Freecook, plastiğe renk katıyor

30 Eylül 2014 Salı

Tahtakale esnaflığı geleneğinden gelen ve 42 yıllık bir geçmişe sahip olan Freecook, çalışmalarını ‘Neşeli mutfakların mucidi’ sloganıyla yürütüyor. Sürekli yenilik peşinde olan firma, mutfak eşyaları konusunda tasarımı ve kalitesiyle dünya genelinde bir üne sahip olan İtalya’ya dahi ürün ihraç ediyor. Daima kendileriyle yarıştıklarını dile getiren Freecook Genel Koordinatörü Hakan Kartal, 48 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ve yılsonunda bu rakamın 68’e yükseleceğini söyledi

freecook-plastige-renk-katiyor

Onur KAYA

Freecook'u kısaca tanıyabilir miyiz?
1972 yılında Tahtakale'de şimdiki şirket sahibi Gökhan Yüksel'in babası Kamil Yüksel tarafından kurulan bir firmayız. Firma işe ilk olarak Yüksel Pazarlama ismiyle başladı. Yıllar içinde gelişmeler yaşayarak ticaret hacmini artıran bir şirket haline geldik. 2011 yılında plastik üzerine üretim yapmaya başladık. Buna bağlı olarak talep arttıkça makine sayımızı da artırdık. İhracat kanalımızı anlatacak olursak ürünlerimiz 48 ülkeye ihraç ediliyor ve her bir ürünümüzün sağlık sertifikası mevcut.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürün gamınızda neler var?
Müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak plastik ev eşyaları üretiyoruz. 450'ye yakın ürün çeşidimiz var. Biz plastiği biraz renklendirdik ve kalitesini artırdık. Piyasadan farklı ürünler üretiyoruz ve dolayısıyla müşteri, ihtiyacı olan bir ürünü bizim mağazalarımızda arıyor. “Neşeli mutfakların mucidi” sloganıyla çalışıyoruz. Ürettiğimiz ürünler de buna uygun olarak yeni ve eğlenceli oluyor. Biz daima yenilik peşinde olan bir firmayız. Ürünlerimiz genellikle Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Örneğin kestane çizici, yumurta çırpıcı, kuru halde sıradan bir sepet gibi görünen ama kesim tahtası, süzgeç ve sepet olarak kullanılan sihirli süzgeç gibi yenilikçi ürünlerimiz var. Daima kendimizle yarışıyoruz ve daha başka neler yapabileceğini sorguluyoruz. Hammaddeyi ürünlerimize en uygun olacak şekilde seçiyoruz ve hammadde tedariği için standardı yüksek firmalarla çalışıyoruz. Ayrıca, tedarikçilerimizin de sağlığa uygunluğunu kontrol edip sağlık sertifikalarının var olmasına dikkat ediyoruz. Maliyeti düşürmek için kaliteden ödün vermiyoruz ve ürünlerimizin dayanıklılığını piyasaya sürmeden önce test edip öyle piyasaya sunuyoruz. Perakende sektörüne bu yıl A-101, BİM ve Şok marketleriyle hizmet vermeye başladık. Kipa, Carrefour gibi marketlerde de ürünlerimiz mevcuttu fakat bizim kontrolümüzde değildi. Artık perakendeyi de kendi kontrolümüze aldık. Bunun yanında kendi ürünlerimizi sattığımız FreeStore adında, Kocamustafapaşa ve Şehremini'de olmak üzere iki tane perakende mağazamız var. İleride mağaza sayımızı artırmayı ve AVM'lerde Freecook ismiyle yer almayı düşünüyoruz. Freestore mağazaları, piyasada olan ürünlerin de satıldığı bir yer. AVM'lerde sadece kendi ürünlerimizle bulunmayı düşündüğümüz için Freecook ismini kullanacağız. Ürünlerimizle birlikte mutfakta plastik kullanmak istemeyen kişilerin bu fikirleri geçmişte kalacak.

“Dünyanın her yerinde tanınmak istiyoruz”

Online satışınız var mı?
Satışlarımızı online olarak da gerçekleştiriyoruz ama şu an bu konuda yenilik çalışmalarımız devam ediyor. Yenilenme sonunda Freecook ve Freestore adı altında iki tane web sitesi açacağız. Müşteri, Freecook sitesinden ürününü seçtikten sonra Freestore'a yönlenecek ve satışı oradan gerçekleşecek. Freestore ve Freecook'un bağlantılı şirketler olduğunu belirtmek için yazı stillerini aynı hale getireceğiz. Bu yaz sonunda online satışlarımız tekrar başlayacak.

Yurt dışındaki çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?
Toptan satışta yurt içinde 7 bölgenin 7’sinde, toplamda 48 ilde varız. Yurt dışına ihracat yoğun bir çaba gerektiriyor. Bütün dış ilişkilerimiz Genel Müdürümüz Taşkın Nehir tarafından yürütülüyor. Geçmişte müşterilerimizle maddi manevi herhangi bir problem yaşamadığımız için yurt dışındaki firmalar bizimle çalışmaya çok sıcak bakıyor. Taşkın Bey sık sık yurt dışındaki müşterilerimizi ziyaret ediyor ve aynı zamanda orada o sektördeki diğer firmalarla da görüşüyor. Bu ilişkilerle de müşteri sayımız artıyor. Yine yurt dışından birçok firma ülkemizde çeşitli fuarlara katılıyor. Bu fuarlar, gelen rakip firmaları tanımak ve kendi firmamızı tanıtmak büyük fırsatlar içeriyor. Bu fuarlara katıldığımızda kiraladığımız yerin metrekaresine, rafların düzenine ve ürünlerin tasarımına çok dikkat ediyoruz. Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katıldıkça ihracatımız artıyor. Şu an dünya çapında mutfak eşyalarında tasarımıyla ve kalitesiyle ünlü olan İtalya'ya mal satıyoruz. Kalitemiz, fiyatlarımız ve tasarımlarımızla bunu başardık. İleride de dünyanın her yerinde tanınan güçlü bir marka olmak istiyoruz.

Ar-Ge için çalışan ayrı bir ekibiniz var mı? Bu çalışmaları nasıl yürütüyorsunuz?
Ürünlerimizi üretmeden önce müşteri ihtiyaç ve isteklerini anlamak için kamuoyu yoklaması yapıyoruz. Üretmeyi planladığımız ürünü aşçıların, kendi çalışanlarımızın denemesini sağlıyoruz ve kullanımları sonunda fikirlerini alıyoruz. Genel fikirler doğrultusunda üretim planlamamız gelişiyor.
Ayrıca düzenli olarak toplantılar düzenleyip beyin fırtınaları gerçekleştiriyoruz. Bizim her departmanımızda ürettiğimiz ürünleri denememiz için kendimiz tarafından kurulan mutfaklarımız var. Ürünlerimizde canlılık yakalamak adına kırmızı, turuncu, yeşil, mor olmak üzere 4 rengin üzerine çalışıyoruz. Ana rengimiz, firmamızın ambleminde kullanılan kırmızı, koyu füme ve beyaz renkleri.

“Cirosunu katlayacak”

Hizmet verdiğiniz sektörde Türkiye’yi değerlendirecek olsanız neler söyleyebilirsiniz? Eksiler ve artılar neler?
Avrupa'yla kıyaslandığında ucuz işgücüne sahip olması ve Çin'le kıyaslandığında Avrupa'ya çok yakın olması açısından Türkiye büyük avantajlara sahip. Avrupa ve Orta Doğu’ya çok kolay ulaşabiliyoruz. Diğer ülkelerle kıyaslandığında ülkemizde üretim süresi daha kısa. Türkiye'de daha kaliteli ürünler üretildiği için yurt dışında insanlar Türk markalarına güveniyor. Çin'in yan sanayisi çok gelişmiş olduğu için bizim sektörümüzde çok kuvvetli. Ancak konumu bakımından Çin, Amerika kıtasına kolay ulaşabilse de Avrupa ona uzak kalıyor. Bizim ulaşımımız çok daha kolay olduğu için Avrupa'da Çin karşısında daha avantajlıyız. Aynı zamanda işçilik maliyetlerimiz Çin'den biraz daha fazla olsa da kalitemiz sayesinde bu farkı kapatıyoruz.

Hammadde ve sağlık konularıyla ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz?
Üretim aşamasında ilk olarak ne üretmek istediğimizi belirliyoruz. Daha sonra da bunun için en uygun hammaddeyi tespit ediyoruz. Hammadde temini için bilinen, sağlık belgeleri olan, güvenilir firmaları tercih ediyoruz. Üretim tamamlandıktan sonra üretilmiş olan mamulü sağlığa uygunluğu ve dayanıklılığı açısından tekrar testlerden geçiriyoruz. Kalite konusuna patronumuzdan en alt kademedeki çalışanımıza kadar herkes çok önem veriyor. Dolayısıyla ortaya ailelerimize de rahatlıkla kullandırabileceğimiz, güvenli ürünler çıkıyor. Yurt dışından getirttiğimiz ürünler de tamamen FreeCook garantisi altında. Bir sorunla karşılaşıldığında hiçbir ürün için başka adres göstermiyoruz. Konuyu direkt üzerimize alıyoruz. Çünkü bu işin güvencesi biziz.

2014'ün sonuna kadar gerçekleştirmeyi planladığınız yatırımlar, hedefler neler?
Yurt dışında şu an 48 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bunu 68 ülkeye çıkaracağız. Yılsonuna doğru AVM'lerde konsept mağazalar açmayı planlıyoruz. Mevcut bayilerimize verdiğimiz hizmeti aksatmayacak şekilde ve kalitemizden ödün vermeden ciromuzu katlayarak yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri