GDO’da teklif uçtu ama kavga bitmedi

28 Ağustos 2012 Salı

Tüm Gıda İthalatçıları Derneği (TÜGİDER), Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Ünak Gıda’nın gıda amaçlı GDO izin taleplerini geri çekmelerinin ardından başlayan GDO’lu ürün tartışması devam ediyor

gdoda-teklif-uctu-ama-kavga-bitmedi

GDO’lu ürünlerin tarım için gerekli olduğu iddialarına yanıt veren GDO’ya Hayır Platformu, “Türkiye’nin GDO’suz tohumla ürettiği mısır ve soya verimi, dünya ortalamasının üzerinde; bu ürünleri yüzde 90 oranında GDO’lu tohumla yetiştiren ülkelerin hemen hepsinin oldukça üzerinde” açıklaması yaptı.

Sadece ‘yem’e izin
Ziraat, çevre, gıda mühendisleri, Türk Tabipleri Birliği, Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) gibi bileşenleri olan platformdan yapılan açıklamada, Biyogüvenlik Yasası’nın 2010’da yürürlüğe girdiği anımsatılarak, “Mevzuat çerçevesinde bugüne dek GDO’lu 19 adet soya ve mısır çeşidine sadece yem amaçlı izin verilmiştir. Doğrudan insan gıdası olarak izin verilmiş GDO’lu ürün yoktur. Ülkemizde yetiştirilen soya, mısır, sebze ve meyve GDO’suzdur” denildi.

GDO’nun açlığa çare olamayacağı ifade edilen açıklamada, Türkiye’nin GDO’suz tohumla ürettiği mısır ve soya veriminin, dünya ortalamasının oldukça üzerinde olduğu vurgulandı.

Kaynak: Mithat Yurdakul / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri