Fuar alanları yetmiyor

10 Ekim 2013 Perşembe

Sanayiciler, ulaşımı ve konaklaması kolay, uluslararası büyük bir fuar alanına ihtiyaç duyuyor. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık, “Devletin önderliğinde TOBB, ihracatçı birlikleri ve STK’lar bunu gerçekleştirmeli.” önerisi getirdi

fuar-alanlari-yetmiyor

Türk tekstilcileri, siyasi belirsizlik yaşayan Suriye ve Mısır’daki müşteri potansiyelini elde etmek için çabalıyor. Ev tekstili konusunda iyi üretici olan bu ülkelerin Türkiye’yi ciddi bir biçimde zorladığını söyleyen Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, burada fuarların önem kazandığına dikkat çekiyor.

Sektörün başarısını göstermesi açısından EVTEKS fuarını örnek veren Küçükçalık, buna rağmen hâlâ çağdaş bir fuar alanına sahip olunmadığını belirtti. Küçükçalık, “İvedilikle her ihtiyaca cevap verebilecek, büyük, donanımlı ve ulaşım yollarına yakın bir fuar alanı inşa edilmeli. Böylesi bir çalışmanın altından kalkmak, özel sektörün kolay kolay yapabileceği bir şey değil. Devletin önderliğinde; TOBB, ihracatçı birlikleri ve STK’lar bir araya gelerek bu oluşumu gerçekleştirmeli.” dedi.

Fuarların maliyetli olması dünyada fuar anlayışını değiştirirken 14-17 Kasım günleri arasında gerçekleştirilecek Home&Tex Fuarı’nda tek tip stant uygulaması gerçekleştirilecek. Fuarın konseptinde yer alan sektörlerin iç piyasada 20 milyar dolarlık hacmi olduğunu belirten Küçükçalık, fuara Ortadoğu, Avrupa başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kuzey Afrika’dan gelecek toptancıların, perakendecilerin katılmasını beklediklerini belirtti. 2013 yılında 5,5 milyar dolar toplam ihracat hedefleyen ev tekstili sektörü, yıllık yaklaşık olarak 3 milyar dolarlık ihracatı ve 12-13 milyar dolarlık iş hacmiyle dünya sıralamasında 4’üncü sırada yer alıyor. Sektörün 2013 yılının ilk 6 ayında ulaştığı ihracat rakamı ise 1 milyar 442 milyon dolar. Yerli üretimin teşvik edilmesinin sektör açısından önemine vurgu yapan Küçükçalık, ihracatın artması için çalışırken hem fiyatları düşürmemeye hem de Çin, Pakistan gibi ülkelerle rekabet etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Sektörün hedeflerini sıralarken ilk sırada Türkiye’yi ev tekstilinde bir numara yapmak olduğunu ifade eden Küçükçalık, dünyanın herhangi bir yerinde tüketicinin ev tekstili alırken ‘Made in Turkiye’ etiketini araması gerektiğini söyledi. Katma değerli üretimin önemine vurgu yapan Küçükçalık, Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırım yaptıklarının da altını çizdi.

Kaynak: ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri