Tekstilciler yönünü Güney Kore’ye çevirdi

03 Eylül 2013 Salı

Geçtiğimiz mayıs ayında Güney Kore ile imzalanan serbest ticaret anlaşması sonrası Türk işadamları bu ülkeye yönelik ihracat hamlesi başlattı

tekstilciler-yonunu-guney-koreye-cevirdi

Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) ve Güney Koreli Daegu Gyeongbuk Tekstil Sanayi Derneği (DGTIA), düzenlenen törenle iki ülke arasındaki hazır giyim ticaretini artırmayı hedefleyen mutabakat anlaşması imzaladı.

Törende konuşan Cem Negrin, Koreli firmalar ile Türk üreticilerin ilk kez İstanbul’da organize şekilde buluştuklarını belirterek, imzalanan anlaşmanın Türkiye ile Güney Kore arasındaki hazır giyim ticaretinde yeni ufuklar açacağını ifade etti. Türk hazır giyim sektörü olarak 2013’ü 17 milyar dolarlık ihracat ile kapatmayı umduklarını ifade eden Negrin, Güney Kore’nin bu rakam içinde yüzde 0,2 ile yok denecek kadar az pay aldığına dikkat çekerek, “Tekstil ve hazır giyim olarak toplam 22 milyon dolar ihracatımıza karşılık G. Kore’den 240 milyon dolarlık tekstil ürünleri ithal etmişiz. Türkiye genelinde ise 2012 yılında Güney Kore’ye 528 milyon dolarlık ihracat yaparken 5,6 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirmişiz. Bir başka ifadeyle Güney Kore, ülkemize bizim sattığımızın 10 katı ihracat gerçekleştirmiş. Bu açığı hazır giyim sektörü olarak kapatmaya talibiz” diye konuştu.

Negrin, 2012 yılında yaklaşık 6,2 milyar dolar hazır giyim ithalatı yapan Güney Kore’nin, dünyanın en büyük beşinci ihracatçısı Türkiye için ciddi bir potansiyel barındırdığını belirtti. Ayrıca Negrin, hazır giyim başta olmak üzere ticari ilişkilerde gidebileceğimiz çok uzun bir yol olduğunu ve bu imza töreniyle birlikte Güney Kore kapılarının Türk tekstilcilerine sonuna kadar açıldığını ifade etti.

DGTIA Başkanı Lee Dong Soo ise konuşmasında Türkiye’nin dünya giyim ve tekstil ticaretinin önemli bir üssü olduğuna dikkat çekerek, bundan sonraki süreçte iki ülkenin daha fazla işbirliğini hayata geçireceğini ifade etti. Bu yıl Türkiye ile Güney Kore arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın önemine dikkati çeken Lee Dong Soo, “Bu anlaşmanın imzalanmasının ardından dünya tekstil piyasasında Türkiye ile işbirliği yaparak beraber büyümeyi ve önemli oyunculardan biri olmayı hedefliyoruz. TGSD ile imzaladığımız mutabakat anlaşmasının iki ülke arasındaki iş görüşmeleri, Ar-Ge çalışmaları gibi çeşitli konular için bir lokomotif rol üstleneceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Zaman / Abdulkadir CembekliGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri