Gelecek 10 yıl Türk markalarının olacak

12 Mart 2015 Perşembe

Marka ekonomisi ve Türkiye’nin markalı ekonomiye dönüşümü stratejisinin vazgeçilmez olduğunu belirten Sami Kariyo, “Gelecek 10 yılda Türkiye olarak Türk markalarının büyük yürüyüşüne tanıklık edeceğiz.” dedi

gelecek-10-yil-turk-markalarinin-olacak


Türkiye’nin önemli markalarını çatısı altında toplayan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), 33 kişiye çıkarılan yeni yönetim kuruluyla çok daha büyük ve güçlü etkinliklere imza atmaya hazırlanıyor. 33 markayla güçlenen yeni yönetim kurulu ile basın toplantısı düzenleyen BMD Başkanı Sami Kariyo, her yıl Türkiye ortalamasının birkaç kat üzerinde büyüyen organize perakendenin yeni rotasının çizdiklerini belirterek, Türkiye’nin gelecek 10 yılda “büyük marka yürüyüşüne” tanıklık edeceğini söyledi.

Sami Kariyo, BMD üyesi markaların hikayelerinin Türkiye’nin ekonomik gelişiminin de hikayesi olduğunu vurgulayarak, marka ekonomisi ve Türkiye’nin markalı ekonomiye dönüşümü stratejisinin kendileri açısından vazgeçilmez olduğunu ifade etti. Türkiye’nin ekonomik olarak daha da güçlenmesinin ana koşulunun markalı üretim ve markalı ihracat olduğuna vurgu yapan Kariyo konuşmasında şu noktalara değindi:
“Türk Malı’ndan Türk Markası sürecine giden yolda hızla hareket etmek zorundayız.  Bu nedenle marka ekonomisi ve Türkiye’nin markalı ekonomiye dönüşümü stratejisi bizim açımızdan vazgeçilmezdir. Türkiye’nin ekonomik olarak daha da güçlenmesinin ana koşulunun markalı üretim ve markalı ihracat olduğuna inanıyoruz. Hala bir üretim ülkesi olarak bilinen Türkiye’nin katma değeri yüksek üretime yönelmesinin, üretime değer katarak marka ve markalı ürün ihraç etmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Marka ekonomisinin gereklerinden biri olarak, İstanbul’un modanın ve markaların merkezi olması, aynı zamanda da bir alışveriş destinasyonuna dönüşmesi sürecinde İstanbul Shopping Fest etkinliğine büyük önem veriyoruz.”

Devlete rapor iletilecek
Sami Kariyo, BMD İnsan Kaynakları Buluşmalarının devam edeceğini belirterek, sektörün 2023’teki istihdam ihtiyacını belirlemek üzere hazırlattıkları “Perakende Sektörü Eğitim İhtiyacı Analizi Raporu”nun bulgularını, ilgili devlet kurumlarına ileteceklerini söyledi.

Kur baskısı ciddi sıkıntı yaratıyor
BMD Başkanı Sami Kariyo, öncelikli gündem maddelerinden bir diğerinin ise sık sık karşılaştıkları kur baskısı olduğunu belirterek “Bu husus, markaların önündeki en büyük tehditler arasında yer alıyor” dedi. Kariyo,  kurların ciddi bir maliyet baskısı yarattığını, karlılığı sürdürebilir kılmakta zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Sami Kariyo, markaların büyümelerinin ve rekabette güçlü biçimde yer almalarının önkoşullarından birinin maliyetlerini kesin ve gerçekçi biçimde hesaplayarak, daha büyük yatırımlara, daha yüksek istihdama ve tüketiciye daha avantajlı fiyatlar sunmaya olanak yaratacak bir yapıya kavuşmaları olduğunu aktardı.

AVM'lerle iş ortaklığımızı kuvvetlendirerek müşteri odaklı büyüyeceğiz
AVM’lerle İlişkiler Çalışma Grubu’nda, is fırsatlarını AVM’lerle diyalog yoluyla ve karşılıklı anlayış çerçevesinde yöneteceklerinin altını çizen Kariyo, “Bu zor dönemde önemli olan herkesin kazanmasını kolaylaştıracak önlemleri alabilmektir. Her şeyden önce derdimiz tüketicinin kazanması, ardından paydaşlarımızın kazanması ve sonunda sektörümüzün kazanması. Bunu 3 kere kazanmak, 3 misli kazanmak olarak adlandırıyoruz. Bir yandan su an içinden geçtiğimiz dalgalı dönemi atlatmak üzere, sektörümüzdeki uzlaşmacı ve paylaşımcı kültürü öne çıkararak, yaşanan sıkıntılara ortak çözüm bulma konusunda alışveriş merkezleriyle işbirliği yaparken, diğer yandan da markalarımıza bu alanda destek sağlamak üzere kira/ciro endeksi çalışmasını kullanacağız. Amacımız, markalarımıza, bütçelerinin önemli bir kalemini oluşturan kira konusunda güncel veri sağlamak ve geleceğe yönelik yatırım planlamalarını daha sağlam temellere oturtabilmelerini kolaylaştırmak.” diyerek sözlerini noktaladı.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri