Farklılaşmanın yolu teknolojiden geçiyor 2

07 Aralık 2012 Cuma

Küresel ekonominin egemen olduğu günümüzde, firmalar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Bu rekabetten payına düşeni fazlasıyla alan perakende sektörünün aktörleri, farklılaşmak adına projeler geliştirirken, teknolojik alt yapıya da ciddi yatırımlar yapıyor. Sezgisel yöntemleri bir kenara bırakarak, stok yönetiminden CRM uygulamalarına, ses sisteminden insan kaynaklarını yöneten yazılımlara kadar uzanan teknoloji ağından yararlanan perakende zincirleri, ciro kayıplarının önüne geçip, maksimum verim sağlıyor. Öte yandan Türkiye’de yer alan bilişim şirketleri, sektörün ihtiyacına yönelik çok amaçlı çözümler sunarak marketlere bu anlamda yol gösteriyor

farklilasmanin-yolu-teknolojiden-geciyor-2

Uğur TATLI

Perakende sektörü, müşterilerin bilinçli, sadakat düzeyinin düşük ve çılgın fiyat savaşlarının olduğu bir pazar segmenti görüntüsü çiziyor. Rekabetin çok yoğun olması, kar marjlarının gittikçe düşmesi, sektördeki şirketlerin doğru zamanda doğru karar vermesinin önemini de ortaya koyuyor. Sektör, tedarik zincirinin yönetimi, satış planlamasının yapılması, satış fiyatının doğru bir şekilde belirlenmesi, sadakat kart yönetimi, müşteri şikâyet yönetimi, yazar kasa ve pos cihazlarıyla mağazalar arası entegrasyonun kurulması gibi pek çok konuda bilişim çözümlerinin getirdiği iş modellerini kullanıyor. Daha önceleri genel olarak sezgisel yöntemlerle karar veren market zincirleri ise kullandıkları çözüm odaklı teknolojiler sayesinde duruma anlık müdahale ederek ciro kayıplarının önüne geçme şansına sahip oluyor. Öte yandan yetkililer, teknolojiye önem veren zincirlerin rakiplerinden bir adım önde olacağı konusunda ortak görüş bildiriyor.

Haberimize dün kaldığımız yerden devam ediyoruz...

Perakendeye özel yazılımlar
Perakendeye özel hazırlanan standart paket programların yanı sıra ERP yazılımları ile de sektöre hizmet verdiklerini söyleyen Mikro Yazılımevi Perakende Ürün Yöneticisi Mehmet Kalkan, “firmaya özel yazılım geliştirme hizmeti, program eğitim ve uygulama hizmeti, bakım anlaşması kapsamında periyodik sistem kontrolleri ve BT danışmalık hizmetleri veriyoruz. Yeni yazılım teknolojilerini kullanarak sürekli olarak geliştirdiğimiz ve perakendenin hizmetine sunduğumuz ürünler arasında; küçük ve orta büyüklükteki perakendecilere özel olarak sunduğumuz Mikro Ofis, orta üstü ve büyük perakende işletmeleri için Retail9000 ve my-ERP programları bulunuyor” diye konuştu.

Kalkan, sözlerine şöyle devam etti: “Retail programlarımız ile stoktan satın almaya, hizmet-masraf yönetiminden demirbaş yönetimine, finanstan muhasebeye, karar destek yönetiminden mağaza market ve akaryakıt istasyon yönetimine kadar çözüm sunuyoruz. Ofis ve Retail9000 programlarımız Türkiye’de mali onayı olan tüm yazarkasa ve POS cihazlarıyla, yine perakende noktalarının olmazsa olmazı olan her marka ve model sistem terazisi, barkod yazıcısı ve el terminalleriyle de entegre çalışıyor.”

Obase’den “Akıllı Perakendecilik”
1995 yılında kurulan Obase “Perakende” ve “Bilgi Yönetimi” alanlarında uzmanlaşmış Türkiye’nin önde gelen yazılım ve danışmanlık şirketleri arasında yer alıyor. ‘Akıllı Perakendecilik’ ile veriye dayalı karar verme kültürü, veriden bilgi türeterek otomatik iş emirlerinin çıkması, bilimsel esaslı perakendecilik süreçlerinin oturtulmasını yani otomasyon ve iş optimizasyonunun bir araya getirilmesini hedeflediklerini anlatan Obase Genel Müdürü Bülent Dal, “Market zincirlerine yönelik çözüm ve hizmetlerimizi temelde Retailer ve Detailer ana çözümlerimiz ile veriyoruz. Retailer’ı, küçükten büyüğe tüm ölçekteki şirketlere hizmet veren bir tedarik/talep zincirindeki tüm iş süreçlerinin otomasyona geçirildiği, otomasyon sonucunda oluşan verilerle bu tedarik zinciri sürecinin içerisinde rol alan her kuruluşun/kişinin yetkisi olan her türlü bilgiye ulaşabildiği bir kurumsal perakende yönetim sistemi yazılımı olarak tanımlayabiliriz. Retailer’da; fiyat yönetimi, sipariş yönetimi, promosyon yönetimi, toptan satış yönetimi, talep karşılama, stok yönetimi, fatura yönetimi, genel muhasebe, maliyet yönetimi, satış yönetimi modülleri ve alt fonksiyonları da mevcut. Detailer ise, perakende sektörüne özel olarak yapılandırılmış hızlı ve esnek raporlama imkanı sağlayan karar destek ve iş optimizasyonu çözümü. Perakende sektöründeki dünya lideri Tesco, Carrefour, Metro, Lidl, Ahold ve Sainsbury’s gibi market zincirlerinin kullandığı MicroStrategy iş zekası altyapısı üzerinde geliştirilen Detailer çözüm paketinde; mağaza, ürün grupları ve tedarikçilerin performanslarını gösteren grafik kullanan karnelerin yanı sıra satış, mağaza, müşteri, fiyat gibi tüm operasyonel bilgiye tek ekrandan, web tarayıcısı, iPhone, iPad ve Android bazlı cihazlar üzerinden erişilebiliyor” dedi.

Son yıllarda mobil ortamdaki çözümlere ağırlık verdiklerini anlatan Dal, “Mobil teknoloji ve mobil internet üzerinde çalışan çözümler sayesinde hızlı bilgi girişi, doğru bilgiye her an erişim imkanı sağlanıyor. Yöneticiler sahada veya mağaza satış alanındayken dahi istedikleri bilgiye ulaşıp, sipariş ekleme, iptal etme, ürün transfer etme, fiyat değiştirme gibi operasyonel aktivitelerini gerçekleştirebiliyor. Mağaza arka ofis süreçlerinin önemli bir kesimini çözümlerimiz ile mobil ortama taşıdık” diye konuştu. Dal, sağladıkları hizmetlerin iş verimliliğini artırdığını da sözlerine ekledi.

“Sektöre uçtan uca çözümler üretiyoruz”
Barkod sistemleri sektörünün önemli firmalarından Perkon; perakende, lojistik, sağlık ve kamu alanlarında hizmet veren birçok firmaya ürün ve çözümler sunuyor. Barkod sistemleri olarak da bilinen Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama (OT / VT) sektöründe yer alan Perkon’un perakendeyi lokomotif bir sektör olarak gördüğünü söyleyen Perkon Proje Satış Müdürü Oğuz Güçarslan, “Sektöre uçtan uca çözümler üretiyoruz. Market kasasındaki barkod okuyucudan sayımdaki el terminaline, manav reyonundaki teraziden reyondaki fiyat-gör ürünlerine kadar tüm ürünleri perakende sektörüne sunuyoruz” şeklinde konuştu. Kullanılan teknolojilerin firmalara zaman ve iş verimliliği anlamında artı değerler kattığını aktaran Güçarslan, işletmelerin iş süreçlerini görerek anlık müdahale edebilme şansına sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

Üçge’den kuyruk avcısı
36 yıldır perakende sektörüne hizmet veren Üçge, sektöre sunduğu çözümlerle market zincirlerine maliyetlerini düşürme imkânı sağlıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Yerel Zincirler Buluşuyor organizasyonunda Sarıyer Market’e “Perakendenin En Başarılı Fikri” ödülünü kazandıran kuyruk avcısı sayesinde kasa önünde uzayan kuyruklar tarihe karışıyor.

Alışverişi tamamladıktan sonra ödeme yapmak için kasa önünde beklemenin sıkıntılı bir süreç olduğunu söyleyen Üçge Elektronik Pazarlama ve Satış Direktörü Orhan Ataç, “Ürünlerin barkod okuyucudan tekrar geçmesi gerekmiyor. Ürünün adı, tüm işlemler müşteriler kasa kuyruğu beklerken yapıldığı için kuyruk avcısı oldu. ‘Tak çalıştır’ denilen kolayca uygulanabilir bir ürün, kullanımı da çok kolay. En önemlisi mağaza içerisindeki verimliği artırıyor ve kuyrukları ortadan kaldırıyor” diye konuştu.

Kuyruk avcısı dışında sektöre yönelik farklı teknolojik çözümler de ürettiklerini belirten Ataç, şunları söyledi: “1994’ten bu yana distribütörlüğünü yürüttüğümüz Bizerba, terazi dünyası teknolojisinin vardığı son nokta olan, kefesine konulan ürünleri üzerindeki kamerasından tanıyan yeni model K-Class terazilerini,  ‘Fikirler dünyayı değiştirir’ sloganıyla perakendecilerin beğenisine sundu. K-Class teraziler, kefesine konulan tüm ürünleri kendi tanıyor ve etiketini veriyor. Terazi dünyasının eriştiği son teknoloji K-Class’ın 12 inch’lik müşteri ekranında arzu edilirse, her türlü film ve fotoğraf gösterilebiliyor.”

Sektöre ayrı bir soluk getirecek Electronic Shelf Labels (ESL) uygulamasıyla ilgili bilgiler veren Ataç, “Raf ve kasa fiyatlarındaki uyum ile tüketicilerin güveninin kazanılmasında büyük önem arz etmektedir. Elle yapılan etiket basımından kaynaklanan iş ve zaman kaybını önlemek, maliyetleri düşürmek amacıyla elektronik raf etiketlerini marketlere entegre etmeye başladık. Tüm işlemlerin bilgisayar üzerinden yürütülmesi, hızlı ve esnek fiyat değişikliği yapılabilmesini sağlayarak en dinamik sektör olan perakendenin dinamik oyuncularına anlık karar verebilme ve bir seferde tüm noktalarla kampanya indirimi gibi uygulamaları başlatabilme imkânı veriyor” dedi.

“Doğru stok yönetimiyle ciro kaybını önlüyoruz”
Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak için sadece güler yüzlü hizmet, rahat bir alışveriş ortamının yeterli olmadığını aktaran Biçen Market Bilgi İşlem Müdürü Halit Uzun, 8 kırılımda stok yönetimi metodunu geliştirdiklerini söyledi. Bu metot ile her ürünün 8 ayrı değerde gözlemlenebildiğini kaydeden Uzun, ürünlerin hangi mağazalarda satmadığını, hangi ürüne sipariş verilmesi gerektiğini, depoda olan ürünlerin hangi şubelerde olmadığını, hangi şubede hangi ürünün fazla stokunun olduğunu görebildiklerini ifade etti.

Bu sayede anında müdahale kabiliyetlerini geliştirdiklerini dile getiren Uzun, “Şu an kullanmış olduğumuz sistemde; kampanya analizlerini,  karlılığımızı müşteri ve ciro ile ilgili tüm ölçüm ve denetlemelerimizi çok hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Bizim için önemli olan,  zamanında doğru bilgileri görebilmektir. Hem ofis, hem sahadaki çalışma arkadaşlarımızın erişebilecekleri merkezi veri tabanımız mevcut bu verileri anında bilgiye dönüştürebiliyor ve bu bilgiler doğrultusunda sorunlara anında müdahale edip çözümler geliştirip uyguluyoruz” açıklamasında bulundu.

Uzun, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sistem ile çalışma arkadaşlarımızın stok yönetimi anlamında iş yükü oldukça hafifliyor ve müşterimize daha fazla zaman ayırarak müşteri memnuniyetini artırmış oluyoruz. Doğru stok yönetimi ile hem de müşteri ve ciro kaybını önlüyoruz. Müşteriyi dinleyerek de müşteri memnuniyetini sağlıyor ve kendimizi her geçen gün geliştiriyoruz.”

DiaSA’dan Türkiye’de bir ilk
13 yıldan bu yana İspanyol-Türk ortaklığıyla hizmet veren DiaSA, özel CRM uygulamaları gerçekleştiriyor. DiaSA Genel Müdürü Fernando Gonzalez Somoza, konuyla ilgili şunları söyledi: “Müşterilerimizin öneri, dilek ve tereddütlerini iletebilecekleri profesyonel bir çağrı merkezi ekibimiz ve kullandıkları özel bir CRM uygulamamız var. Bunun yanı sıra, bölgelerde ve sahada çalışan personellerimizin, geliştirilen mail platformu ve android tabanlı uygulama entegrasyonu ile şirket yazışmalarına dışarıdan daha hızlı katılmaları ve iş takibinin hızlanması sağlanıyor. Tüm mağazaların satışları ve satışa bağlı stok durumları, merkezi olarak takip edilerek stok eksikliği ve/veya fazlalığı yaşanmadan optimum seviyede yönetilebiliyor.  Mağaza stokunda ürünlerin azalması durumunda mağaza adına otomatik olarak ürün siparişi depolara yapılıyor. Depolara gelen bu siparişler, RFID (Radio Frequency Identification) teknolojisi ve Türkiye’de ilk defa tarafımızdan uygulanan Voice Picking sistemleri ile yönetilerek, hızlı bir şekilde mağazalara tedariki sağlanıyor.”

Küresel ekonominin doğal sonucunun kıyasıya yaşanan rekabet olduğunu belirten Somoza, kullandıkları teknolojiler sayesinde hızlı karar alabildiklerini ve pazarda yerlerini sağlamlaştırdıklarını da sözlerine ekledi.

Kim, mağazalarda kiosklar oluşturdu
Kim Marketler Zinciri’nin sadece ürün satan bir firma olmadığını, teknolojiyi ofis içerisinde değil müşterilerin ulaşabildiği noktalarda da kullandıklarını ifade eden Kim Market Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sarıkaya, “Mağazalarımıza kurduğumuz kiokslar sayesinde müşterilerimiz mağaza içerisindeki ürünleri detaylı inceleme ve ayrıca müşteri sadakat kartı diye adlandırdığımız Kim kartlarındaki puanlarını da takip etme imkânı bulabiliyor” şeklinde konuştu.

Teknolojiyi insan kaynakları çalışmalarında da kullandıklarını anlatan Sarıkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Teknolojiyi insan kaynakları yönünden değerlendirecek olursak, mağaza içerisinde bulunan personelin perakende üzerindeki eğitimi için kullandığımız uzaktan eğitim teknolojisi ile hizmet kalitemiz ve beraberinde müşteri memnuniyetimiz üst seviyeye yükseldi. Bu durum müşterilerimiz için ürünler hakkında ayrıntılı bilgi, müşteriyi doğru anlama ve ihtiyacı olan ürüne yönlendirme gibi olumlu sonuçlar doğurdu” tespitinde bulundu.

Haberin dünkü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri