Freywille Türkiye’de de büyüyecek

11 Haziran 2013 Salı

Temelleri 1951 yılında Viyana’da atılan bir marka Freywille… Bugün 4 kıtada 35’den fazla ülkede 101 mağazasıyla hizmet veren Freywille, Türkiye’de iki önemli caddedeki mağazalarının ardından son olarak Kentpark AVM’de açtığı mağazasıyla müşterileriyle buluşuyor. Freywille Türkiye Genel Müdürü Rada Usta, son olarak Kentpark AVM’deki mağazalarının performansından çok memnun olduklarını belirterek, yeni yatırımlara hız vereceklerine değindi

freywille-turkiyede-de-buyuyecek

Fulya B. ÖZTÜRK

1951 yılında Michaela Frey tarafından kurulan Freywille’yi tanıyabilir miyiz?
Michaela Frey, yetenekli ve mine işlemesine gönül vermiş bir sanatçıydı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Viyana’da bulunan ufak bir atölyede mine işleyerek günlük kulanım eşyaları ve hediyelik eşyalar tasarlamaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda Avusturyalıların üzerindeki üzgün kasvetli ruhu kaldırmak için renklere ve sanata ihtiyacı olduğunu fark etti. Sonraki süreçte daha büyük heyecan ve tutkuyla takı tasarımlarını ve koleksiyonlarını genişletti.  Şirketin şuan ki CEO’su Friedrich Wille’nin firmaya katılması ile markalaşma süreci başladı. Michaela Frey’den sonra şirketi devralan Wille, işin sanatsal yönüyle ilgilenmeye başladı ve Simone Grünberger’in liderlik ettiği uluslararası akademik sanatçılardan oluşan bir sanat ekibi kurdu. Bu ekip, her tasarımında sanatsal yönü ön planda tutan mücevherler yaratarak Freywille’yi dünyada arzuyla takip edilen markaya dönüştürdü.

Ürün gamınızda hangi ürünler yer alıyor? Tasarımlarınızın yönünü nasıl belirleniyor? Koleksiyonlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Dünyaca ünlü ressamlara, kolay bulunamayan duygulara, tarihi kültürlere, şehirlere, etniklere, doğaya adanmış koleksiyonlar hazırlanıyor. Her zaman orijinalliğine bağlı kalınarak yeni desenler yaratılıyor. Her Freywille tasarımcısı küpe, bilezik, saat, kolye, yüzük ve aksesuarları içeren kendi kümesinin tamamını oluşturur. Bizim yarattığımız mücevherlerin eşi benzeri yoktur, bunu çok büyük bir mutlulukla ifade edebilirim. Sanatımızın ve el işçiliğimizin sayesinde arkasında durabileceğimiz yüksek standartları belirledik, bu da bize eşsiz sağlıyor.

Tasarımlarda altının sanatla buluşması üzerinde yoğunlaşıyorsunuz. Tasarımlarınızı ithal mi ediyorsunuz, bu süreci dinleyebilir miyiz sizden?
Mücevherlerimizin tamamı Viyana’da üretilip 35 den fazla ülkede bulunan Freywille butikleriyle dünyaya yayılıyor. Bir felsefi fikir ya da bir dönemden ilham alınarak modern moda tasarımları ile Freywille koleksiyonları tasarlanır. Sanat çalışmasının anlamını ifade eden motif ve elementler takı tasarımı için seçilerek klasik Freywille sanat parçasına aktarılır. Tasarımcılar kendilerine göre sanat eseri oluştururlar.

Yeni mağazalar yolda

Müşteri profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Kimler alışveriş yapıyor Freywille’den?
Freywille tasarımları, her yaşa ve farklı zevklere hitap ediyor. Klasik, romantik, modern ve dinamik desenlerle farklı ruhlara seslenen tasarımlar, kadın erkek ayırımı gözetmeksizin herkese hitap etme özelliği taşıyor. Freywille mücevherlerinin sınırlı üretiliyor olmasının yanı sıra kişinin dünyaya bakış açısı ve yaşam tarzıyla orantılı olması da en büyük tercih sebebi oluyor. 30’dan fazla değişik renk ve desenlere sahip mineli mücevherler, onu taşıyanı özel kılıyor.  Minenin parlak ve canlılığını yitirmeyen renkleri ilk günkü ışıltısını her zaman koruyor ve rengârenk takılar her kıyafeti popüler yapıyor. Sade siyah bir kıyafete, canlı Freywille diva bilezikleriyle daha heyecan verici ve cesur bir yorum katılabiliyor. Stil sahibi, sanata düşkün ve şık bireyler, Freywille’in en önemli takipçileri arasında yer alıyor.

Türkiye mücevherat sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Altına yatırım gözüyle bakan bir ülkede tasarım ürünler sunmanın zorluklarını yaşıyor musunuz?
Altın her zaman bir yatırım aracıdır. Ancak lüks sektörde bu durum biraz daha farklıdır. Lüks mücevherat kişiselliğe yapılan bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla sanata ve işçiliğe değer veren kadınlara ve erkeklere odaklanıyoruz. Bizim sanatımız çok boyutlu. Özellikle eşsizliğimizden, mineye işlediğimiz sanatımızdan ve bu konudaki geliştirdiğimiz yenilikçi tekniklerimizden dolayı farklıyız. Her bir mücevher oldukça zahmetli bir şekilde elde ediliyor. Altın ve pırlanta koleksiyoncuları Freywille mücevherlerinde de şık ve lüks kavramlarını bir arada bulabilirler. Butiklerimizde yüksek kalitede altın ve pırlanta içeren özenle seçilmiş çok özel parçaların yanında ulaşılabilir lüks de sunuyoruz.

İstanbul’da iki önemli caddedeki butiklerinizin ardından yeni mağaza yatırımınızda Ankara Kentpark’ı seçtiniz. AVM ve caddede butik işletmenin avantaj ve dezavantajlarını öğrenebilir miyiz?
Lüks marka olarak son derece özel butik konseptine sahibiz. Aralık ayında Ankara’da yeni konsept butiğimizi açtık. Açılmadan önce titiz bir araştırma yaptıktan sonra Kentpark AVM’ye karar verdik. Bu Türkiye’de ilk AVM butiğimizdir. Araştırmalarımız bize Ankaralı müşterilerinin AVM tercih ettiğini gösterdi. Oradaki satışlarımızdan da çok memnunuz. AVM tecrübemize İstanbul’da da devam etmeyi düşünüyoruz. AVM’de butik işletmek belirli standartlarda olması gerekiyor, marka ve yönetim arasında özel bir koordinasyon olması zorunlu. Bunun haricinde çeşitli hava koşulları, ulaşım kolaylığı ve rahatlık acısından tercih sebebi. Cadde butikleri klasik sunumlarıyla devam ediyor. Prestijli cadde butiklerinin cazibesi de ayrıdır. Belli bir müşteri kitlesi cadde alışverişini AVM’lere tercih ediyor. Ayrıca AVM’lerde hedef kitleye ve konsepte göre, belirli kriterlere sahip, sınırlı sayıda markaya yer verilirken; caddelerde böyle bir sınırlama söz konusu olmuyor.

Peki, bundan sonraki butik yatırımlarınız yine AVM’lerle mi devam edecek?
2008’de girdiğimiz Türkiye pazarında şu an için iki cadde butiğimiz Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, Bağdat Caddesi ve Ankara Kentpark AVM’de açılan üçüncü butiğimizle varız. Butik açılışlarımıza devam edeceğiz. Özellikle İstanbul’da üçüncü butiğimizi açmak için AVM’leri araştırıyoruz.

Yılsonuna dek başka butik yatırımlarınız olacak mı?
Yeniliklere önem veren bir markayız. Bulunduğu konum itibariyle son derece iddialı olan Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ndeki butiğimiz için çalışmalara başladık. Çok yakın bir zamanda yeni görünüm ile değerli müşterilerimize kapılarımızı açacağız. Freywille markasına uygun cadde ve AVM’lerde cazip mekânlar bulduğumuz sürece yatırımlarımız devam edecek. Şu an için İstanbul’da görüşmelerimizin devam ettiği üç AVM mevcut.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri