Unilever CHEP kullanımını yaygınlaştırıyor

25 Eylül 2013 Çarşamba

Palet tedarikçisi ve palet havuzlama sistemlerinin mucidi CHEP, gıda, ev ve kişisel bakım ürünleri tedarikçisi Unilever'in, Avrupa çapındaki palet havuzlama hizmetleri kullanımı için yaptığı sözleşmeyi karşılıklı uzatma kararı aldı

unilever-chep-kullanimini-yayginlastiriyor

CHEP’in sürdürülebilirlik çalışmaları, düşük maliyet ve düşük karbon programlarını devreye sokarken, Unilever’in işletme büyüklüğünü 2020 itibarıyla iki katına çıkarma hedefine katkıda bulunacak.

Tüketim ürünleri, taze gıda, içecek ve otomotiv gibi sektörlerde dünyanın büyük şirketlerine palet havuzlama çözümleri sunan CHEP, Unilever’le yaptığı sözleşmeyi uzatarak Unilever’in Avrupa’daki palet havuzlama hizmeti kullanımını yüzde 70 oranında artırıyor. Her iki şirketin sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen, düşük maliyet ve düşük karbon programlarını uygulamayı amaçlayan bu yenileme, aynı zamanda 2020’de Unilever’in işletme büyüklüğünü ikiye katlama hedefini yakalamasına katkıda bulunacak.

Unilever'in Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Polonya, Macaristan, İskandinavya ve Romanya'daki operasyonlarını kapsayan sözleşme, Unilever'e Avrupa'da CHEP hizmetleri kullanılan bölgeleri konsolide etme olanağı sağlıyor. Bundan böyle Unilever, bu bölgelerde kullandığı takaslı beyaz ahşap paletleri bir kenara bırakıp takaslı beyaz ahşap palet sistemine oranla çevre üzerinde daha az etki bırakan CHEP yönetimindeki doğa dostu mavi paletleri kullanacak.

Unilever’le uzun yıllara dayanan stratejik bir ilişki geliştirdiklerini belirten CHEP Avrupa Palet operasyonları Başkanı James McCarthy, sözleşmeyle ilgili olarak, “Yeni anlaşmamız, düşük maliyet ve düşük karbon programlarını uygulamamızı sağlarken, aynı zamandaUnilever ile uzun süredir başarıyla yürüttüğümüz mevcut ticaretimizi de geliştirmeye yardımcı olacak. Bu anlaşmayla, iki global firmanın karşılıklı etkileşim içinde işbirliği yapmasına verilebilecek en önemli örneklerden birini ortaya çıkardığımız için mutluyuz” diye konuştu.

190'dan fazla ülkede satış yapan, müşteri portföyünde Knorr, Persil, Omo, Dove, Sunsilk, Hellmann’s, Lipton, Rexona, Sure, Wall’s, Lux, Rama, Ponds ve Axe gibi tanınmış markaları barındıran dünyanın önde gelen gıda, ev ve kişisel bakım ürünleri tedarikçilerinden biri olan Unilever’in Lojistik Tedarik Direktörü Lucrecia Bolognesi’yse, “Uzun süredir CHEP’le işbirliğimizi sürdürüyor ve CHEP’in verimli havuzlama modellerinden faydalanıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti, “Tedarik zincirimizdeki bu ekstra akışları CHEP'e yönlendirerek,devam eden palet yönetim süreçlerimizi kolaylaştıracak, tedarik zinciri verimliliğimizi artıracak ve toplam mülkiyet masraflarımızı azaltacağız.Bununla birlikteCHEP’in sürdürülebilir palet çözümlerinin, Unilever olarak işletme büyüklüğümüzü 2020 itibarıyla ikiye katlama hedefimize yardımcı olacağına inanıyoruz. Bu süreç, nihayetinde Unilever olarak tedarik zincirinin başından sonuna kadar toplam çevresel ayak izimizi azaltmaya ve bu sürecin olumlu sosyal etkilerini artırmaya yönelik hedeflerimize de katkı sağlayacaktır.”

Unilever’in karbon ayak izi küçülecek
Yakın zamanda lider çevresel danışmanlık kuruluşlarından biri olan Brüksel merkezli Intertek-RDC Environment tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir yaşam döngüsü değerlendirme çalışması, CHEP paletlerinin çevre üzerinde en az etkiye sahip olduğunu onayladı. ISO 14044 yöntemine uygun olarak gerçekleştirilen çalışmada, mavi CHEP paletlerinin verimlilik ve sürdürülebilirlik avantajları, beyaz ahşaptan geri dönüştürülebilir paletler ve beyaz ahşaptan tek kullanımlık paletler gibi alternatif palet sistemleriyle kıyaslandı.

Bu değerlendirmeye göre, Unilever’in yeni sözleşme kapsamında beyaz ahşap paletleri CHEP paletleriyle değiştirmesi, 400 metrik ton ahşabın çöpe gitmesini de önlediği gibi, Unilever’ede yılda yaklaşık 4 bin 700 metrik ton karbondioksit salınımı tasarrufu sağlayacak. Bu rakam, ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından kullanılan Sera Gazı Eşdeğerlik Hesaplayıcı'sına göre,750 evin bir yılda tükettiği elektrikten kaynaklanan salınıma eşit.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri