FMCG’de büyümenin anahtarları belli oldu

19 Ekim 2016 Çarşamba

2016’da yüzde 10’luk ciro büyümesi kaydeden FMCG’de, büyümenin ana kaynağı yeni ürün ve lansmanlar oldu

fmcgde-buyumenin-anahtarlari-belli-oldu

Dünyada ve ülkemizde inovasyon kaynaklı başarı ve büyüme örnekleri günden güne artarken, Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) pazarının kaydettiği büyüme dinamiği de inovasyonun önemini doğular nitelikte. Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan ve Perakendeci Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın’ın, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından üçüncüsü düzenlenen Ortak Gelişim Kongresi’nde gerçekleştirdiği sunumda FMCG’nin ilk 8 ayda kaydettiği yüzde 10’luk büyümenin 8 puanı yeni ürün ve lansmanlardan kaynaklandığı ifade edildi.Türk alışverişçisinin yeni ürünleri denemeye açık olduğu ve FMCG’de başarının iki temel anahtarının “doğru kategori odaklanması ve inovasyon” olduğu belirtildi. Gıda Perakendecileri Derneğitarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Ortak Gelişim Kongresi”ne katılan Nielsen yöneticileri, “2016 Yılı Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı Perakende ve Alışverişçi Trendleri” başlığıyla gerçekleştirdikleri sunumda, sektörde inovasyonun oynadığı rolün altını çizdi.


Süpermarketler ve indirim marketlerinin mağaza sayısı 3 kat arttı
Sektöre ilişkin temel verilerin yer aldığı ve katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği sunumda açılış konuşmasını Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan gerçekleştirdi. Sonrasında söz alan Nielsen Perakendeci Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın, son 10 yılın perakendesatış noktası rakamlarına değinerek, süpermarketlerinveindirim marketlerininnokta sayısını yaklaşık 3 katına çıkarıp önemli bir gelişim kaydettiğini belirtti. Perakende mağaza sayısı değişimlerini geçen yılla kıyaslayarak irdeleyen Yalçın, süpermarketlerin ve indirim marketlerinin toplam mağaza sayısı artışının devam ettiğini vurguladı.


FMCG pazarının 8 aylık büyümesi yüzde 10
Sektörün büyüme dinamiklerini paylaşarak devam eden Yalçın, yılın ilk 8 ayına ilişkin Nielsen Perakende Paneli verilerini paylaştı. Buna göre, sigara ve alkol hariç FMCG pazarı, 2016 yılının ilk 8 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında bir ciro büyümesi kaydetti. Büyümeye perakende formatlarıdetayında bakıldığında ise en yüksek büyüme kaydeden perakende formatı, indirim marketlerinin de içinde yer aldığı 400 metrekare altı süpermarketler oldu (yüzde 17). Büyümeye fiyat/hacim açısından bakıldığında ise fiyat parametresi öne çıktı. Buna göre toplam yüzde 10’luk büyümenin 3 puanı hacimsel büyümeden gelirken, 7 puanı fiyat artışından kaynaklandı. 2016 yılında pazar ortalamasının üzerinde büyüyen kategorilerden bahseden Didem Şekerel Erdoğan, öne çıkan kategorilerin konserve balık, buzlu çay, ayran, paketli ekmek, poşetler, hazır puding, su, tereyağı, maden suyu ve Türk kahvesi olduğunu belirtti. Büyümeyi mevcut ürünler/yeni ürünler dinamikleriyle de analiz eden Yalçın, toplam yüzde10’luk büyümenin 2 puanının mevcut ürünlerden geldiğini, 8 puanlık kısmının ise yeni lansmanlardan kaynaklandığını belirtti. Yalçın, söz konusu sonucu: “Bu veriler sektörde inovasyonun önemini yansıtmaktadır.” diye ifade etti.


“Her 10 alışverişçiden 7’si yeni ürünleri denemeye açık…”
Alışverişçi trendlerine yönelik bulguları paylaşan Didem Şekerel Erdoğan, Türk tüketicisinin yeniliklere açık bir profile sahip olduğunu belirtti. Erdoğan: “Her 10 alışverişçiden 7’si yeni ürünleri denemeye açık.” diye ifade etti. Alışverişçinin bu profili göz önüne alındığında inovasyonun rolünün daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, yeni gıda ve içecek ürünlerinde gözledikleri 6 yeni “mega trendi” paylaştı. Buna göre Türk alışverişçisi karşılaştığı yeni gıda ve içecek ürünlerinde şu 6 niteliği arıyor: Sağlıklı ve iyi olması, hızlı/kolay/pratik olması, premium olması, duyulara hitap etmesi, sürdürülebilir ve etik üretilmiş olması, saf/gerçek/otantik olması.


Önemli günlerdeulusal marketlerin cirosu yükseliyor
Perakendeci ve üreticilerin sezonsallığı da bir başka parametre olarak dikkate alması gerektiğini vurgulayan Didem Şekerel Erdoğan, Ramazan dönemi, yılbaşı, Kurban Bayramı ve okula dönüş gibi dönemlerin satışlar üzerinde önemli bir etkisi olduğuna değindi. Bu başlıkta “Nielsen 2016 Hızlı Tüketim Ürünleri Raporu” ve “Nielsen 2016 Okula Dönüş Dönemi Raporu” sonuçlarını paylaşan Yankı Yalçın ise, bahsi geçen dönemlerde ulusal marketlerin cirolarında \%5 ila \%8 oranında satış artışı kaydedildiğinin altını çizdi.


“Başarının anahtarı inovasyon ve doğru kategoriye odaklanmak…”
Perakende dünyasını ve alışverişçiyi hemen her boyutuyla yakından izlediklerini belirten Didem Şekerel Erdoğan, “Alışverişçi ve perakende trendlerini göz önüne aldığımızda başarının iki anahtarı bulunuyor: İnovatif ürünler ve doğru dönemde doğru kategoriye odaklanmak” diyerek sunumu tamamladı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri