Gıda sektörü 2023 için Bursa’da buluşacak

19 Eylül 2014 Cuma

Dinamik ve stratejik bir öneme sahip olan gıda sektörü, Cumhuriyetin 100’üncü yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefine ulaşılabilmek için 3’üncü Bursa Uluslararası Gıda Kongresi’nde bir araya geliyor

gida-sektoru-2023-icin-bursada-bulusacak

Baş döndüren hızlı değişim ve gelişime sahip olan gıda sektörü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan 3’üncü Bursa Uluslararası Gıda Kongresi’nde buluşacak. 26-27 Eylül günleri arasında gerçekleşecek kongre, Bursa Merinos Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Türkiye’yi dünyada tarım ve gıda potansiyeli açısından avantajlı bir konumda bulan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Yıldız, şunları söyledi, “Dünyamızda her konuda baş döndüren hızlı değişim ve gelişimler yaşanmaktadır. Bir yandan bu değişim ve gelişime entegre olup, diğer yandan da acımasız rekabet ortamından pay alabilmek; potansiyeli kinetiğe değiştirecek doğru ve ulaşılabilir hedefler koyup, bu süreçleri yönetmekle mümkündür. Gıda sektörü, dinamik ve stratejik öneme sahip bir sektör olması nedeniyle, bu değişimlerin en fazla yaşandığı ve insan sağlığı başta olmak üzere olası hatalarda ağır bedellerin ödeneceği bir sektördür. Gıda sektörünün farklı bir özelliği de ileri düzeyde bilgi ve teknoloji kullanımının yanında, çevresel ve doğal koşulların değişiminden etkilenmesidir. Türkiye, dünyada tarım ve gıda potansiyeli açısından avantajlı konumda olan bir ülkedir. Ancak, uluslararası arenada bir taraftan zayıf yönümüzü güçlü hale getirmede, diğer taraftan da tehditleri fırsat çevirmede belirlenmiş olan stratejilerin, 2023 yılı hedefleri dikkate alınarak ivedilikle revize edilmesi gerekmektedir.”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarına devam eden Yıldız, “Türkiye, Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yılı olan 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi makro hedef olarak belirlemiş bir ülkedir. Bu hedefe ulaşmak için tarım ve gıda sanayimiz; 2023 vizyonuna uygun olarak, öncelikle gıdaya erişim ve güvenilir gıda üretimi açısından kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanında, bölgesel ve küresel olarak üstlendiği sorumluluğun bilincinde, yıllık 150 milyar dolar gayrisafi hasıla ve 50 milyar dolar ihracat hedeflenmektedir. Konulan hedefler, ülkemiz sanayicisinin çok önceden hak ettiği, potansiyelimiz dikkate alındığında ulaşılabilir niteliktedir. Tarihimizin ve coğrafyamızın bize yüklediği misyondan aldığımız güçle, yeni bir vizyon oluşturma ve doğru stratejileri belirleme sorumluluğunu yüklemektedir. Bu öz görev, hayata hangi pencereden bakarsa baksın, hangi süreçte görev alırsa alsın, ülkesini seven herkesin temel yaklaşımı olmalıdır. Bu sürece destek vermek, önümüzdeki fırsatları ve riskleri tartışarak yol haritamızı güncellemek için; bilim insanı, sanayici ve bürokratları bir araya getiren bu platform planlanmıştır” diye konuştu.

Gıda sektörüne yönelik birçok önemli konunun konuşulacağı ve sektöre yönelik konferansların verileceği bu kongre aynı zamanda önemli akademisyen ve gıda sektörünün önde gelen isimlerine de konukluk edecek. Kongreye dair daha detaylı bilgi için: http://www.gida2023.org/index.htmGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri