Faiz indirimleri sektörleri canlandırmaya yetmedi

27 Aralık 2012 Perşembe

Merkez Bankası'nın iç tüketimi canlandırmak için gerçekleştirdiği faiz indirimleri, yılbaşı öncesinde beklenen hareketliliği yaratmadı. Perakendeden gıdaya, otomotivden promosyona birçok sektörden zayıflama sinyali geliyor

faiz-indirimleri-sektorleri-canlandirmaya-yetmedi

Merkez Bankası'nın iç piyasayı canlandırmak için yaptığı faiz indirimi yılbaşı alışverişinde beklenen canlanmayı sağlamadı. İndirim, alışverişin en yoğun olduğu yılbaşı arifesinde yapılmasına rağmen sektörlerden gelen ilk sinyaller yeterli toparlanmayı göstermiyor. Yılın en hareketli son 15 günü olması beklenen yılbaşı arifesinde sektörlerden karışık sinyaller geliyor. Kimi sektörlerde cılız bir hareketlenme gerçekleşirken, kimilerinde ise gerileme var.

Kurumsal sipariş azaldı
Yıllık cirosunun yüzde 15'ini aralık ayında gerçekleştiren perakende sektörü, bu yıl özellikle kurumsal hediyelik ürün satışında kayıp yaşıyor. Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, şirketlerin yarıya yakınının tasarruf tedbirleri nedeniyle hediyelik ürün siparişinden vazgeçtiğini söyledi. Arar, "Damat- Tween olarak biz de eski müşterilerimizin yüzde 50'sine kurumsal satış yapamadık" dedi. Roman'ın patronu Turgut Toplusoy da bu yıl satışlarda ciddi bir düşüş olduğunu ifade etti.

Çikolatada düşüş var
Çikolata sektöründe de bu yıl bir durgunluk var. Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, kurumsal siparişlerin düştüğünü söyledi. Şirketlerin bütçede kısıntıya gittiklerini belirten Güllüoğlu, "Eskiden yılbaşı bayram gibi geçerdi. Mal yetiştiremezdik. Bu yıl hem baklavada hem de çikolatada siparişler çok düştü" diye konuştu.

Elektronikte satış artıyor
Elektronik ürün satışı yılbaşı arifesinde bereketli günler yaşamaya başladı. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, satışlardan oldukça memnun olduklarını söyledi. Nane, "Yeni yıl hediyesi olarak TV, buzdolabı bile alan var" diye konuştu.

Promosyona ilgi arttı
Bu yıl şirketler hediye olarak promosyon ürün alımına ağırlık verdi. Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği (Promotürk) Yönetim Kurulu Başkanı Esad Ahmet Özdem, yılın son çeyreğinde ciddi bir durgunluk yaşadıklarını söyledi. Ancak 15 gündür siparişlerin arttığını belirten Özdem, "Ajanda, takvim, kalem, masa saati, teknolojik ve tekstil ürünleri satışımız artıyor" diye konuştu.

Kredilerde büyüme binde 8'de kaldı
Kredilerin her yıl en hızlı artışı yakaladığı aralık ayında bu yıl ilk 14 günlük büyüme sadece binde 8'de kaldı. Bu rakam geçtiğimiz yıllarda yaşanan hareketlilikle yüzde 4'lere kadar çıkıyordu. 2011 yılında aynı dönemde yüzde 1.3, 2010 yılının Aralık ayında ise yüzde 3.5 gibi yüksek rakamlara ulaşılmıştı.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri