Hayat Kimya Kategori Pazarlama Müdürü Melek Soklangıç Dinçer

25 Nisan 2012 Çarşamba

90lı yılların sonunda girdiği çocuk bezi ve hijyenik ped sektöründe dengeleri değiştiren ve pazara yeni bir yön veren Hayat Kimya, Molped ve Molfix markaları ile dünyada ilk üçte yer alma hedefiyle hızla ilerliyor. Bu hedef doğrultusunda 70ten fazla ülkede tüketici ile buluşan markalar, Cezayir, Ukrayna ve Moldova gibi ülkelerde de pazar lideri konumunda. Hayat Kimya Kategori Pazarlama Müdürü Melek Soklangıç Dinçer ile global marka stratejilerini ve yeni yatırım çalışmalarını konuştuk

hayat-kimya-kategori-pazarlama-muduru-melek-soklangic-dincer

 

Hayat Kimya, çocuk bezi ve hijyenik ped sektörüne 1998 yılında girdi. Molfix ve Molped markaları pazara çıkarken, karşılarında yüzde 60-70’lik pazar payıyla dev bir jenerik marka duruyordu. Şu anki durum, pazar payları nedir? Sektördeki konumunuz hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Molfix ile 1998, Molped ile 1999 yılında pazara girişimiz ile birlikte hijyenik ped ve bebek bezi pazarında tabii ki dengeler değişti ve pazar yeni bir yön aldı. 14 yıllık bir sürede Pazar payları yüzde 20’lere ulaşan Molfix ile yüzde 25’lere ulaşan Molped markaları ile sektörde ikinci marka olarak devam ediyoruz. Amacımız, Hayat Kimya olarak Türkiye’de başarı ile yürütülen Molped ve Molfix marka yaratma süreçlerini genişleterek dünya pazarlarında yer almalarını sağlamak. Bu amaç çerçevesinde 70’ten fazla ülkede tüketici ile buluşan markalarımızın, sektöründe bilinen ilk 3 marka arasında yer almasını hedefliyoruz.

Üretim tesislerinizden bahseder misiniz? Birçok ülkede üretim ve dağıtım tesisleriniz var, değil mi? 
Bebek bezi ve hijyenik ped üretimi olarak ilk yurt dışı üretim tesisimiz 2006 yılında Cezayir’de faaliyete başladı. Ardından 2011 yılında üretime başladığımız İran geliyor. Ancak diğer kategorilerimizin de Bulgaristan ile Ukrayna’da üretimleri bulunuyor.

Molfix Cezayir’de lider

Yurt dışındaki pazar paylarınız ne durumda? Moldova ve Ukrayna’da oldukça güçlüsünüz bildiğim kadarıyla… 
Şu anda en güçlü olduğumuz pazar Cezayir. Molfix markası ile Cezayir’de lider konumdayız. Marka yatırımına çok önem veriyoruz. Molfix’in kampanyası Cezayir, Kuzey Afrika ve tüm Arapça konuşulan ülkelerde en çok izlenen uydu kanallarında devam ediyor. İran pazarında da çok kısa sürede Molfix markası bilinen ve talep edilen bir konuma ulaştı. Hedefimiz liderlik. Ukrayna’da özellikle Molped markası ile uzun yıllardır bilinen ilk 3 marka arasındayız ve marka yatırımlarımıza devam ediyoruz. Moldova’da yine aynı şekilde özellikle Molped olarak güçlü olduğumuz bir ülke. Bunların dışında Azerbaycan, Gürcistan, Bosna Hersek, Bulgaristan’da da marka yatırımlarımız bulunuyor.

 

Bu pazarlarda farklı tüketici gruplarına aynı stratejiler ile mi gidiyorsunuz? 
Her ülkede özellikle hedef kitlemizin detaylı olarak kullanım alışkanlıklarını, beklentilerini, hayata bakışlarını ve hayat tarzlarını anlamak için detaylı araştırmalar yapıyoruz. Pazarlama stratejilerimizde global marka stratejilerine paralel lokal gereksinimleri de göz önünde bulundurarak ‘glokalizasyon’a gidiyoruz. Ukrayna’daki ile Türkiye’deki Molped reklam kampanyamız farklı. Tüketicilere aynı ürün için farklı mesaj içerikleri ile sesleniyoruz. Ayrıca farklı diller konuşan, farklı kültürleri yansıtan geniş bir pazarlama kadromuz var. Merkezde bulunan Brand Management ekipleri dışında iştirak ülkelerinde de lokal pazarlama departmanlarımız bulunuyor. Böylece tüketiciyi çok daha iyi tanıyarak pazarlarda konumlanabiliyoruz.    

Bir sonraki rota Mısır

Hijyenik ped ve çocuk bezi kategorisi için hâlihazırda planlanan başka yatırımlar var mı? 
Şu anda şirketimiz Mısır’da bir yatırım kararı aldı. Çalışmalara hızla başladık. Cezayir ve İran lansmanlarından sonra tecrübeli ekibimiz ile Mısır’da da başarılı olacağımıza inanıyoruz.

 

Molped, tüketiciye son olarak geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan reklam filminde “Molped’iniz olsun, ıssız adada bile yaşarsınız” konseptiyle seslenmişti… Tüketicinize neler vaat ediyorsunuz?  
Filmde mesaj çok net, ıssız bir adada tek başına kalan, başarılı, cesur, kendine güvenli “Delikanlı Molped” kızımız her şartta yaşar, her zorluğun altından kalkar, yeter ki özel günlerinde onu koruyan Molped yanında olsun. Kısacası “En kuru ped molped”. Daha fazla söze gerek yok. Bu film konuşmaya, ürünü anlatmaya, demo sahnelerine detaylara ihtiyacı olmadan ürünü en temel vaadi ile her kültürden, her dilden kadına anlatabilen bir film. Hijyenik ped kategorisinde reklam filmleri genel olarak tüketiciler tarafından çok beğenilmez ve rahatsız edici bulunur. Molped olarak bu kategoride izlenme ve beğenme oranı bu derece yüksek bir reklam kampanyası ile yer almaktan çok mutluyuz. Ticari pazarlama departmanımız film konseptiyle uyumlu POP malzemeleri ve stantlar ile bu kampanyanın marketlerde de yer almasını sağladı.  Böylece tüketicilerimiz raf önünde de ıssız ada konseptimizden doneler buldular.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri