Gelişim göstermenin yolları 3

28 Şubat 2014 Cuma

Twitter ve Facebook jenerasyonu kendilerine verilen bilgileri bir ekran üzerinden almaya alışmış ve bu jenerasyonun beyin yapısı, ebeveynlerinin beyni gibi basılı mesajları algılamıyor. Öyleyse bunun olmazsa olmaz bir teknoloji olduğunda hemfikirsek, nasıl yapıldığına bir göz atalım. Digital signage sektöründe ortaya çıkan binlerce “uzman” arasından, bir önceki sayıda açıkladığım başarıyı size sağlayacak çözüm ve sistemi bulmanız güç olabilir

Türkiye'de digital signage teknolojisi nispeten yeni bir konsept olduğu için çoğu şirket digital signage teknolojisinin şirketleri için nasıl başarılı sonuç vereceğini bilmiyor. Bir kaç tane ev kullanımına uygun ekran ve USB çubuğu kullanarak pek çok kullanım girişimine şahit oldum. Tamam digital signage kullanıyorsunuz, fakat bu tarz bir çözümle başarıya ulaşmanız mümkün değil.

Daha önce Burger King'den bahsetmiştim, eminim ki İngiltere'de gösterdikleri başarıyı yakalayamamışlardır. Bu yalnızca gözlemlerime dayanan kişisel bir iddia fakat alelacele ve “düşük maliyetli” bir proje tercih edildiği çok açık, buradaki düşük maliyetle kastettiğim düşük yatırım maliyeti. İngiltere'deki son teknoloji ürünü ekranda görüntülenen kristal netliğinde HD kalitesindeki hamburger ile Türkiye'deki eski teknoloji ekranda görüntülenen, düşük çözünürlüklü, neredeyse “Lego” görünümlü hamburgeri kıyasladığımda, her zaman İngiltere'deki hamburgeri seçerim.

Aynı örneği benzer bir kıyaslama için de kullanmama izin verin. İstanbul'daki Günaydın restoranlarında, başarıya ulaşabilmek adına tüm bu çalışmalar olması gerektiği gibi yapıldı. Restoran, yemek bölümündeki tüm restoranlar arasında adeta parıldıyor. Müşteri olarak gerçekten dikkatinizi çekmeyi başarıyor ve yemekler gerçekten enfes gözüküyor. Bu sistemle başarılı olacaklarına eminim.

Digital signage teknolojisinin şirketiniz adına başarılı sonuç vermesi için yedi kilit nokta mevcuttur:

- Donanım; doğru ekranları ve ortam işlemcilerini kullanmalısınız. Bir senede yanıp bozulmalarını engellemek için, ekran olarak endüstriyel sınıf panelleri tercih etmelisiniz. Bu 7/24 kullanıma uygun olmaları anlamına gelir. Bazı ekranlar endüstriyel sınıf olarak tanıtılmalarına rağmen, garanti şartlarına bakıldığında 7/12 kullanıma uygun olarak sınıflandırıldıkları görülür. Türkiye'de tercih ettiğim markalar genel kalite ve servis imkanlarını göz önüne aldığımda Samsung veya NEC'dir. Her koşulda, yüksek servis oranları nedeniyle içerik kaynağı olarak PC'leri tercih etmekten kaçının. En basit soru: Bana bir PC ile hiç sorun yaşamamış birisini gösterebilir misiniz? Ortam işlemcileri digital signage için özel olarak yapılmıştır ve Iadea gibi markaların yüzde 0,2'lik bir servis oranı vardır. Ekran yapılandırmasından dolayı PC kullanmanız gerekiyorsa, her zaman endüstriyel sınıf PC'leri kullanın.

- Yazılım; CMS (içerik yönetimi sistemi) digital signage işlemlerinin omurgasını oluşturur. Bu alanda pek çok tedarikçi mevcuttur. Türkiye'de dikkate almanız temel bir konu vardır. Yükleme ve indirme hızları çok düşük olduğundan, Pek çok CMS ile çalışılması son derece güçtür. İçeriği/oynatım listesini yerel olarak hazırlayan ve çalışan bir CMS'ye ihtiyacınız vardır. Bu tamamlandığında, yükleyebilirsiniz. En önemlisi Türkiye'de internet üzerinden iletim seçeneği mevcut değildir. İçeriğin bir sunucu tarafından dağıtılması ve Ortam İşlemcisi üzerinde yerel olarak saklanması gerekmektedir.

- Bağlanabilirlik; ortam işlemcisi ile nasıl iletişim kurarsınız? Wi-Fi, Ethernet, 3G veya internet üzerinden mi? Bir altyapı değişikliğine ihtiyacınız var mı?

- İçerik; müşterilere nasıl bir mesaj vereceksiniz? Reklam, şirket mesajı veya promosyonlar. İçeriği kim hazırlayacak? Şirket bünyesinde kaynağınız var mı yoksa dış kaynaklardan mı temin edeceksiniz?

- Operasyonlar; Sistemi kim işletecek? Günlük operasyonlarda hangi departmanın kullanımında olacak? IT, pazarlama, operasyon veya dışarı mı yaptırmalısınız?

- Tasarım; ekranlar, mağazanızda hangi noktalara yerleştirilmeli, amaçları ne? Nasıl görünmeliler, daha iyi görünmeleri için duvar içine mi gömülmeliler, etrafları kapatılmalı mı? Onları nasıl kurumsal tasarımınıza uygun hale getirebilirsiniz?

- İş; nihayetinde en önemli nokta budur. Başarıyı nasıl kazanacaksınız? Her zaman için, ilk olarak müşterilere, digital signage teknolojisini kullanma amaçlarını belirlemelerini tavsiye ederim. “Niçin yatırım yapıyoruz?”, “Ne elde etmek istiyoruz” ve digital signage sağlayıcısı ile iyi bir işbirliği yapın. Sonrasında size iyi hizmet sunamayacak şirketleri tercih etmeyin. Değişiklikler her zaman olacaktır. Mağazalar, altyapı, tasarım, yazılım veya diğer konularda iyi ve yakın bir işbirliği uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

Yukarıdaki 7 noktaya göre ihtiyaçlarınızı analiz ettiğinizde, digital signage teknolojisine sahip olmak için daha net bir girişimde bulunabilirsiniz. Kendiniz için en iyi çözümü bulmak için araştırma yapmalısınız, tedarikçilerin referanslarına ulaşın, memnun olup olmadıklarını araştırın. Sistem arayışı esnasında, çok fazla miktarda sistem seçeneğinin mevcut olduğunu unutmayın ve yüksek yatırım maliyetlerinin her zaman sistem kalitesiyle doğru orantılı olmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu hızla gelişen bir sektör ve aracılar üzerinden çalışmak her zaman en iyi çözüm olmayabilir. Mümkünse, doğrudan tedarikçi ile çalışıp düzgün ilişkiler kurmanız, zaman geçtikçe sisteminizi güncelleyip değiştirebilmenize imkan sağlar.
Bir sonraki makalemde, şirket karınızı güvenceye almak için diğer araçları nasıl kullanmanız gerektiği konusuna değineceğiz. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri