Viking ilham verdi ‘temiz’ kazandı

24 Aralık 2013 Salı

Avcı ailesinin 1992 yılında dönemin çok sevilen çizgi film kahramanı ‘Vikingler’den esinlenerek kurduğu Viking Ltd temizlik ürünleriyle bu yıl 80 milyon lira ciroya ulaşıyor

viking-ilham-verdi-temiz-kazandi

Nurettin, Nejmettin, Hayrettin, Muhittin Avcı kardeşler İzmir’de semt pazarlarında açık deterjan satarak başladıkları ticareti, sanayiciliğe dönüştürmeyi başardı ve bugün sektördeki en önemli oyunculardan olmayı başardı.  30 bin metre kapalı alana sahip fabrikasında ürettiği ürünlerle bu yıl 80 milyon dolar ciroya ulaşan Viking Ltd.,  yakında arap sabunundan geliştirdiği yeni bir sıvı genel temizlik ürünün de piyasaya sürecek.  Hayrettin Avcı şöyle konuşuyor:

Taksici babanın çocukları
Babamız taksi şoförüydü  ve 1976’da vefat etti. Bizler 4 kardeş o zaman 7, 14, 18 ve 21 yaşındaydık.  Ağabeyimiz askerden yeni gelmişti ve bir sabun fabrikasına işçi olarak girmişti.  Biz diğer üç kardeş olarak çalışıp hayatımızı kazanmak zorundaydık.  Bir süre sonra (1978’de) ağabeyimizin işi, mesleği gereği biz de semt pazarlarında açık deterjan ve temizlik ürünleri satmaya başladık.  Çünkü bu ürünlere talep çok yüksekti. Güzelyalı’da küçük bir depomuz vardı. 

İlk üretim 6 metrekarede
Satışlarımız iyi gidince, biz de birşeylerü retmek istedik ve ilk üretim yerimiz 6 metrekarede leğenlerde başladı. Yaptığımız ürün ise ‘kristal çamaşır sodası’ oldu. Bu ürüne de çok talep oldu. Ardından arap sabununu yüksk miktarlarda alıp naylon torbalarda amajlajlayarak  yine pazarlarda satmaya başladık. 1985’e kadar pazarcılık ve seyyar satıcılık yaptık. Seyyar satıcılık derken, ürünlerimizi arabayla İzmir’in ve Ege’nin bazı köylerine götürüp oralarda sattık. 1985’ten itibaren bakkallara ve marketlere vermeye başladık. Sonra da toptancılara ürün verdik.

Marka olmalıyız
1992’de de Viking Ltd.’i kurduk. O dönemde televizyonda herkesin çok sevdiği bir çizgi film kahramanı vardı. Adı Viki’ydi. Vikingler çizgi filmindeki çocuk karakter. Biz, Viking adını oradan ilham aldık. Viking markasını temizlik ürünlerimiz için tescil ettirdik. Viking’i kurduktan sonra da pazarın talep ettiği yeni ürünleri birbiri ardına devreye koyduk. Çamaşır suyu, tuz ruhu, sıvı deterjan v.s.  Bir taraftan da Ege’nin tüm illerinde, İç Anadolu ve Akdeniz’de distribütörlük bayilik sistemimizi kurduk. 2005’e geldiğimizde artık yeni ve büyük bir fabrika yatırımı yapacak güçteydik. Kemal Paşa’da, 53 bin metrekarelik alanda 30 bin metrekare kapalı alanda fabrikamızı yaptık ve oraya taşındık.

367 kişi çalışıyor
Viking temizlik ürünleri, 4 satış kanalı için üretiliyor. Hayrettin Avcı, “Bunlar; normal perakende, ihracat, private label üretimi ve ev dışı tüketim alanları. 3 şirketimizde 367 kişilik istihdamımız var. Bu yıl 80 milyon TL ciro yapıyoruz. yüzde 5’i ihracattan. İhracat potansiyelimiz çok yüksek. Sürekli artıyor. Şu ana kadar ürünlerimiz 55 ülkeye ulaşmış durumda. En iyi pazarlarımız da Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk cumhuriyetleri” diyor.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri