Gıda güvenliğinde Türkiye’nin sırası açıklandı

29 Mayıs 2015 Cuma

Küresel Gıda Güvenliği İndeksi 2015 sonuçlarına göre Türkiye, 109 ülke arasında 39. sıradaki yerini korudu

gida-guvenliginde-turkiyenin-sirasi-aciklandi

Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde puanını, 2014 yılına göre yüzde 1,8 oranında artırarak 39. sıradaki yerini koruyan Türkiye, en yüksek skoru kalite ve güvenilirlikte elde ederken, en hızlı büyümeyi ise 3 puanlık artışla ulaşılabilirlik kategorisinde beş sıra birden yükselerek yaşadı.

DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen 2015 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi sonuçları, Expo Milan 2015’te düzenlenen etkinlikte açıklandı. 2012’den bu yana gıda güvenliği/güvenilirliği alanındaki gelişmeleri ortaya koyan indeks, 2015 yılında, 109 ülkeyi tüm dünyada tarım alanındaki yatırımların, işbirliklerinin ve politikaların süregelen etkisini, 28 gıda güvenliği göstergesine göre ölçüyor.

İndeks sonuçlarına göre, küresel gıda güvencesindeki iyileşmeler devam ederken, Orta ve Doğu Avrupa’da siyasi karışıklıklar ve hızlı kentleşme nedeniyle güçlükler de var. Etkinlikte konuşan DuPont Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı James C. Borel, “Dünya nüfusu arttıkça, kentlerde yoğunlaştıkça ve orta sınıf genişledikçe, kaynakları doğru bir biçimde gıda sistemlerini ve bu sistemlerin dayanıklılığını güçlendirmeye odaklamak zorundayız. Sorunların altında yatan nedenleri; bir insanın yemek yiyebilmesini etkileyen kilit dinamikleri ele almamız gerekiyor” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri