“Perakende noktalarının cirolarını artırıyoruz”

10 Temmuz 2013 Çarşamba

Perakende sektörüne yönelik züccaciye ve ev gereçleri ürünleri sunan Armoni Pazarlama bünyesinde Argem ve Ecomy adı altında 2 farklı marka bulunuyor. Sektörün büyümeye başlamasıyla karlılığın düştüğünü belirten Armoni Pazarlama Genel Müdürü Salih Karataş, perakende zincirlerinin cirolarını artırdıklarını söylüyor

perakende-noktalarinin-cirolarini-artiriyoruz

Uğur TATLI

Öncelikle Armoni Pazarlama’yı tanıyabilir miyiz?
Armoni Pazarlama, hızlı tüketim sektörüne ürün sunma amacıyla 2003 yılında kuruldu. Zücaciye ve ev gereçleri ürünlerinin satış noktalarına tek elden verilmesi anlayışıyla hizmet vermeye başlayan Armoni, kısa süre içerisinde bölgelerinde ki en güçlü perakende noktalarının çoğunda yer aldı. Şu an itibariyle Argem ve Ecomy markalarıyla perakende zincirlerinde proje satışları ve satış alan yönetimi kavramı ile yer alıyoruz.

Ürün gamınızda hangi ürün grupları yer alıyor?
Gıda dışı ürünlerle market raflarında yer alıyoruz. 800 barkod ürünümüz var. Mutfak, ahşap, banyo, temizlik; ütü masası, askı, dekoratif mum, kozmetik gibi genel ihtiyaca yönelik ürünlerle satış noktalarında son tüketiciyle buluşuyoruz.

Argem ve Ecomy markalarının satış ve pazarlamasını yapıyorsunuz? 2 markanın nasıl bir konumlanması var?
Öncelikle Argem markasıyla satışa başladık. Argem’in isim anlamı aslında Ar-Ge’den geliyor. Yani sürekli yenilenen, tüketiciye fayda sağlayan ürünlerle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Ecomy ise Argem’e göre fiyat konumlandırma açısından daha farklı bir hedef kitleye hitap ediyor.

“Perakende zincirleri için önemli bir noktadayız”

Perakende sektörünün ürün gruplarınıza bakışını öğrenebilir miyiz?
Perakende sektörünün büyümeye başlamasıyla sektörde karlılık düştü ve rekabetin artmasıyla birlikte özellikle gıda ve deterjan gibi kimyasal ürünlerde kar oranları azaldı. Bu nedenle marketler, gıda dışı ürünlere daha fazla önem vererek ev gereçleri olarak nitelendirdiğimiz züccaciye konseptine ağırlık verdi. Aynı zamanda perakendecilerin satışlarını artırmaya yönelik stant tasarımları, mevsimsel ürün konumlandırması ve mağaza içi satış alan yönetimi gibi özel çalışmalar da yapıyoruz. Bu bağlamda perakende zincirleri açısından önemli bir noktada yer aldığımızı söyleyebiliriz.

Ürün konumlandırması ve satış alan yönetimi ile neyi kastediyorsunuz?
Öncelikle tüketici tercihlerini ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek ve bu ihtiyaçlarını kendilerinin kolay ulaşabileceği doğru alanda doğru teşhir sistemleri ile sunmak gerekiyor. Örneğin satmış olduğumuz birçok ürünü sadece rafta tüketici gelsin alsın diye bekletmiyoruz. Mağaza içi özel çalışmalar ile tüketiciye çok daha kolay ulaşacağı ihtiyaç içeriğinin hatırlatmasını yapıp (gıda reyonlarında mutfak yardımcı ürünlerinin çapraz satış sistemli konumlandırarak hem tüketicinin ihtiyacını gideren hem mağazanın satışı artırmaya yönelik çalışmalar)  hem tüketiciyi hem de çalıştığımız perakende noktasını memnun etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca tüketicinin mevsimsel olarak ihtiyaç duyacağı ürünleri projelendirerip mağaza içinde en etkin şekilde konumlandırarak satışlarını yapıyoruz. Yaz mevsimine yaklaştığımızda bugünlerde özellikle piknik ürünlerine, bahar aylarında kıştan çıkıldığı için ağırlıklı olarak temizlik ürünlerine yer veriyoruz. Yaz aylarında özellikle hanımların 5 çayları için çay saati projelerine yani kısaca tüketicilerimizin perakende noktalarımıza geldiğinde genel ihtiyaçlarına kolay bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayan satış projelerine önem veriyoruz. Bu ve buna benzer aksiyonlarla perakende noktalarının cirolarını ve doğal olarak karlılıklarını artırıyoruz.

Hangi market zincirlerinde yer alıyorsunuz?
Ulusal ve yerel perakende zincirlerinin çoğunda ürün gruplarımızdan ürünler görebilirsiniz. Carrefour, Media Markt, Çgs, Makro, Uyum Market, Kiler, Kim, Pehlivanoğlu, Genpa, Cergibozan, Oli center, Ergan, Erimpaş, Tema, Beğendik gibi bölgelerinin en güçlü yerel zincir gruplarının tamamı ve ayrıca proje sistemli satışlar ile BİM, A101, Şok, Diasa, Ucz gibi zincirlerde de yer alıyoruz.

“Konsept üretimlere önem veriyoruz”

Argem markasıyla geçen yıldan bu yana ahşap ürün grubunda üretim yaptırıyorsunuz? Ahşap konseptinden bahseder misiniz?
Firma olarak konsept üretimler yapmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda geçen yıl ahşap konseptine giriş yaparak bu konuda önemli başarılara imza attık. Daha önce yine ahşap ürünler satıyorduk ama herhangi bir konsept şekline sokmamıştık. Şu anda marketlerde ahşap konusunda tedarik sağlayan güçlü bir konumumuz var. Küçük-büyük kesme panosu, ahşap maşa, ahşap spatula, ahşap kancalı kepçe, ahşap çatal-kaşık özellikle çocuk mama kaşıkları, bal kaşıkları,  baharat kaşıkları, oklavalar, merdaneler gibi mutfak gereçlerini ürün gamımızda bulunduruyoruz.

Armoni Pazarlama teknolojik alt yapıya da önem veriyor. Konu hakkında neler söylersiniz?
Bu konuda kesinlikle mütevazi olmayacağız. Bulunduğumuz pazara katkı sağlamak gelişmelere yön vermek amacıyla teknolojik alt yapımıza ayrı bir önem veriyoruz. Sektörümüzde sipariş otomasyon sistemi, b2b, b2c alt yapısı olan tek firmayız. Ekiplerimizin tamamında tablet veya mini book bilgisayarlar bulunuyor. Bu sistem sayesinde ürün, reyon ve özellikle mağaza içi satış alanı yönetimine çok ama çok önem veriyoruz. Ayrıca mobil olmamız sayesinde anlık aksiyon alarak satış noktalarına hızlı ve zamanında ürün tedarikini gerçekleştirebiliyoruz. Teknolojik alt yapımızın avantajıyla satış sonrası hizmet anlamında da önemli bir avantaja sahibiz. Bu yapmış olduğumuz çalışmalarımızın çok daha fazla verimli olabilmesi için tedariklerini yapmış olduğumuz perakendeci firmalarımızın da desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Şuna inanıyoruz ki birlikten kuvvet doğar, üretenden satıcıya hatta evinde kullanan son tüketiciye kadar birlik beraberlik olmaz ise başarı olmaz. 

Son yıllarda internet üzerinden gerçekleştirilen alışveriş önem kazanmaya başladı. Bildiğim kadarıyla online satış kanalınız da bulunuyor. E-ticarete bakışınızı öğrenebilir miyiz?
Günümüz tüketicisi göz önüne aldığımızda internet üzerinden gerçekleştirilen satış gün geçtikçe önemini artırıyor. Armoni Pazarlama olarak e-ticaret alt yapımızı yakın bir zaman önce kurduk. Mevcut yapımızda halen müşterimiz konumdaki perakende noktalarında ki yaptığımız ektin satış projelerinin duyurularını da buradan son tüketiciye ulaştırmayı hedefliyoruz. Örneğin şu anda Makro ve Uyum Grup’ta ciddi bir çapraz ve insert çalışmamız var. Bunu e-ticaret sitemizde yayınlayıp tüketiciyi bu satış kanallarına yönlendirip isterlerse ürünlerimizi dokunarak alma kalitemizi görme imkanı sağlayıp satışı mağazalardan yapma ile ilgili çalışmalar yapıyoruz.  E-ticaret ile ilgili olarak uzun vadede bu pazar içinde en etkin olan e-ticaret platformuna sahip markalarla işbirliği yaparak ürünlerimizi bu alanlarda tüketici ile buluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2014’te online satış kanalımızın etkinliğini yurt dışı bayii sistemli artırmayı da amaçlıyoruz.

Türkiye, 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefi koydu. İhracata bakışınız nasıl?
Röportajın en önemli noktası burası diye düşünüyorum. Türk perakende tedarikçisi olarak sadece uygulamaya çalıştığımız sistemi Türkiye içerisinde değil, ilk önce yakın bölge ülkelerde daha sonra tüm dünya perakende sektöründe ülke bayilik sistemli olarak uygulamaya yönelik çalışmalarımız var. Bu sistemle çalışan birkaç dünya markası mevcut, biz de bu firmaların yaptıkları çalışmaları inceleyip çok daha iyisini uygulamak için kendimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. 3 sene önce küçük bir başlangıç yaparak Balkan ülkelerinde, Türkî Cumhuriyetlerde, Arap ve Afrika pazarında ülke bayilik sistemli çalışmalarımızı ve satışlarımızı başlattık. Bölgelere göre projeler üretip ürünlerimizi satarak ihracatımızı geliştirmeyi ve büyütmeyi hedefliyoruz. Armoni Pazarlama olarak, başladığımız işte hep en iyisini yapmayı amaç edinerek lider firma konumunda faaliyet göstermek istiyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri