Farklılaşmanın yolu teknolojiden geçiyor 1

06 Aralık 2012 Perşembe

Küresel ekonominin egemen olduğu günümüzde, firmalar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Bu rekabetten payına düşeni fazlasıyla alan perakende sektörünün aktörleri, farklılaşmak adına projeler geliştirirken, teknolojik alt yapıya da ciddi yatırımlar yapıyor. Sezgisel yöntemleri bir kenara bırakarak, stok yönetiminden CRM uygulamalarına, ses sisteminden insan kaynaklarını yöneten yazılımlara kadar uzanan teknoloji ağından yararlanan perakende zincirleri, ciro kayıplarının önüne geçip, maksimum verim sağlıyor. Öte yandan Türkiye’de yer alan bilişim şirketleri, sektörün ihtiyacına yönelik çok amaçlı çözümler sunarak marketlere bu anlamda yol gösteriyor

farklilasmanin-yolu-teknolojiden-geciyor-1

Uğur Tatlı

Perakende sektörü, müşterilerin bilinçli, sadakat düzeyinin düşük ve çılgın fiyat savaşlarının olduğu bir pazar segmenti görüntüsü çiziyor. Rekabetin çok yoğun olması, kar marjlarının gittikçe düşmesi, sektördeki şirketlerin doğru zamanda doğru karar vermesinin önemini de ortaya koyuyor. Sektör, tedarik zincirinin yönetimi, satış planlamasının yapılması, satış fiyatının doğru bir şekilde belirlenmesi, sadakat kart yönetimi, müşteri şikâyet yönetimi, yazar kasa ve pos cihazlarıyla mağazalar arası entegrasyonun kurulması gibi pek çok konuda bilişim çözümlerinin getirdiği iş modellerini kullanıyor. Daha önceleri genel olarak sezgisel yöntemlerle karar veren market zincirleri ise kullandıkları çözüm odaklı teknolojiler sayesinde duruma anlık müdahale ederek ciro kayıplarının önüne geçme şansına sahip oluyor. Öte yandan yetkililer, teknolojiye önem veren zincirlerin rakiplerinden bir adım önde olacağı konusunda ortak görüş bildiriyor.

Migros 1 milyon TL’lik tasarruf sağladı
Bircom, 40 yılı aşkın bir süredir kurumsal müşterilerine firmaya yüksek kaliteli iletişim çözümleri sunuyor. Bircom ayrıca; 2N Telecommunications, Sennheiser Communications, AudioCodes, Digicom, Xpeech, Vidicode, Teldat gibi önemli markalarının ülke çapında dağıtım, lokalizasyon, eğitim, saha kurulum desteği, merkezi yönetim ve satış sonrası hizmetlerini sağlıyor. Bircom son olarak, Migros ile birlikte gerçekleştirdiği geniş kapsamlı proje ile adından söz ettirdi.

Proje sonunda Migros’un ses iletişim maliyetlerinde yüzde 70 oranında tasarruf sağladığını anlatan Bircom Ürün Geliştirme ve Müşteri Deneyimi Direktörü Can İlkhan, “Proje 69 ilde yer alan 835 Migros mağazasını kapsıyordu. Migros’un mevcut analog telefon altyapısı yatırımları korunarak, eski teknoloji iletişim sistemleri, IP tabanlı ses teknolojileri ile bir araya getirildi. Proje sonunda, Migros ses iletişimi maliyetlerini yüzde 70 oranında azaltıp 1 milyon TL tasarruf sağladı. Bu tasarrufta artık ihtiyaç duyulmayan 4 bine yakın sabit hattın kullanımdan çıkarılması önemli rol oynadı” şeklinde konuştu.

Migros mağazalarında bütün bir proje geliştirdiklerinin altını çizen İlkhan, “Yaklaşık bin 200 AudioCodes MP-118 ürünün kullanıldığı projede, Migros’un mevcut analog telefon altyapısı yatırımları korunarak, eski teknoloji iletişim sistemleri, IP tabanlı ses teknolojileri ile bir araya getirildi. Bu sayede çağrı yönetimi, santral bakımı, raporlama ve benzeri alanlarda harcanan operasyonel giderlerde de verimlilik sağlandı. Şu anda Migros içerisinde 20 bin abone tek bir santralden hizmet alıyor. Artık Migros mağazalarında telefon santrali yok” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda şubesi olan firmalar için ses ve veri iletişiminde kolaylıklar sağlayan çözümler ürettiklerini söyleyen İlkhan, bu alandaki çözümlerin geniş alanlarda mobil iletişimi sağlayacak DECT tabanlı telefon sistemlerinden, kurum içindeki ağ üzerinden müzik ve anons dağıtımını sağlayan IP tabanlı yayın sistemlerine kadar çeşitlenebildiğini kaydetti.

Sektörün iş süreçlerini kolaylaştırdıklarını, müşteri memnuniyeti ve maliyet anlamında artı değer sağladıklarını belirten Can İlkhan, “Sağladığımız çözümler perakende sektöründe birçok alanda fayda sağlıyor. Örneğin ses ağ geçitleri ile yaptığımız çalışmalar mağazaların öncelikli olarak iletişim giderlerini düşüyor. Buna ek olarak mağaza için gerçekleştirilen BT operasyon yükü de merkezi olarak IP şebekesi üzerinden yönetilebilen cihazlar sayesinde en az şekilde yönlendiriliyor. Mağazalar ve merkez ofisler arasında ücretsiz görüşebilme özgürlüğü çalışanlar tarafından da benimsendiğinde elbette kurum içi iletişim de güçlenerek verimlilik artıyor” tespitinde bulundu.

Helios ve NetSpeaker sistemleri sayesinde mağazaların müşterileri ile birebir iletişim sağladıklarını dile getiren İlkhan, “Helios ve NetSpeaker sistemleri ile sunduğumuz çözümler ise direkt olarak mağazaların müşterileri ile olan iletişimine yeni bir bakış açısı getiriyor. Artık müşteriler mağaza içerisindeki bir bireye bağımlı olmadan belki de merkezi bir çağrı merkezi aracılığıyla sorularına cevap alabiliyor. Bu sayede müşteri herhangi bir sorusunu veya isteğini mağaza içerisinde reyon görevlilerini aramadan direkt bu iletişim cihazlarından iletebiliyor. Bu çözümü mağaza içerisinde kullanılan telefon santrali ile entegre edip reyonlarda konumlandırılmış cihazlardan gelen taleplerin mağaza görevlilerinin telefonları aracılığı ile cevaplanabilmesini de sağlıyoruz” diye konuştu.

“Yoğun rekabette müşteri verimliliğini artırıyor”
“Bilişim 500 Yazılım Danışmanlığı Gelirleri” kategorisinde Türkiye’nin ilk 20 şirketi arasında yer alan BIZCON, dünyanın önde gelen yazılım çözümleri sunan şirketi SAP’nin Türkiye’deki iş ortaklığını yürütüyor. Rekabetin çok yoğun yaşandığı perakende sektöründe özellikle de ekonomik daralmanın artması ile uçtan uca kurumsal kaynak planlamasının önem kazandığını söyleyen BIZCON Genel Müdürü Semih Gür, “BIZCON olarak finans, satış, stok yönetimi, mağazacılık uygulamaları, planlama, insan kaynakları gibi temel süreçleri içeren kurumsal kaynak planlaması uygulamalarını sunuyoruz. Ayrıca müşteri ve müşteri memnuniyeti kavramın çok önemli olduğu, müşteriye özel hizmet ve ürün sunarak fark yaratıldığı perakende sektöründe, internet satış, sadakat, kampanya ve promosyon yönetimi gibi müşteri ilişkileri uygulamaları sunarak sektördeki yoğun rekabette firmalara destek veriyoruz” diye konuştu.

Perakendede diğer sektörlere nazaran hızlı karar almanın önemine dikkati çeken Gür, “Hızlı karar almanın ve stok yönetimin daha da önem kazandığı perakende sektöründe iş analitiği çözümlerimizle yöneticilere yönelik hızlı, görsel, anlık raporlama yapabilecekleri raporlama ve bütçe çözümleri sunuyoruz. Ayrıca bu çözümleri mobil ortamlara taşıyarak şirketin fiziki sınırlarını ortadan kaldırarak yöneticilere 7 gün 24 saat her yerde şirket verilerine ulaşma ve karar alma imkânı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

SAP’nin perakendeye yönelik uygulamalarının dünya üzerinde 5 binden fazla kullanıcısının olduğunun altını çizen Gür, “Bu çözümler özellikle çok şubeli, farklı yerlere konuşlanan perakende zincirlerinin tek elden yönetimini kolaylaştırarak firmalara anlık aksiyon alabilme imkânı veriyor. Aynı zamanda SAP çözümleri şirketlere maliyet avantajları sağlıyor” dedi.

Sektöre 3 boyutlu çözüm
3DEXPERIENCE şirketi, 3D tasarım ve Ürün Yaşamdöngüsü Yönetimi (PLM) çözümlerinde dünya lideri Dassault Systèmes Ambalajlı Tüketici Ürünleri ve Perakende şirketlerine yönelik yeni sektörel çözüm deneyimi olan “Perfect Shelf” adlı çözümüyle sektöre 3 boyutlu bir çözüm sunuyor. Perfect Shelf ile marketlerde yer alan markaların ve buna bağlı olarak perakende zincirlerinin müşterinin bakış açısını birebir görebileceğinin önemine değinen Dassault Systèmes Ambalajlı Tüketici Ürünler ve Perakendeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Philippe Loeb, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kullanıcı dostu bir çözüm olan Perfect Shelf; yeni ambalaj tanıtımı, kategori değerlendirme, tüketici karar yapıları, bağlam içi sınıflandırma değerlendirmeleri, çevre ve satış materyalleri gibi kategori yönetimi ve alan planlama alanlarında çeşitli iş senaryoları içeriyor ve bunları dijital olarak birbirine bağlıyor. Aynı zamanda raf planlarını hızlı bir şekilde mağazanın özelliklerine uygun hale getiriyor ve mağaza çalışanlarının bu planları ilk seferinde uygulamasını mümkün kılıyor. Perfect Shelf gelişmiş 3D modelleme ve görselleştirme uygulamalarından faydalanarak raflar, aksesuarlar, ürünler, aydınlatma ve promosyon malzemeleri de dahil olmak üzere perakende mağazası koridorlarının gerçekçi görünümlerini sağlıyor.”

Perakende zincirlerinin raf düzenlerini etkin bir şekilde tasarlayabildiklerini belirten Loeb, “Alışveriş deneyimi tasarım sürecinin daha hızlı, kapsamlı, esnek ve daha düşük maliyetli olarak tamamlanabilmesini mümkün kılan Perfect Shelf çözümüyle perakendeciler sanal rafları modelleyerek iki boyutlu resimlerden oluşturulmuş gerçekçi üç boyutlu ürün sunumları oluşturabiliyorlar. Böylece raf düzenleri etkin bir şekilde tasarlanabiliyor, bu düzene perakendeciler müşterilerinin gözünden bakıp, rafları gerçek zamanlı kurumsal göstergelerle genişleterek en doğru kararları veriyorlar” diye konuştu.

Perfect Shelf çözümünü oluştururken pazardaki mevcut iki boyutlu (2D) çözümlerin pazarın ihtiyacını karşılamadığını söyleyen Loeb, “Perfect Shelf, ambalajlı tüketici ürünleri markalarına kategori üzerine sahip oldukları bilgiyi göstermelerinde yardımcı oluyor. Marka veya perakendecilere gelirlerini artıracak raf senaryoları tavsiye ediyor. Perakendeciler optimum operasyonel mükemmellik ve raf uyumluluğu yoluyla müşterinin alışveriş deneyimini iyileştiriyor, tekrar düzenlemeleri ve kategori ayarlamalarını hızlı bir şekilde yapabilmelerini sağlıyor” açıklamasında bulundu. Loeb, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürün raf kalitesi, takdir edersiniz ki, her tüketicinin alışveriş deneyimi ile ilişkili kritik bir etkendir. Ambalajlı tüketici ürünleri üreticileri ve perakendeciler, her tüketicisinin mağazada aradıkları şeyleri istediklerinde, hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmesini ister. Memnun kalınan alışveriş deneyimleri ise, müşterilerin söz konusu mağazalara tekrar gelmesini sağlar. Müşteri memnuniyeti, tatmini ve sadakati yaratılmasında önemli bir etken olur.”

Haberin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri