Farabi’ye göre güne rast makamı ile başlanmalı!

25 Kasım 2016 Cuma

Mağaza İçi Müzik Yayında bilimsel çalışmalar ile hizmet vermeye devam eden RTP Medya’dan yine ilginç bir tez. RTP Medya Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Gökçek, Türk ve Dünya tarihindeki en önemli hekimlerden olan Farabi’nin müziğe bakışları özetleyen bir yazı kaleme aldı. Biz de bu konuyla ilgili yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

farabiye-gore-gune-rast-makami-ile-baslanmali

Müziğin hayatımızdaki yeri vazgeçilmez. Sadece kendimizle baş başayken değil, günlük işlerimiz sırasında da, örneğin alışveriş yaparken de müzik, bizi etkiliyor. Mağaza İçi Müzik Yayında bilimsel çalışmalar ile hizmet vermeye devam eden RTP Medya’dan yine ilginç bir tez ortaya atıldı.  RTP Medya Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Gökçek, İslam dünyasının en önemli filozoflarından aynı zamanda da hekim olan Farabi’nin müziğin insan ruhundaki etkisini anlatan bir yazı kaleme aldı. Farabi’ye göre insana neşe huzur veren makamların başında Rast makamı geliyor.  RTP Medya Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Gökçek “Farabi’ye göre Tarkan’ın sesinden Sevmekten Kim Usanır ( Rast Makamı ) isimli şarkıyı Güneş iki mızrak boyunda iken dinlerseniz güne neşenize neşe katarak başlayabilirsiniz” diyor. Gökçek Müzik bu kadar önemli iken halka açık aatış alanlarında yapılan müziğinin kontrolünün de doğru kişiler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayarak böylelikle  “hem müşteriler hem de çalışanlar en güzel anlarını alışveriş alanında geçirirler”  diyor. Gökçek’in yazısı şöyle:  

Müziğin insanlar üzerindeki önemine Farabi ile başlamak istiyorum. İslam Dünyasının İlk Filozofu ve Doktor olan Farabi 870 yılında Türkistan'da (Otrar'da) doğdu.

Türk Müziği makamlarının ruha olan etkileri Farabi’ye göre şöyle sınıflandırılmıştır:

 1. Rast makamı: İnsana sefa(neşe-huzur) verir.
 2. Rehavi makamı: İnsana beka(sonsuzluk fikri) verir.
 3. Kuçek makamı: İnsana hüzün ve elem verir.
 4. Büzürk makamı: İnsana havf(korku) verir.
 5. Isfahan makamı: İnsana hareket kabiliyeti, güven hissi verir.
 6. Neva makamı: İnsana lezzet ve ferahlık verir.
 7. Uşşak makamı: İnsana gülme hissi verir.
 8. Zirgüle makamı: İnsana uyku verir.
 9. Saba makamı: İnsana cesaret,kuvvet verir.
 10. Buselik makamı: İnsana kuvvet verir.
 11. Hüseyni makamı: İnsana sükunet, rahatlık verir.
 12. Hicaz makamı: İnsana tevazu(alçakgönüllülük) verir.

Farabi Türk müziği makamlarının zamana göre psikolojik etkilerini de şu şekilde göstermiştir:

 1. Rehavi makamı: yalancı sabah vaktinde etkili
 2. Hüseyni makamı: sabahleyin etkili
 3. Rast makamı: güneş iki mızrak boyu etkili
 4. Buselik makamı: kuşluk vaktinde etkili
 5. Zirgüle makamı: öğleye doğru  etkili
 6. Uşşak makamı: öğle vakti etkili
 7. Hicaz makamı: ikindi vakti etkili
 8. Irak makamı: akşam üstü etkili
 9. Isfahan makamı: gün batarken etkili
 10. Neva makamı: akşam vakti etkili
 11. Büzürk makamı: yatsıdan sonra etkili
 12. Zirefkend makamı: uyku zamanı etkilidir

Yukarıda görüldüğü üzere Farabi’ye göre Tarkan’ın sesinden Sevmekten Kim Usanır ( Rast Makamı ) isimli şarkıyı Güneş iki mızrak boyunda iken dinlerseniz güne neşenize neşe katarak başlayabilirsiniz.

Yine Farabi’ye göre makamlar ve hastalılar arasında da yakından bir bağlantı vardır:

Rast Makamı: Kemiklere ve beyine etkili. Fazla uyumayı engeller. Nabzın yükselmesine yardımcı olur. Özellikle çocuk bünyesinde nem hakim olduğu için, bu nedenle oluşan dengesizlikleri düzeltir. Akıl hastalarına iyidir.

Irak Makamı: Menenjit, beyin ve akıl hastalarına faydalı. Omuz,kol ve ellere etkili. Lezzet verir, düşünme ve kavrama konusunda etkilidir. Korku gidericidir. Saldırganlığı önleyici ve nevrotik hastaları tedavi edici etkisi vardır.

Isfahan Makamı: Ateşli hatalıklardan vücudu koruyucu özelliği var. Ense,boyun, omuzlar ve sol dirsek için etkili. Güven hissi uyum sağlama, hareket yeteniği, zihin açıklığı, gönül yenileme, düzgünlük verme, zekayı açma ve hatıraları tazeleme özelliği vardır.

Zirefkend Makamı: Sırt, mafsal ağrılarına ve kulunca faydalıdır. Beyinle ilgili ağız çarpılmasına, kalp, ciğer, göğüs, kalça ve sağ omuza etkilidir.

Büzürk Makamı: Kulunç ve beyin hasarı ile ortaya çıkan şiddetli hastalıklara yararlıdır. Güç kazandırır. Boyun, boğaz, göğüs, ciğer, kalp ve böğür için etkilidir.

Zirgüle Makamı: Kalça eklemleri ve bacak içleri ile ilgisi bulunur. Kalp hastalıklarına menenjit ve beyin hastalıklarına etkilidir. Beyin hastalıkları ve ruh hastalıklarının tedavisi için mide ve karaciğer ateşini yok eder. 13. yüzyıldan önce hicaz makamından ayrılarak oluşmuştur. Hayal ve sırlar telkin eder, uyku verir, masal duygusu verir.

Rehavi Makamı: Sağ omuz, baş ağrıları, burun kanmaları, ağız çarpıklığı ve balgamdan gelen hastalıklara, akıl hastalarına faydalıdır.

Hüseyni Makamı: Kemikleri, beyni ve çocuk hastalıklarını tedavi edici etkisi vardır. Üro-jenital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır. Alçakgönüllülük duygusu verir. Düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır.

Nihavent Makamı: Kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. Kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır.

Neva Makamı: Göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. Üzüntüyü giderir ve lezzet verir. Gönül okşayan makam adıyla bilinir.

Uşşak Makamı: Kalp, ayak rahatsızlıkları ile nikriz (damla) ağrılarına faydalıdır. Gülme, sevinç, kuvvet ve kahramanlık duyguları verir. Çocukları etkileyen yellerde ve erkeklerdeki ayak ağrılarında faydalıdır.

Acemaşiran Makamı: Kemiklere ve beyne etkilidir. Yaratıcılık duygusu ve ilham verir. Durgun düşünce ve duyguları canlandırır. Kadınlarda doğumu kolaylaştırır. Anne karnındaki çocuğun yanlış duruşlarının düzelmesine yardım eder. Ağrı giderici spazm çözücü özelliği vardır.

Segah Makamı: Şişmanlık, uykusuzluk, yüksek nabız, kalp, ciğer ve kas rahatsızlıklarına faydalıdır. Beyin nöronlarına etkisi vardır. Mistik duygular oluşturur.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri