Flormar Hollanda’da atakta

05 Kasım 2013 Salı

Yves Rocher ortaklığıyla atağa hazırlanan Türk kozmetik devi Flormar, Amsterdam’da mağaza açtı. İlk günün ciro rakamı 8 bin euro’yu aştı. Bu rakamla İstiklal Caddesi’ndeki cirosunu solladı

flormar-hollandada-atakta

Geçen yıl Fransız kozmetik devi Yves Rocher’ın yüzde 51 hissesini satın alan Flormar, hem yurtiçinde hem yurtdışında atağa geçti. Amsterdam’ın en işlek caddesi Kalverstraat’ta 1,5 milyon TL yatırımla ilk mağazasını açan Flormar, bu ülkede hızlı büyümeyi planlıyor. Flormar’ın Amsterdam mağazası açılışın yapıldığı ilk gün 8 bin euro’luk ciro ile en iyi ciroya sahip İstiklal Caddesi’ndeki mağazayı geçti.

Avrupa’daki en iddialı mağaza
Flormar Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenbay, Hollanda’da 5 yılda 35-40 mağaza hedeflediklerini belirterek, “Avrupa’daki en iddialı mağazamızı açtık. Amsterdam’daki mağazada ilk yıl 1,3 milyon euro’luk satış bekliyoruz” dedi. “İspanya ve Almanya’da 70 mağazaya ulaştık” diyen Cem Şenbay şu bilgileri verdi, “Avusturya ve Yunanistan’da da büyüyeceğiz. Buralardaki mağazalarımızı 25’e çıkaracağız. Fransa’da ise hedefimiz 5 yılda 150 mağaza ve 300 shop in shop’a ulaşmak. Hedefimiz 5 yılda dünyada 900 mağazaya ulaşmak. Bunun 250’si Türkiye’de olacak.”

Hedef Broadway’e gitmek
“Artık övünülecek bir marka olduk. Türkiye’nin dünya çapında bir markası yok. Biz dünya çapında bir marka olmak istiyoruz. Nereye giderseniz gidin her yerde Flormar‘ı göreceksiniz” diyen Şenbay, Turquality için başvuracaklarını belirtti. Şenbay, “Desteği alırsak, Broadway gibi ulaşılmaz yerlere ulaşacağız. Şanzelize ve  Singapur’a girebileceğiz” dedi.

Gezi ciroyu etkiledi
Flormar, bu yılı 120 milyon dolar ciro ciro ile kapatmayı planlıyor. Ciroda yurtdışının payının yüzde 60 olduğunu belirten Şenbay, “5 yıl içinde yurtiçi cironun payının yüzde 25’e düşmesini bekliyoruz” dedi.
Bu arada, Gezi olaylarında Flormar’ın İstiklal Caddesi’ndeki mağazasının cirosu yüzde 80 azalmış. Şenbay, “Bayramda farkı kapattık” dedi.

Meksika’da doğrudan satış da yapıyor
Flormar, AB ülkelerinin yanı sıra dünyanın farklı kıtalarında da mağazalar açıyor. Şu an dünyada 378 monobrand satış noktasına sahip olan Flormar, Meksika’da Hamburgo, Historica ve Iztapalapa’da açtığı direkt satış mağazalarının yanı sıra doğrudan satış da yapıyor. Şirket, 2014 yılında da Panama, Tayland, Suudi Arabistan, Rusya ve ABD’de de yeni mağazalar planlıyor.

Kapasite 100 milyon adet
6 kıtada 80’i aşkın ülkede, 50 bini aşkın satış noktası bulunan Flormar, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasına yatırım yaparak yıllık üretim kapasitesini 60 milyon adetten 100 milyon adete çıkardı.

Şirketin Türkiye’de monobrand mağaza sayısı da 118’e ulaştı. Flormar Yönetim Kurulu Üyesi Alp Şenbay, Flormar’ın her yıl yüzde 30 büyüdüğünü söyledi. Yurtiçinde yatırımlara devam edeceklerini belirten Alp Şenbay, 5 yılda planlanan 900 mağazanın yüzde 25’ni yurtiçinde açacaklarını iletti.

Türkiye’de pudra, oje
“Türkiye’de bu yıl en çok pudra, oje ve göz kalemi satışı gerçekleştirdik” diyen Şenbay şöyle dedi: “Avrupa’da ise en çok sattığımız ürün maskara, ruj ve oje oldu. Renkli kozmetik kategorisindeki iddiamızı yeni ürün gruplarıyla da yakalama hedefindeyiz. 2014 yılının başında Flormar, pazara kişisel bakım kategorisinde yeni ürünler sunacak. Bu grupta da kısa sürede pazar payı edinmek istiyoruz.”

Kaynak: Milliyet / Ayfer YıldızGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri