Favori Kuyumculuk, AVM sektörüne girdi

20 Ağustos 2013 Salı

Kuyumculuk sektörünün 21 yıllık markası Favori, AVM sektörüne girdi. Firma, İzmir Mavişehir’de 200 milyon dolar yatırımla hayata geçireceği ilk AVM projesi MaviBahçe’de, 3 bin 200 kişiye istihdam sağlayacak

favori-kuyumculuk-avm-sektorune-girdi

Favori Kuyumculuk’un 5 yıl önce gayrimenkul yatırımlarını yönetmek için kurduğu şirketi Opera Gayrimenkul, ilk yatırımı için İzmir Mavişehir’i seçti. Yıllardır AVM’lerde kiracı olarak yer alırken ‘ideal bir AVM nasıl olmalı, nasıl yönetilmeli’ konularına kafa yorduklarını belirten Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özel, “Geliştirme firmamız Retailors tarafından İzmir Mavişehir’de konumu itibariyle çok avantajlı bir arsa önerilince AVM yatırımı yapmaya karar verdik. İzmir’e 20 bin metrekare bahçesi olan bir AVM inşa ediyoruz” dedi.

Özel, “Birlikte yaptığımız fizibilite çalışmalarına göre de Karşıyaka Mavişehir’de doğru bir konseptle yapılacak AVM’nin kazançlı olacağını tespit ettik. Ve hemen yatırımı hayata geçirdik” diye konuştu.

200 milyon dolarlık yatırım
Proje için arsa bedeli dahil 200 milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini ifade eden Selami Özel, sadece peyzaj için 4 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını dile getirdi. Markalardan ciddi anlamda talep aldıklarının altını çizen Özel, bölgenin hedef kitlesine uygun, doğru marka karması oluşturmak için de çalışmalara başladıklarını söyledi. Proje ile yaklaşık 3 bin 200 kişiye istihdam yaratacaklarını vurgulayan Özel, “Hem şehrin ekonomisine hem de çehresine ciddi bir katkı sağlayacağız” dedi.

“AVM için İzmir çok cazip”
İzmir’in AVM yatırımı için hala çok cazip bir şehir olduğuna dikkat çeken Özel, Türkiye’de AVM yoğunluğu açısından İzmir’in 17’nci sırada olduğunu söyledi. Karşıyaka ve Mavişehir’de ise ihtiyaca cevap verebilecek yeterli miktarda AVM olmadığını ifade eden Özel, “Karşıyaka’da bin kişiye düşen AVM metrekaresi sadece 178. Halbuki bu rakam İzmir'in diğer bölgesi Balçova’da 1856 metrekare. Ayrıca MaviBahçe’nin konumu çok iyi. Yürüyerek MaviBahçe'ye gelebilecek 100 binin üzerinde iyi gelirli bir kesim var. Dolayısıyla bu yatırımı İzmir Mavişehir’de yapmak tam isabet oldu” diye konuştu.

“İzmir’de olmayan dünya markalarını getireceğiz”
Resmi kiralama döneminin Eylül’de başlayacağını belirten Özel, Türkiye’nin bilinen markalarının yanı sıra yerel markalara da önemli ölçüde yer vereceklerini söyledi. İzmir'e hiç gelmemiş bazı tanınmış dünya markalarına en az yüzde 10 oranında yer vereceklerini dile getiren Özel, bölgedeki gelir kitlesinin çok geniş olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “MaviBahçe projemiz bir yandan Mavişehir gibi yüksek gelir gurubunun yaşadığı bir yerin tam ortasında yer alırken bir yandan da Çiğli gibi daha mutevazı gelirli yoğun bir nüfusun çok yakınında. Dolayısıyla hem konsept hem de marka karması bu farklı gelir gruplarına göre kurgulandı.” Özel, İzmir’in ilk iMax sinema salonunun da MaviBahçe’ye geleceğini söyledi.

Hipermarket yerine pazar yeri
MaviBahçe projesinde diğer AVM’lerin aksine hipermarket olmayacak. Hem bölge esnafının hem de tanınmış markalarının ürünlerinin sergileneceği bir pazar yeri tasarlandı. Tamamen geleneksel olmasına özen gösterilen alanda İzmir’in kendini kanıtlamış yerel markalarına da yer verilecek. Pazar yerinde isteyen ziyaretçi pazar yerinde özel olarak hazırlanmış gurme alanlarda satın aldığı ürünü tatma şansı da bulacak.

20 bin metrekare peyzaj alanı ve kent meydanı
MaviBahçe projesi bir AVM’den çok bir kent meydanı olarak kurgulandı. Egeliler’in buluşma noktası olarak tasarlanan projenin tam ortasında yaklaşık 20 bin metrekare büyüklüğünde bir park alanı ve kent meydanı hazırlanacak. Bu park alanı ve meydan aynı zamanda Yılbaşı gecesi gibi özel günlerin kutlanabileceği, büyük - küçük konserlerin düzenlenebileceği yaşayan bir meydan olacak.

Künye:
Projenin adı: MaviBahçe
Projenin yapıldığı şehir: İzmir- Karşıyaka-Mavişehir
Yatırımcı: Opera Gayrimenkul
Proje geliştirme: Retailors
Kiralama: Inside
Toplam inşaat alanı: 165 bin metrekare
Toplam kiralanabilir alan: 55 bin metrekare
Yatırım bedeli: 200 milyon dolar
Mağaza sayısı: 180
Aylık ziyaretçi hedefi: 1 milyon 200 bin
Açılış tarihi: Eylül 2014Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri