatırım bütçesi ayırdıklarını kaydetti.

“Rakibimiz kalmadı”
Türkiye'de toz içecek sektöründe faaliyet gösteren başka marka kalmadığını söyleyen Kurt, "Rakiplerimiz bu alandan çekildiği için tek başımıza kaldık. Biz 1,5 litrelik içeceği 10 yıldır 25 kuruşa satıyoruz, onlar ise 1 litrelik ürünü 50-60 kuruşa satıyordu. Böyle olunca da biz tercih edildik" diye konuştu.

2002'den bu yana kurumsallaşma çalışmaları olduğunu belirten Kurt şöyle konuştu: "Finans, yönetim ve hijyen gibi alanlarda sürekli danışmanlıklar alıyoruz. Türkiye'de 4 milyon 200 bin KOBİ olduğu söyleniyor. Ancak KOBİ tanımı çok yanlış... Bakkala ben aynı kefeye konuyorum. Bakkalı, büfeyi KOBİ saymamak lazım... Bu tanım doğru yapılmalı. 4 milyon 200 bin kişi çıkıp bir fikri olduğunu ve bunu geliştirmek istediğini söyleyerek çalışmaya başlamış. Ticari geçmişimiz yok. Ben de ticaretle uğraşan bir aileden gelmiyorum."

“13 ülkede varız, Avrupa pazarına da gireceğiz”
Ethem Kurt, Çad, Kamerun, Irak, Suriye, Nijerya ve Mozambik'in aralarında yer aldığı 13 ülkede ürünlerinin satışta olduğunu söyledi. Mozambik'ta pazar lideri olduklarını ifade eden Kurt, "2015 yılından itibaren Avrupa pazarına da girmeyi hedefliyoruz" dedi. Nevşehir ve Konya'da fabrikaları bulunduğunu belirten Kurt, işleri büyüttükçe yeni fabrika açmayı da düşüneceklerini ifade etti.

Kaynak: Zeynep Ceylan / Bugün GazetesiGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri