Tüketiciler artık sağlıklı ürünlere yöneliyor

02 Haziran 2015 Salı

Türkiye’deki meyve suyu pazarının fırsatlarının değerlendirildiği Dünya Meyve Suyu Günü’nde Tetra Pak Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Seda Solmaz, “Değişimin Işığında Büyüme Fırsatlarını Yakalama” adlı sunumunda Türkiye ve Dünya meyve suyu pazarındaki sağlıklı ürünlerin büyüme potansiyelinden ve dünyadaki yenilikçi ürünlerden bahsetti

tuketiciler-artik-saglikli-urunlere-yoneliyor

Türkiye’nin küresel meyve suyu pazarındaki potansiyelinin ve sağlıklı beslenmede önemli yeri olan meyve suyunun masaya yatırıldığı Dünya Meyve Suyu Günü, geçtiğimiz gün İstanbul Marriott Otel’de düzenlenen Dünya Meyve Suyu Günü Zirvesi ile kutlandı. Sektörün önemli firmalarının bir araya geldiği etkinlikte Tetra Pak Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Seda Solmaz dünyadaki meyve suyu pazarındaki yeni trendlerin ve potansiyelin ele alındığı bir sunum yaptı.

“Değişimin Işığında Büyüme Fırsatları Yakalama” başlığında yaptığı konuşmada, obezitenin tüm dünyada artan bir hastalık olduğunu belirten Tetra Pak Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Seda Solmaz, ‘Dünya Obez Ülkeler Sıralaması’nda yer alan ilk 10 ülkenin 4’ünün Orta Doğu ve Afrika bölgesinde olduğunu, Amerika’nın yüzde 34 ile 5’inci sırada yer aldığı sıralamada Türkiye’nin yüzde 16’lık oran ile 30’uncu sırada bulunduğunu paylaştı. Solmaz konuşmasında; “Obezitenin artması ile tüketicilerde artık daha sağlıklı ürünlere yönelik bir eğilim var. Bu eğilim doğrultusunda Amerika’da tüketicilerin yüzde 45’i, İtalya’da yüzde 32’si meyve suyunu sağlıklı bulduğu için tüketiyor. Türkiye’de ise bu oran çok daha fazla, tüketicilerin yüzde 89’u meyve suyunu sağlıklı buluyor.” dedi.

Günümüzde tüketicilerin artık sağlık konusunda daha proaktif davrandığını dile getiren Solmaz, sağlık problemi oluşmadan onu önlemeye yönelik ürün tüketimine yöneldiklerini, yurtdışında değişen regülasyonların üreticiler için yeni ürünler konusunda fırsat sunduğunu paylaştı. Şeker ilavesiz ve doğal tatlandırıcılı meyve sularında artış görüldüğünü belirten Tetra Pak Orta Doğu ve Afrika Pazarlama Direktörü Seda Solmaz, “Dünya genelinde özellikle sağlıklı beslenme eğiliminde olan tüketiciler günlük alışkanlıklarını değiştirme yoluna gidiyor. Bu durumda tüketicilerin yüzde 62’si şeker tüketimini azaltırken, yüzde 57’si doğal ve taze yiyecekleri tercih ediyorlar. Türkiye’ye bakıldığında ise bu oranlar yüzde 56 – yüzde 66 arasında değişiklik gösteriyor.” dedi.

Sunumunda yurtdışı pazarlarında başarılı olmuş yenilikçi meyve suyu ürünlerine yer veren Solmaz, süt - meyve suyu, meyve suyu-çay ve sebze - meyve suyu gibi farklı kategorilerin karışımından oluşan ürünlerde artış olduğunu paylaştı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri