IKEA Türkiye’den “Tekstille Yenilenen Yaşam” performansı

04 Ekim 2012 Perşembe

IKEA Türkiye, 2013 kataloğu ve bu yılki teması “Tekstille Yenilenen Yaşam”ı tanıtmak amacıyla tasarımcı Deniz Berdan ile bir performans düzenledi. Dün IKEA Bayrampaşa mağazasında gerçekleşen performansın koreografisini Uğurkan Erez yaptı. Podyumda Çağla Şıkel ve Özge Ulusoy’un da aralarında bulunduğu birçok model ve Devlet Opera ve Balesi’nden dansçılar görev aldı

ikea-turkiyeden-tekstille-yenilenen-yasam-performansi

IKEA Türkiye, 2013 kataloğunu ve bu yılki özel teması “Tekstille Yenilenen Yaşam”ı tüketiciyle buluşturmak amacıyla İstanbul Bayrampaşa mağazasında bir performans düzenledi. IKEA tekstil ürünleri ve aksesuarlarıyla tasarımcı Deniz Berdan’ın fikirlerini buluşturan IKEA Türkiye, 14 özel kostüm ve dans gösterisiyle izleyenleri büyüledi.

Performansta,  yaşanılan mekana fark katacak güzellikteki tekstil ürünleri ve IKEA aksesuarları farklı yüzlerle podyuma çıktı. Perdeler elbise, peluşlar manto, oyuncaklar yaka süsü oldu.

IKEA 2013 Kataloğu’nda “Tekstille Yenilenen Yaşam” teması ön planda yer alıyor. “Evinize hayat getirin, hayatı evinize getirin” sloganıyla tekstilin evlere getirdiği güzelliklere dikkat çekilerek,  kataloğun önsözünde şu ifadelere yer veriliyor: Evinize hayat katan nedir? Çoğunuz mobilya diyecek ama ilginçtir ki bu cevap değil. Evinize hayat katan çoğu zaman küçük ve tamamlayıcı eşyalar olur. Yani perdeler, nevresim takımları, çarşaflar, halılar, yastıklar ve battaniyeler tahmin ettiğinizden çok daha fazla değişikliğe sebep oluyorlar. Evimizin havasını ısıtan tekstiller… Üstelik kendimizi iyi hissetmemizi de sağlıyorlar. IKEA, 2013 kataloğunda tekstillerle yenilenen yaşamı ve tekstillerin yaşama kattığı rengi ve yeniliği kutluyor. Battaniyeden, halıya, perdeden havluya kadar tüm tekstilleriyle IKEA, yeni bir yaşamı kapınıza getiriyor.

“IKEA evinizde nasıl sayısız kombinasyonlar yaratabileceğinizi anlatıyor”
IKEA’nın Ülke İç Mekan ve Görsel Tasarım Müdürü Itır Aksu, “Evde keyifli alanlar yaratmak için güzel tasarımlı mobilya seçiminden çok daha fazlası gerekiyor. Fakat evde bir yenilik yaratmak için de tasarlanan değişiklikler zaman ve bütçe açısından her zaman çok kolay olmuyor. IKEA, 2013 ‘Tekstille Yenilenen Yaşam’ konseptiyle ürün gamında yer alan çok çeşitli metrelik kumaşlar, kırlentler, masa örtüleri ile yatak tekstilleriyle evinizde nasıl sayısız kombinasyonlar yaratılabileceğini anlatıyor” dedi.

Deniz Berdan: IKEA tekstil ürünleriyle sonsuz tasarım yapabilirim
Deniz Berdan, “Bu yıl IKEA’nın ev tekstili ile değişim yılı olması nedeniyle, IKEA Türkiye tarafından bana defile ve enstalasyonun bir arada olduğu bir performans yapma önerisi geldi. Alternatif malzemelerle çalışmayı sevdiğimizi az çok tanıyanlar biliyor ama IKEA’nın binlerce çeşit ürününü sınırsız kullanma fikri bizi çok heyecanlandırdı. Aslında ev dekorasyonunda ortama en çok sıcaklık katan malzemelerden biri ev tekstil ürünleridir.  IKEA’nın 2013 yılınının teması olan ev tekstil ürünleri ve aksesuarları ile ’evinize hayat getirin‘ mottosunu en eğlenceli şekilde yansıtmayı planladık. Tamamı ev tekstil ürünleri ile hazırlanmış kostümleri alternatif malzemelerle işleyerek görsel bir zenginlik yarattık. Şovda kullanılacak kostümlerin tamamı; tüm kullandığımız ürünler, fikirler ve her türlü malzeme IKEA ürünleri ile hazırlandı” dedi.

Berdan şöyle devam etti: “Ev tekstil ürünleri ile hazır giyime bir koleksiyon hazırlama arasında çok fark var. IKEA’nın tekstil ürünleri bu sene o kadar güzel ki sadece giysi değil kostümler bile ortaya çıkabiliyor. Evlerde neler yapılabilir siz hayal edin! Burada kendinize sınırlar koymanız gerekmiyor. Ben bu projede iki keyfi bir arada yaşadım. Ev tekstilinde sınırsız fikir ve düşünce özgürlüğü ile kostüm hazırlamaktan daha zevkli ne olabilir ki?”

Berdan enstalasyon hakkında da, “Burada yaptıklarımızı bir tablonun parçası gibi kurguladık. Sahne ve kostümler bir araya geldiğinde bir tablo oluşturuyorlar aslında. Kostümler ise bu tablonun ve mekanın parçaları” diye konuştu.

Dans, enstalasyon ve moda bir arada
Devlet Opera ve Balesi’nden Arkın Zırek, Özlem Ovacıklı ve Göknur Küçüktürkmen’in danslarıyla eşlik ettiği performansın koreografisini Uğurkan Erez yaptı. Erez, “IKEA’nın dekorasyon anlayışını bir moda şovuna taşımak, hele ki bunu Türkiye’de gerçekleştirmek benim için çok farklı ve keyifli bir iş oldu” dedi. Defilede Çağka Şıkel, Özge Ulusoy ve yedi model görev aldı.

IKEA 2013 kataloğunun yenilikleri
2013 yılında, 208 milyon kopya olarak basılarak Türkiye dahil 40 ülkede dağıtılan yeni IKEA kataloğu, 29 dilde hazırlanarak tüm dünyada IKEA severlerle buluşuyor. Türkiye’de kapıdan kapıya sistemiyle sahiplerini bulan katalog, yepyeni fikirlerle tüketicilere ilham kaynağı oluyor.

2013 IKEA kataloğu, evdeki günlük yaşamdan ihtiyaçlara değinerek meraklılarına ücretsiz binlerce dekorasyon fikrini ulaştırmayı hedefliyor. Yeni IKEA kataloğunda IKEA mimarlarının, yenilenmenin fikirle gerçekleşebileceğini vurgulayan “iş fikirde bitiyor” başlığı altında ilham kaynağı fikirleri de yer alıyor.

Akıllı telefonlara ve tablet PC’lere de indirilebilen IKEA katalog uygulaması sayesinde kullanıcılar 2013’ün yeniliklerini animasyonlu şekilde de inceleyebiliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri