Gayrimenkul ve perakende fuarı MAPIC’te 2’nci gün

15 Kasım 2012 Perşembe

Alkaş Fuarcılık’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı, Fransa’nın Cannes şehrinde dün başlayan uluslararası gayrimenkul ve perakende fuarı MAPIC, tüm hızıyla sürüyor. Perakende.org, bu yıl da çok sayıda firmayı bir araya getiren fuarı yerinde takip ederek gelişmeleri aktarmayı sürdürüyor

gayrimenkul-ve-perakende-fuari-mapicte-2nci-gun

Yaren ÖZ, Tolga YILDIZ / Cannes
Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / İstanbul

14 – 16 Kasım günlerinde Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleştirilen MAPIC, 8 binden fazla uluslararası perakende ve gayrimenkul firmasını network oluşturmak, yakın ilişkiler kurmak, sektördeki en son projeleri ve trendleri keşfetmeleri için bir araya getiriyor.

2011 yılında MAPIC’e Türkiye’den 42 perakende ve 98 gayrimenkul firması katılmıştı. MAPIC 2012'e katılan bazı Türk şirketleri ise şunlar: Aydınlı Group, Fiba Retail Group, Cacharel, Toypa Mağazacılık, Koton Mağazacılık Tekstil, Renaissance Development, Varyap – Gap, Joint Venture, Öncüoğlu Architecture.

Uluslararası firma yatırımları beklentimizin altında
Ekrem Utku, BMD Genel Sekreteri

Bu sene MAPİC Fuarı BMD açısından değerlendirdiğimizde biraz daha az yoğun geçiyor. Yatırım yapılacak ülkelerle ilgili panellere katılım sağlıyoruz. Ancak bu panellerden edindiğim izlenimler, ülkemiz adına düşündüğümüzün çok gerisinde kaldı. 2013 Türk perakendesi için öngörülen rakamlar bizim rakamlarımızla çok uyuşmuyor. Uluslararası firmalardan ülkemize beklediğimiz yatırımlar beklentimizin altında. Ekonomik açıdan ülkemizin daha gerisinde olan ülkelerde bile daha fazla perakendeci daha çok mağaza açacağını belirtiyor. Bugün MAPIC’in 2’nci günü. Bugün bir Türk oturumu yapılacak ve orada Türkiye’deki gayrimenkul yatırım olanakları değerlendirilecek. Orada daha fazla katılımcı Türkiye ile ilgili bilgi bulma şansı yakalayacak diye düşünüyorum.

Fuar, ufkumuzu açacak
Zeynep Akdilli Oral, Saf Gayrimenkul Genel Müdürü

Bu sene MAPIC’e stantlı olarak katılıp, Akasya projemizi sergileme imkanı bulduk. Fuarın bizim için oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum. Bizimle ilgilenen birçok yerli ve yabancı yatırımcıyla buluşma fırsatımız oldu. Bizim yatırımlarımız sadece Türkiye’de ancak burada gördüğümüz perakende yatırımcılarıyla olan ilişkiler, bundan sonra yine Türkiye’de uygulayacağımız yatırımlarımızın da ufkunu açacağını düşünüyorum.

Rusya ve Avrupa’nın kalbi burada atıyor
Sami Kariyo, Penti Genel Müdürü

Mapic bu yıl bizim için çok hareketli geçiyor. İnanılmaz yoğun bir atmosferin içindeyiz. Dünyanın en önemli noktaları Rusya ve Avrupa’nın kalbi burada atıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra çok ilginç, verimli sunumlar gerçekleşiyor. Şuan ki havadan kendi açımızdan oldukça memnunuz.

Beklentilerimizi karşılamadı
Cem Odakçı, Arena Promec Yönetici Ortak

Bu sene MAPİC’e ilk kez katıldık. Onun için daha önceki senelerle kıyaslama gibi bir imkanımız yok. Ama en azından, beklentilerimizle ilgili bir karşılaştırma yapabiliriz. Gerek firma sayısı gerek Türkiye’ye olan yatırım açısından yaklaşım, bizim beklentimizin biraz altında kaldı.

MAPIC’in katkısı yadsınamaz
Enis Öncüoğlu, Öncüoğlu + ACP Yönetim Kurulu Başkanı

MAPIC’e senelerdir katılan birkaç Türk firmasından biriyiz. Galiba ilk katılan da biziz. Öncüoğlu Mimarlık esasında Türkiye’de kurulmuş ama Rusya, Kazakistan ve New York’taki ofisleri ile uluslararası çalışan bir firma haline geldi. Büyük bir coğrafyada proje hizmeti veriyoruz. Verdiğimiz hizmetlerin yayılmasında, yeni müşterilerle buluşmamızda ve pazarda geliştirilen yeni projeler hakkında bilgi sahibi olup ona göre pozisyon almamızda MAPIC ve MIPIM gibi fuarların katkısı yadsınamaz.

Türk stantlara ilgi arttı
Varlıbaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş  

MAPIC biliyorsunuz dünyanın en büyük gayrimenkul ve perakende fuarlarından biri. Bu sene, geçen yıla göre yoğunluk daha fazla sanki. Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmiş olması, Türk stantlarına olan ilgiyi de artırıyor. Bizim projemiz finans merkeziyle birlikte, aynı proje alanı içerisinde geliştirilen bir proje. O bakımdan dünyanın da daha çok takip ettiği, finans merkezinin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağı birçok unsuru içerisinde barındıran, insanların buradaki her türlü sosyal, kültürel, alışveriş imkanını sağlayan, çok geniş alanları bulunan özel bir proje. Meridian projemiz bitmek üzere. Metropol isimli projemize başladık, 2015 yılında bitecek. Elimizdeki en büyük projeler bunlar. Farklı yerlerde, farklı özelliklerde projeler geliştirmeye devam edeceğiz.

“2013 yılında hangi ülkeler yatırım için uygun?”
MAPIC’te bugün, “2013 yılında hangi ülkeler yatırım için uygun?” konulu paneller yapıldı. Bu panellere birçok uluslararası markanın üst düzey yöneticisi konuşmacı ve izleyici olarak katılıyor. Konuşmacılar, genellikle Orta Doğu ve Güney Asya’nın perakende konusunda önümüzdeki yıllarda hareketli olacağını belirtiyor. Bunun ana sebebi olarak da Çin, Endonezya, Malezya, Filipinler gibi Güney Asya ülkeleri ve BAE Sudi Arabistan, Katar, Bahreyn gibi Orta Doğu ülkelerinin olması vurgulanıyor.

Aftershock London firması yöneticisi Hiro Harjani Orta Doğu’da özellikle vergilerin düşük olduğu ve fırsatın çok olduğunu vurguladı. Tesco gibi birçok markanın temsilciliğini yapan ve geçtiğimiz günlerde Collezione markasını da ülkesine taşımak için anlaşma yapan Suudi Arabistan’ın en büyük şirketlerinden birisi olan Fawaz Alhokair Gurubu’nun CEO’su Simon Marshall ise dünyadan bakınca Orta Doğu ve ticaret denince akla Dubai’nin geldiğini, fakat asıl güç merkezinin Suudi Arabistan olduğunu söyledi. Marshall, önümüzdeki 2-3 yıl içinde de Mısır, Libya, Fas gibi ülkelerin  başta olduğu Kuzey Afrika’da da perakendenin hız kazanacağını sözlerine ekledi.

Gucci gibi markaları elinde bulunduran Hongkong merkezli PPR firması Yatırım Müdürü Riza Silva ise Günay Asya’nın gelecek vaat ettiğini ve nüfusu çok fazla olduğu için Avrupa ve Orta Doğu için ne düşünülüyorsa, 4 ile çarpılması gerektiğini söyledi.

Debenhams’tan John Scott ise gelişmekte olan ülkelerde büyüme hedeflediklerini anlattı. CBRE yöneticisi Neville Moss, Avrupa’da krizi ele aldığımızda geçtiğimiz yılın bu dönemine göre biraz daha iyi bir pozisyon olduğunu Portekiz ve Yunanistan’da ciddi sıkıntılar olmasına rağmen İngiltere, İsveç ve Polonya’da perakendenin büyüme rakamları verdiğini söyledi. VF International’dan Diego Baronchelli kendileri için Avrupa’da İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerin öncelikli olduğunu belirtti.

MAPIC’te  “İstanbul” konulu panel
MAPIC’in 2’nci gününde, Alkaş Danışmanlık’ın sponsor olduğu “İstanbul” konulu panel düzenlendi. Panelde Öncüoğlu + ACP’den Enis Öncüoğlu, SAF Gayrimenkul’den Zeynep Akdilli Oral ve Varyap’tan Cengiz Aydın konuşmacı olarak yer aldı.

İstanbul, her zaman popüler kalacak bir metropol
İstanbul’un, ülkemizin ve Avrupa’nın en popüler ve konum açısından en gözde şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Öncüoğlu + ACP Yönetim Kurulu Başkanı Enis Öncüoğlu, tarihi, coğrafyası, kültürel ve politik yapısıyla da her zaman popüler kalacak bir metropol olacağını dile getirdi.

Öncüoğlu, “İstanbul’un geçmişten günümüze dönüşümüne tarihsel açıdan değinecek olursak; 83-92 yılları arasındaki periyot yeniden yapılanma, 92-2001 yılları arası geçiş dönemi, 2001 yıllı ve sonrasında ise yeni jerasyon dönemi olarak adlandırmak mümkün olabilir. 2001 yılı ve sonrasında İstanbul’da yaşam Taksim, İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi gibi önemli turistik ve ticaret merkezi haline gelmiş semtlerimizin yılları olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Yeni jenerasyon döneminin, özellikle son 4-5 sene içinde ise daha da önemli hale gelip, daha çok proje ve yaşam merkezlerinin hızlı bir şekilde hayatımıza yayıldığını anlatan Öncüoğlu, özellikle bazı AVM’lerin bu dönemde çok popüler hale geldiğini, örneğin Kanyon’un, ilk AVM’lerden biri olması ve organizasyon yapısıyla ilgi odağı olmayı başardığını vurguladı.

“Bunların yanı sıra, şehir hayatını kontrol eden en önemli faktör, ticari hayattır” diyen Öncüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ticari hayattan kastım, önemli merkezlerin şehri vazgeçilmez kılması. Örneğin Venedik’teki San Marco Meydanı, Rusya’daki Kızıl Meydan… Hava şartları ne olursa olsun, insanlar buraya her koşulda gelir, burası her daim kalabalıktır. Tüm bunlara baktığımızda, şehir hayatının nabzını ticari hayatın tuttuğunu söyleyebiliriz.”

İş, eğlence ve alışverişin bir arada oluşu AVM’yi cazip kılıyor
SAF Gayrimenkul Genel Müdürü Zeynep Akdilli Oral, AVM’ler ve yaşamın bir arada olmasının, kentsel dönüşümlerde her zaman başarılı olduğunu kaydederek, buna ilk örnek olarak Akmerkez’i verdi. Akmerkez’de iş, eğlence ve alışverişin bir arada oluşu, açıldığı yıllardan (1993) bu yana her zaman bir cazibe merkezi olmasını sağladığını anlatan Akdilli Oral, “Başka bir örnek olarak Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ni vermek mümkün. Bu projede de home office, eğlence ve konut olarak hepsini bir arada görmek mümkün ve bugün yadsınamaz bir başarısı olduğunu da göz ardı edemeyiz. Son projemiz olan Akasya, yine bu projelerimize örnek olan 2013’te tamamlayacağımız bir projemiz. Akasya, çok yönlü bir yaşam merkezi olarak, özellikle yeni jenerasyonun ilgi odağı haline gelecek alanlar yaratarak şehir dönüşümü kapsamında, insanlara bu rahatlığı sağlayacak bir proje” dedi.

En önemli klişe, lokasyon
2015’te tamamlanacak olan Metropol’ün alışveriş ve yaşam merkezi olmasının yanı sıra önemli bir finans merkezi de olacağını aktaran Varyap Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cengiz Aydın, bu amaçla tasarlanan projenin, lokasyon olarak da yeni jenerasyonun en gözde yerlerinden olan Ataşehir’de hayat bulacağını sözlerine ekledi. Aydın, şunları söyledi: “Ataşehir bugün önemli noktalara yani Kadıköy, Bağdat Caddesi, Bakırköy gibi yerlere ulaşım kolaylığıyla da gözde semtler arasına girmeyi başardı. Bu sebeple Ataşehir gelir düzeyi de yükselerek, hareketli bir bölge özelliği kazandı. Bu tip projelerde en önemli klişe lokasyondur ve biz de Metropol Alışveriş ve Yaşam Merkezi projemizle burada hayat bulacağız.”

Süvari sunum yapacak
Bunların yanı sıra MAPIC 2012’de bugün, Speed Matching oturumlarında uluslararası yatırımcıları etkilemek için Süvari grubu bir sunum gerçekleştirecek. AYD, AMPD ve BMD’nin sponsorluğunda da “Türkiye’de Perakende Gayrimenkulleri” konulu bir oturum düzenlenecek. Deloitte firmasından Antoine de Riedmatten moderatörlüğünde düzenlenecek olan bu oturuma Metro Properties Genel Müdürü Eyüphan Boyvadaoğlu veTurkven Private Equity CEO’su  Seymur Tari konuk olarak katılacak. 


Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz...

MAPIC 2012’nin 1’inci gününe dair haberimize şuradan ulaşabilirsiniz: www.perakende.org/hizmet/sektorun-kalbi-mapicle-cannesda-atiyor-1342789995h.html

MAPIC 2012’ye ait foto galeriye şuradan ulaşabilirsiniz: www.perakende.org/foto-galeri/mapic-2012-cannes-26/Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri