Fora Zeytin’in üretimi artık güneş enerjisi ile!

10 Ekim 2017 Salı

Sağlıklı ve kaliteli zeytinleri sofralarımıza taşıyan Fora Zeytin, sürdürülebilir bir dünya için en büyük yatırımını doğaya yaptı. Doğadan aldığı lezzetin karşılığını yine doğaya yaptığı yatırımı ile veren Fora Zeytin, dünyanın en büyük zeytin işleme fabrikasında üretim artık güneş enerjisi ile gerçekleşecek

fora-zeytinin-uretimi-artik-gunes-enerjisi-ile

Çevreci ambalajlar ve cam ürünleri ile üretim sonrası da çevreci olan Fora Zeytin, doğaya hak ettiği saygıyı gösteriyor. Dünyanın en büyük zeytin işleme tesisi Balıkesir’in Havran ilçesindeki fabrikasında yer alan arıtma tesisi ile çevrenin temiz kalmasına destek olan Fora Zeytin, yine en büyük yatırımını doğaya yapıyor.

 

Fora Zeytin’in yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünlerini ürettiği fabrikasında kullandığı elektrik enerjisini, çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile kendisi üretecek.

 

Yılda 400 otomobilin karbon salımını önlemiş olacak

 Ekim ayı itibari ile çalışmaya başlayan sistem ile Fora Zeytin, sınırsız enerji kaynağı olan güneşten faydalanarak ihtiyacı olan elektrik enerjisini kendi üretiyor. Toplam 4 bin 500 m² bir alan üzerine 2 bin 400 adet panelden oluşan enerji üretim tesisi sayesinde, temiz enerjiye geçerek, 1 yılda atmosfere 540.000 kg/yıl CO₂ emisyonu salınımını engellemiş oluyor. Bu miktar 400 otomobilin yıllık karbon salınımına denk geliyor.

 

Yüzde 75 tasarruf sağlanacak

 Projelendirme aşaması 1 yıl, kurulumu ise 2 ay süren panel sisteminin yatırım maliyeti 600.000 Euro olmasına karşın, yıllık 900.000,00 Kw/h elektrik enerjisi tasarrufu sağlanacak. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde kurulumu, bakımı ve işletmesi en kolay sistem olduğundan, minimum yatırımla işletme maliyetleri de azaltılacak. Ortalama saatlik  600Kw/h enerji üretilecek, bunun 460 Kw/h’ni fabrika tarafından kullanılırken, kalanı ise dağıtım şebekesine verilecek. Elektrik faturalarında yıllık yüzde 75 oranında tasarruf sağlanmış olacak.

 

“Güneş Ülkesi”nde zeytine yakışır üretim

 Sürdürülebilir bir dünya için verimliliğin sürekli gündemlerinde olduğunu söyleyen Fora Zeytin Genel Müdürü Efe Yazıcı: “Verimlilik bugün tüm firmaların bir numaralı gündeminde bulunuyor. Fabrikamızda devraldığımızdan beri üretim verimliliğini artırmak amacıyla altyapı yatırımlarına önem veriyoruz. Yılda 10 -15 bin ton zeytin işliyoruz, üretim sürecinde elbette yüksek miktarda elektrik enerjisine ihtiyacımız var. Enerji ihtiyacımızı temiz ve ekonomik bir kaynaktan sağlama fikri önümüze geldiğinde heyecanla işe koyulduk. Ekim ayı itibari ile fabrikanın çatısında kurulan güneş panelleri sayesinde ihtiyacımız olan elektrik enerjinin büyük bir kısmını güneş enerjisi ile sağlamış olacağız. Böylece bizim gibi bir ‘güneş ülkesi’nde en temiz enerji kaynaklarından birine geçiş yapmış oluyoruz.” diye konuştu. 


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri