Yaşayan en önemli ahşap ustası, Argem standında ağırlandı

05 Haziran 2013 Çarşamba

Yaşayan en önemli ahşap ustası olan Sabri Özşahin, sanatını 4 gün boyunca Carrefour İçerenköy mağazası içinde yer alan Argem ahşap ürün stantında sergiledi

yasayan-en-onemli-ahsap-ustasi-argem-standinda-agirlandi

Osmanlı geleneklerinin sürdürüldüğü Taraklı ilçesine bağlı Alballar köyünde yaşayan Sabri Özşahin, geçimini tahta kaşık yaparak sağlıyor. Özşahin, ürettiği el emeği göz nuru kaşıkları İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere çeşitli illere gönderiyor.

Kaşık yapımını 10 yaşındayken dedesi ve babasından öğrenen Özşahin, 56 yıldır atölyesinde üretime devam ediyor. Gençliğinde kayın ağacıdan günde 250 kaşık yaptığını ancak artık yaşlandığını ifade eden Özşahin, bir metreküp kayın ağacından 2 bin kaşık yapılabildiğini anlattı.

Zeytin, şimşir ve ardıç ağacını da kullandıklarını belirten Özşahin, “Bu ağaçlar bakteri almıyor ve üretmiyor. Üretimini yaptığım kaşıklar 15-20 sene kullanılabilir. Kaşıkta boya veya vernik de kullanmıyorum, sade olarak satıyorum. İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Adana ve İzmir'e satış yapıyoruz” dedi.

Özşahin, bölgede başka kaşıkçıların da bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti: “İşimi severek yapıyorum, yorgunluğum gidiyor. Bu işi yapmaktan başka alternatifim yok. Sabah erkenden başlıyorum, gece geç saatlere kadar çalışıyorum. Hayatımda bundan kolay bir iş görmedim. 4 çocuğum var, işi onlara da öğrettim. Kızlarım bile şu anda eşleriyle kaşık üretiyor. Torunlarıma da nasıl yapıldığını anlatıyorum.”

Mesleğinin inceliklerini öğretmen ve imamlara da öğretti
Özşahin, “Kaşıkçılığı yanıma gelen herkese öğrettim. Köyde muhtarlık yaptığım zaman öğretmen ve hocalarla diyaloğum iyiydi. Boş zamanlarını değerlendirmelerini söyledim. Daha sonra öğretmenlere ve cami hocalarına bu sanatı öğretmeye başladım. Özellikle cami hocalarının namaz aralarında vakitleri çok olduğu için nasıl yapıldığını gösterdim ve onlar da öğrendi. Daha sonra ürettiklerini sattıp para da kazandılar. Buradan başka yerlere giden hocalar hala kaşık ürettiklerini söylüyorlar” dedi.

Özşahin, geçen yıl Fransa'daki bir şirkete zeytin dalından salata karıştırma çubuğu gönderdiğini de sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri