İndirim stratejileri kısır döngüye giriyor

06 Aralık 2013 Cuma

Dünya ekonomisi doğuya doğru kayarken uluslararası şirketler için Türkiye’de önemli bir üs haline geliyor

indirim-stratejileri-kisir-donguye-giriyor

100’ün üzerinde ülkede faaliyette bulunan İngiliz ayakkabı markası Clarks Türkiye de yatırım yaparak büyüme kararı aldı. Yıllık 3 milyar dolarlık cirosu bulunan marka ürettiği 58 milyon ayakkabının 12 milyonunu çocuk ayakkabısı olarak üretiyor. Sektörle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Clarks Türkiye Genel Müdürü Ali Doğaner perakende sektörünün son yıllarda indirim stratejileri ile kısır döngüye girdiğini söylüyor. 2000’li yılların başlarında fiyatlandırma yapmanın daha kolay olduğunu ama 2004’te enflasyonun düşüşü ile birlikte bunun daha zor olduğunu vurgulayan Doğaner, firmaların sezon başında fiyat bindirimi yapıp kısa bir süre sonra birden düşürmesinin ise müşterilerde güven kaybına sebep olduğunu belirtiyor. Doğaner, “Tüketici perakendeciye karşı güvenini kaybetti. Clarks yüzde 50 indirimlere giden bir firma değil. Fiyatta saygınlığı koruyor.” diyor. Mevsim değişikliklerinin sektörü son yıllarda olumsuz etkilediğini söyleyen Doğaner, özellikle ekim-kasım aylarında doların yükselmesinin sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

Agresif büyüme ile ilerleyen marka Asya, Ortadoğu ve Rusya pazarına da göz dikmiş durumda. İki yıl içinde Türkiye’de 4 tane olan mağaza sayısını 25’e çıkarmak istediklerini söyleyen Ali Doğaner, 5 yılda yüzde 500 büyümeyi hedeflediklerini belirtiyor. Doğaner bunun 35 milyon lirayı geçen ciroya tekabül ettiğini  ifade ediyor. Clarks mağazalarını ilk etapta İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da açmayı hedefliyor. Türkiye’de şu anda 90 satış noktasında bulunan marka yakında Boyner ve YKM ile çalışmaya başlayacak. Çin, Hindistan ve Türkiye’nin Clarks için önemli pazarlar olduğunu söyleyen Doğaner markanın uzun soluklu olmak için Türkiye pazarına geldiğinin, bu yüzden de gerekli yatırımları yapacağının altını çiziyor.

Kaynak: Zaman / Rahime SezginGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri