Etik Lider Akademisi kuruldu

11 Nisan 2014 Cuma

Türkiye’de etik bilincinin oluşturulmasını ve geliştirilmesini sağlamak, gençlerin etik ve iş ahlakı konularındaki vizyonunu artırmak amacıyla çalışan Etik Değerler Merkezi Derneği’nin, üniversiteli gençler için düzenlediği sertifika programı başladı. Etik Lider Akademisi adıyla 26 Mart’ta Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde başlatılan program, 2014 Haziran ayında ilk mezunlarını verecek

etik-lider-akademisi-kuruldu

Gelişim Atölyesi Genel Müdür Özlem Seller ve çeşitli üniversitelerde etik ve bağlantılı alanlarda dersler veren Felsefe Doktoru Tuğrul Özkaracalar eğitmenliğinde yürütülen Etik Lider Akademisi (ELA),  gönüllülük sistemine dayalı bir sosyal sorumluluk niteliği de taşıyor. Türkiye’de bu anlamda atılan ilk akademik adım olarak nitelendirebileceğimiz ELA’nın öğrencileri, program öncesindeki mülakat süreci sonunda Etik Değerler Merkezi Derneği (EDMER) kriterlerine uygun adaylardan oluşturuldu.

ELA, İlkçağdan Günümüze Etik, İç Etik ve İş Etiği İlkeleri, Etik Kodlar, Etik Liderlik, Etik Kriz Yönetimi gibi ders başlıklarıyla profesyonel dünyaya etik değerlerden ödün vermeyen güçlü aktörler kazandırmayı hedefliyor. Ders saatleri dışında yürütülecek akademik programda ise gençlere Türkiye’nin önde gelen iş adamları tarafından etik değerlere sahip birer lider olabilmeleri konusunda seminerler verilecek.

Akademik program sonrasında 30 ELA öğrencisi mezun olacak ve EDMER, mezun ettiği ELA öğrencilerine iş dünyasında tercih önceliği sağlanması konusunda çalışmalar yapacak. Her eğitim-öğretim döneminde açılacak olan ve Bilgi Üniversitesi işbirliği ile ilk adımını atan ELA sertifika programı, ilerleyen dönemlerde farklı üniversitelerde de yürütülecek.

EDMER Kurucu Başkanı Bülent Şenver, ELA'lılara ilk ders gününde verdiği ödev ile sertifika programının kısa vadedeki hedeflerini kamuoyuna duyurdu. Akademi öğrencileri mezuniyet törenlerine kadar "Sosyal Medya Kullanımı Etik İlkeleri" dokümanı taslağı hazırlayarak tartışılması için diğer üniversiteler ile paylaşacak. Bu ilk adımla birlikte her dönem ELA öğrencileri eğitimleri sonunda Türk gençliğine armağan etmek üzere etik konusunda somut bir üretim gerçekleştirmek olacak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri