Gıda ağırlığı sepette düşerse enflasyonun hali ne olacak?

18 Ekim 2016 Salı

Enflasyon sepetini hali hazırda yüzde 23,68 oranında etkileyen gıda fiyatları artınca, enflasyon sepetindeki gıda ağırlığının azaltılması gündeme geldi. Önümüzdeki dönemde gıdanın enflasyon sepetindeki ağırlığının yüzde 20'ye düşürülebileceği açıklandı. Peki, sepetteki gıda ağırlığının düşürülmesi enflasyonu nasıl etkileyecek? Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör analiz etti

gida-agirligi-sepette-duserse-enflasyonun-hali-ne-olacak

Enflasyon oranının yıl içinde yüzde 9 seviyelerine yükselmesinde gıda fiyatlarında yaşanan oynaklık etkili olmuştu. Gıda fiyatlarının enflasyon sepeti içindeki ağrılının yüksek olması ve bu ana kalemde yaşanan oynaklık fiyat istikrarının sağlanmasında belirleyici oluyor. Mevsimler içinde yaşanan kuraklık ve donların yanı sıra yapısal sorunlar da yükselişte etkili oldu. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren yükselen arz, gıda fiyatlarının düşmesine yardımcı olsa da önümüzdeki dönemler için yeni önlemler gündeme geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin gıda fiyatlarının enflasyon sepetindeki ağırlığının yüzde 20 seviyelerine düşürülebileceğine yönelik açıklamaları enflasyon oranını ve enflasyon beklentilerini etkileyecektir. Gıda ve alkolsüz içecekler kaleminin enflasyon sepetindeki ağırlığı yüzde 23,68 oranında yer alıyor.


Enflasyona olan etki yaklaşık yüzde 0,16 azaltılacak
Eylül ayında gıda fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 4,16 seviyesinde yer alırken toplam değişime etkisi yüzde 0,99 olmuştu. Gıda fiyatlarının sepetteki ağırlığı yüzde 20 seviyesine düşürüldüğünü varsaydığımızda Eylül ayındaki gıda fiyatlarının toplam değişime etkisi yüzde 0,83 seviyesine gerileyecekti. Enflasyon oranı ise yüzde 7,28 seviyesinden yüzde 7,12’ye gerileme yaşayacaktı. Gıda fiyatlarının oranının yüzde 20 seviyesine düşürülmesi halinde gıda fiyatlarının etkisi yaklaşık yüzde 0,16 azalış gösterecek. 2016 Ocak – Eylül ayları arasında gıda fiyatlarında ortalama yüzde 6,17 yükseliş yaşandı. Hükümet tarafından alınan önlemlerin etkisiyle başta kırmızı et fiyatlarında yaşanan gerilemenin sürmesi halinde gıda fiyatlarının ortalama artış hızı yüzde 5,5 seviyesine gerileyebilir. Bu bağlamda manşet enflasyonun yıl sonuna doğru diğer kalemlerde önemli oynaklık yaşanmaması halinde yüzde 7- yüzde 6,90 aralığına gerilediğini görebiliriz.


Dünyada durum ne?
Türkiye’ye benzer diğer gelişmekte olan ülkelerin gıda ve alkolsüz içecekler kaleminin enflasyon sepetindeki ağırlığı farklı oranlarda yer alıyor. Her ülkenin demografik şartları ve gıda üretim potansiyelinin değişiklik gösterdiğini göz ardı etmekte fayda olabilir. Bu bağlamda Hindistan’ın enflasyon sepetinde Gıda’nın ağırlığı yüzde 45,5, Çin’in yüzde 31,8, Rusya’nın yüzde 30 seviyesinde yer alıyor. Türkiye ekonomisine benzer özellik gösteren Güney Afrika’nın gıda fiyatlarının sepetteki ağırlığı yüzde 15,2 Endonezya’nın 19,5, Güney Kore’nin ise yüzde 13,6 oranında yer buluyor.


****Sermaye Piyasası Kurulunun "Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere
İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ"i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri