FT’den Türk perakende sektörü analizi

03 Ocak 2013 Perşembe

Geçtiğimiz günlerde Migros’u Walmart’ın satın almak üzere olduğunu yazan İngiliz gazetesi Financial Times, dün de Türkiye perakende sektörünün bir analizi yapıldı ve büyük market zincirlerinin bakkalların pazarına girmekte zorlandığını belirtti

ftden-turk-perakende-sektoru-analizi

FT, bakkalların pazarını korumasına gerekçe olarak Türkiye’deki yüksek benzin fiyatlarını gösterdi. Haberde, “Dünyanın en yüksek benzin fiyatlarının Türkiye’de olması, büyük şehirlerdeki trafik probleminin ve geleneksel olarak her gün taze ürün satın alma alışkanlığı tüketicileri kendilerine yakın mesafelerdeki yerel zincirlere ve bakkallara yönlendiriyor” yorumunu yaptı.

İştah açıcı bir pazar
Aralık ayında Walmart’ın Migros’u satın almak üzere görüşmelere başladığı haberleri perakende sektörünü hareketlendirmişti. Dünkü haberde Walmart’ın adım atmaya çalıştığı Türkiye perakende sektörünün bir analizi yapıldı ve Türkiye perakende sektörünün 70 milyar dolarlık satış hacmi ile iştah açıcı olduğu belirtildi. Ayrıca sektörün kendine has bazı zorlu koşulları olduğu da aktarıldı.

Yerel zincir güçlü
Haberde Unilever’in Türkiye ile birlikte 35 farklı ülkedeki başı olan İzzet Karaca’nın görüşüne de yer verildi. İndirim mağazalarının büyüdüğünü ve yerel zincirlerin güçlendiğini söyleyen Karaca, yerel zincirlerin artık hangi ürünlerin, raflardaki nereye koymaları gerektiğini öğrendiklerini belirtti. Bununla birlikte Türkiye pazarındaki yabancı süpermarketleri geleneksel ve güçlü bir rakibi daha bulunuyor. Komşuluk bağlarıyla tüketicilerle ilişkilerin koparmayan bakkalların pazar payı yavaş yavaş düşse de halen gıda satışının yarısı onların elinde bulunuyor.

2012’de pazarda neler yaşandı
• Son yıllarda sektördeki rekabeti kızıştıran etkenlerden biri de indirim mağazaları oldu. BİM, 2010 yıllında Migros’u ciro bakımından geçerek birinciliğe yükseldi.
• Geçtiğimiz yaz aylarında Fransız Carrefour’un Türkiye’deki şirketi CarrefourSA’dan dört yönetici Fransızların kendilerine desteklemediği gerekçesiyle istifa etmişti.
• Bunun üzerine CarrefourSA ile Migros’un birleşmesi üzerine görüşmelere başlanmış ancak sonuç alınamamıştı. 

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri