“Türkiye’de büyümeyi sürdüreceğiz“

03 Nisan 2013 Çarşamba

Türkiye’deki yatırımları değerlendiren Metro Properties CEO’su Jean Christophe Bretxa, son 20 yıldan günümüze kadar yaklaşık 2 milyar euro değerinde yatırım yaptıklarını ve burada büyümeyi sürdüreceklerini söyledi. Bretxa, “Bir ülkede 300 alışveriş merkezi bulununca, rekabet konusu tabii ki önemli hale geliyor. Bence daha da önemlisi müşteriye hitap etmektir“ dedi

turkiyede-buyumeyi-surdurecegiz

Metro Properties CEO‘su Jean Christophe Bretxa, ilk Metro mağazasının İstanbul'da 1990 yılında açıldığını belirterek “Şirketimizin şu an itibarıyla 67 mağazası var. Metro Group‘un operasyonu olan 29 ülke arasında Türkiye’nin Çin ve Rusya ile birlikte en üst sırada yer aldığını söyleyebilirim. Bu bölgelerdeki büyüme ve gelişmemize, bağımsız mağazalar açmaya, AVM‘lerde mikro mağazalar açmaya ve doğrudan alışveriş merkezine yatırım yapma ve işletmesini üstlenmeye odaklanarak devam etmeyi istiyoruz“ dedi.

“Bugünün ihtiyaçları çok farklı”
“İlişkilerimizi geliştirmeye bugün başlıyor olsaydık, muhtemelen birşeyleri farklı yapardık. Çünkü ortam tamamen değişti. 22 yıl geriye gidecek olursak, o günlerde pazar ve iş ortamı tamamen farklıydı. Bana göre, bugünün ihtiyaçları farklı“ şeklinde konuşan Jean Christophe Bretxa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir ülkede 300 alışveriş merkezi bulununca, rekabet konusu tabii ki önemli hale geliyor. Ama en önemlisi müşteriye hitap etmektir. Değişim gelecekte daha da hızlı olacak. ‘Acaba 2020'nin ihtiyaçlarına hitap ediyor muyum?’ sorusunu yanıtlamalıyız“ dedi. 

Mevcut yapıların yeniden imarı AVM yatırımları için bir seçenek
“Şehirlerdeki eski yapıları mı geliştirmek, yoksa yeni yatırımlara mı yönelmek?” sorusunu yanıtlayan CEO, mevcut yapıların yeniden imarının da AVM’ler için bir seçenek olduğunu belirterek, “20 yıl önce şehirden oldukça uzak olan alanlar bugün şehrin bir parçası oldu. Bu durum özellikle çok hızlı büyüyen İstanbul için geçerli. Söz konusu alanların yeniden geliştirilmesi için önemli bir fırsat. Yeniden imar çalışmalarından söz ederken alışveriş merkezlerinden bahsediyoruz. Ancak çok işlevli imar seçeneğini de unutmamalıyız. Çok işlevli imar; perakende, toptan satış ve aynı zamanda ofis ve konutları bir araya getirebileceğimiz anlamına geliyor. Ve ben burada büyük bir fırsat yattığını düşünüyorum“ dedi.

İstanbul ve İzmir gibi büyük ve önemli şehirlerde hala fırsat var
İstanbul, İzmir gibi büyük ve önemli şehirlerde hala fırsatlar bulunduğunu vurgulayan Bretxa, “İlçelerde de çeşitli fırsatlar mevcut. Ancak üçüncü yol kesinlikle mevcut yapıların yeniden imarıdır. Son 20 yıldan günümüze yaklaşık 2 milyar euro değerinde yatırım yaptık. Bundan sonraki adım olarak önce fırsatları yaratabilir sonrasında da hem Türk hem yabancı ortaklarla bir araya gelebiliriz“ şeklinde konuştu.

Başarılı olmak için mükemmel bir yönetim, iyi bir ekip
“AVM yönetimimize ilişkin tek bir şey söylemek isterim: Mükemmel uygulama. Mükemmel bir uygulamaya sahip olmak kritik öneme sahiptir. Bugün bunun için gerekli üstün becerilere sahibiz“ diyen Bretxa, “Aynı zamanda yeterli sayıda insana sahip olmak da çok önemli bir faktördür. Genel Müdürümüz Eyuphan Boyvadaoğlu önderliğinde işleyen büyük bir ekibe sahibiz. Bunun bugün ve gelecekte başarılı olmak adına çok büyük önem teşkil ettiğini düşünüyorum” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri