Tetra Pak global net cirosunu artırdı

04 Temmuz 2014 Cuma

Tetra Pak, cirosunu geçen yıla göre yüzde 3.5 oranında artırdı. Artış, yeni işleme ve paketleme sistemlerinin yanı sıra teknik hizmetler sayesinde gerçekleşti

tetra-pak-global-net-cirosunu-artirdi

Gıda işleme ve paketleme çözümleri alanında dünya lideri Tetra Pak, 2013 yılında 11,1 milyar euro net ciro gerçekleştirdiği açıkladı. Tüm iş alanlarında yeni işleme ve paketleme sistemleri ve teknik hizmetlerde sağlanan başarı sayesinde Tetra Pak cirosunda 2012’ye göre net yüzde 3,5’lik bir artış gösterdi.

Tetra Pak Başkan ve CEO’su Dennis Jönsson, ciroda yaşanan yüzde 3,5’lik artışı şöyle değerlendirdi: “Dünya genelinde birçok pazarda güçlü rekabet ve kırılgan ekonomilerin bileşimi nedeniyle Tetra Pak için 2013 zorlu bir yıl oldu. Ancak, tüm bunlara rağmen İşleme Çözümleri, Sermaye Donatımı ve Teknik Hizmetler başta olmak üzere tüm iş alanlarında büyümeyi başardık” dedi.

Paketleme çözümlerinden 9,6 milyar euro’luk ciro
Tetra Pak’ın 2023 yılında elde ettiği cironun 9,6 milyor euro’su Paketleme Çözümleri’nden kaynaklandı. Tetra Pak Paketleme malzemelerinin satışında bir önceki yıla göre yüzde 3’lük bir hacim artışı sağlanırken dünya üzerindeki tüm müşterilere Tetra Pak tarafından 178 milyardan fazla ambalaj sevk edildi.

Jönsson, sevk edilen paketlerin yaklaşık yüzde27’sini işlevselliğe, marka farklılaşmasına ve daha güçlü çevresel profile yönelik müşteri talebini karşılamak için tasarlanan Tetra Pak’ın gelişmiş yeni ürün portföyünün sağladığını belirtti. “Örneğin Tetra Prisma Aseptic porsiyonluk paketler 2012 yılına göre yüzde35’lik artış gösterirken 1 litrelik Tetra Brik Aseptic Edge paketler yüzde75’lik artışla 2012 yılına göre güçlü bir büyümeye işaret etti” dedi.

2013 yılında Paketleme ekipmanları alanında satış rakamlarının 2012’ye kıyasla yüzde 15 artmasının ana nedeni  yeni makine ve teçhizat yatırımları (yenilenebilir sabit yatırımlar) oldu. Çin, Orta ve Güney Amerika ile birlikte dünyanın birçok yerinde yaşanan yoğun kapasite artışı  bu dönemde 580 yeni dolum makinesinin satışını da beraberinde getirdi.

Paketleme çözümleri için sunulan teknik hizmetlerin de bir önceki yıla göre yüzde 11’lik net ciro artışına neden olduğunu kaydeden Jönsson, şunları söyledi: “Büyümenin önemli bir bölümü toplam teknik servis iş alanı içinde bulunan ve yüzde25’lik paya sahip olan servis sözleşmeleri sayesinde gerçekleşti. Bu oran 2012 yılında yüzde20 idi” dedi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri